Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fehérjék alfa-hélix szerkeze...

A fehérjék alfa-hélix szerkezete miért többségébe jobbmenetes?

Figyelt kérdés

Azt nem értem, hogyha a fehérjéket felépítő aminosavak mindegyike L-alfa aminosav (balkezes molekula) ami ugye a polarizált fényt balra forgatja.......akkor hogy lehet hogy amikor kialakul a másodlagos alfa hélix szerkezet, az mégis többségébe jobbmenetes??


Vagy a kettő között nincs összefüggés?


2019. febr. 14. 21:23
 1/2 anonim ***** válasza:
Van összefüggés, balkezes aminosavakból jobbmenetes α-hélix épül könnyen, D-aminosavakból meg balmenetes (bár ilyet igazán csak bár baktériumfaj használ néha). Hogy ez miért van így, ahhoz le kell ülni geometriázni, de az α-hélixhez szükséges backbone kötésszögekből és az oldalláncok térbeli helyigényéből egyértelműen kijön.
2019. febr. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Egyrészt a -CONH- úgynevezett peptid kötés a nagymértékű elektron delokalizáció miatt merevíti az aminosav molekulákat adott térirányba. Ebből még nem következik a "jobbmenet", de mindenképpen térben rögzíti a molekulákat és azok kötési lehetőségeit.

A lényeg, hogy számos hidrogén-híd kapcsolat a Fisher féle L szerkezettel jobbmenet esetében tud megvalósulni az aminosavak esetében. Ez a kémiailag gyengének mondható másodlagos kötőerő (H-híd) nem meghatározó a kémia világában, azonban ha sok van belőle, akkor stabilizáló ereje rendkívüli. Ezt ismerte föl 1953-ban Watson és Crick a DNS alfa-helix kapcsán.

Azért jobbmenetes az alfa-hélix az L aminosavak esetében, mert ilyen geometriai elrendeződés mellett tud a legtöbb H-híd ébredni a molekulák között. Tehát adott spirális szerkezet kialakulásának kulcsa a számos hidrogén-híd lehetősége.

Egyébként a Fisher féle L és D szerkezetből még nem következik az hogy melyik irányba forgatja a síkban polarizált fény síkját a molekula. L és D konfiguráció is lehet jobbra illetve balra forgató. A Fisher féle vetített képlet hasznos, de nem determinálja a molekula térbeli viselkedését a polarizált fénnyel szemben sem.

2019. febr. 16. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!