Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gamma- vagy a röntgen-sugárz...

ToBeOrNotToBe kérdése:

A gamma- vagy a röntgen-sugárzás az erősebb/veszélyesebb?

Figyelt kérdés

2019. márc. 4. 16:34
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

A gamma sugárzás nagyobb energiájú.

[link]

(X-ray = röntgen)

2019. márc. 4. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
60%

Egyik sem erősebb, vagy veszélyesebb, mert energetikailag ugyan az a kettő. A keletkezésük helyében van a különbség.

A rtg sugár elektronhéjon keletkezik, a gamma meg instabil atommagok bomlása közben.

(képalkotó vagyok)

2019. márc. 4. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ööö...

[link]

Ld. az alsó kék téglalap számait.

2019. márc. 4. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 TappancsMancs ***** válasza:
83%
Meg a gamma-sugárzás az pont az ami az atombombák robbanásakor is keletkezik, szóval veszélyesebb. Bizonyos mértékű röntgent meg orvosi eszközökben is használnak.
2019. márc. 4. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
37%

@2: te egy igazi röngen-gép vagy? :)

aláírást kérhetek?

2019. márc. 4. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Bizony a gammának a frekvenciája és így az energiája is jóval nagyobb, illetve a nagyobb frekvencia rövidebb hullámhosszt jelent.

A nagyobb energia következménye a nagyobb "rombolóerő" azaz roncsolóképesség.

A rövidebb hullámhossz miatt pedig az áthatoló képessége is jóval nagyobb.

Lásd a gammát több méter ólom is csak csökkentheti míg a "lágy" röntgent néhány centi ólom ki is tudja védeni teljesen.

Nagyon is különbözik ha két sugárzásnak vesszük, pedig a kettő egy folyamatos skála és átmenet is van köztük, sőt a meghatározásuk is kevert.

Mondjuk úgy a nagyobb frekvenciájú röntgen egyre gammásabb vagy az alacsonyabb frekvenciájú gamma egyre röntgenesebb.

Tehát az átmenet folyamatos és a választóhatár önkényesen választott. Mégis két külön sugárzásról beszélhetünk, mert a keletkezésük alapján is osztályozzák őket:

[link]


"A gamma-sugárzás (jele γ), nagyfrekvenciájú elektromágneses sugárzás, melynek frekvenciája 1019 Hz feletti, illetve hullámhossza 20–30 pikométer alatti. A gamma-foton energiája 30–50 keV felett van, ezért ionizáló hatású.


A gamma-sugárzás az elektromágneses spektrumban a röntgensugárzás rövidebb hullámhosszú tartományához csatlakozik. Van is köztük bizonyos átfedés hullámhosszban, frekvenciában illetve a foton energiatartalmában, hiszen a röntgensugarak akár a 60–80 keV-os tartományig terjedhetnek. Ezért nem is az energiatartalmuk alapján, hanem a keletkezésükben szerepet játszó fizikai folyamatok alapján különböztetjük meg őket. Gamma-sugárzás keletkezik a gerjesztett atommagok alacsonyabb energiájú állapotba történő átmenetekor, az úgynevezett gamma-bomláskor. Ilyen folyamat kíséri sok esetben az alfa- és béta-bomlást, valamint a magreakciókat, de gamma-foton keletkezik a pozitron-elektron találkozásakor bekövetkező annihilációkor is.


A gamma-sugarak (mint minden más ionizáló sugárzás) égési sebeket, rákot és genetikai mutációkat idézhetnek elő.


A gamma-sugarak elnyelődése nagy atomtömegű és sűrűségű elemeken való áthaladáskor a legnagyobb mértékű. A gamma-sugárzás elleni védekezésül éppen ezért általában az ólmot használják. Az atomreaktorok aktív zónáját azonban olyan több méter vastag nehézbeton fallal veszik körül, amit magas kristályvíztartalmú nehézfémmel, például báriummal (barit) adalékoltak. Minél nagyobb energiájú a gamma-sugárzás, annál vastagabb réteg szükséges a védekezéshez.

"

2019. márc. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Szóval a lényeg lemaradt:

A gamma a veszélyesebb!

2019. márc. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
51%

Nem értem, miért kellett lepontozni a #2-es válaszírót, teljesen jó amit írt. A gamma- és a röntgensugárzásban tényleg csak a keletkezésének körülményei adják a különbséget. Tökmindegy mekkora az energiája a fotonnak, ha azt egy atommag átalakulása közben bocsátotta ki, akkor nevezzük gamma-fotonnak, gammma-sugárzásnak. Ha nem atommag-átalakulás során bocsátódott ki, akkor meg röntgensugárzásnak nevezzük. Tehát a röntgensugárzás bármilyen erős lehet (elméletben), a gamma-sugárzás meg csak az adott atommag-átalakulásra jellemző érték, tehát néhányszáz fix érték adja a skálát.

Az más kérdés, hogy földi körülmények között nem igazán találkozunk nagyon erős röntgenforrásokkal. De pl. a neutroncsillagok, fekete lyukak (ill. a rájuk zuhanó törmelékfelhő) sugároznak olykor nagyon erősen a röntgen-tartományban.

2019. márc. 4. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Vigyázz ne keverd az erősségeket. A csillagászati jelenségek valóban tudnak nagyon erős röntgenforrások lenni, de ez az "erősség" nem a frekvenciára (másképp mondva elektronvoltra vagy ionizáló képességre vonatkozik) hanem a fotonsűrűségre vonatkozik!


Nyilván ha így nézzük hogy sok röntgenfotont hasonlítunk egy darab gamma fotonhoz az akkor persze hogy a röntgen adódhat erősebbnek. De akkor vegyünk csak egy egy fotont mindkettőből és úgy vizsgáljuk. Úgy meg egyértelműen a gamma a "károsabb".


A #3 -as által adott táblázatból is kiolvasható hogy a leglágyabb röntgensugárzás 10 a 2 on eV erejű egy keményebb gamma pedig 10 a 7 -en eV erejű akkor 10 az 5 darab lágy röntgenfoton ereje ér fel egyetlen gamma foton erejével!!!

2019. márc. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

A kérdésnek tényleg csak egységnyi darab fotonra vetítve van értelme, úgy természetesen a gamma az, ami nagyságrendekkel nagyobb energiát hordoz.

Ha nem így nézzük, csúnyán csalós a kép, egyértelmű, hogy mindenki szívesebben áll be egy tüdőszűrő röntgengépbe, mint egy "csak" "gyenge" látható fénnyel és infrával operáló napkohó fókuszpontjába.

2019. márc. 5. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!