Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudja magyarázni,...

Valaki el tudja magyarázni, hogy az elektromos térerősségnek miért nem csak a töltések a forrásai? Hanem a polarizáció is. De miért? NEm igazán tudom mi az a polarizáció

Figyelt kérdés

2019. márc. 24. 11:23
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
és a mágneses polarizációt hogy lehet elképzelni?
2019. márc. 24. 12:25
 12/21 anonim ***** válasza:
50%
#5, ez van benne tulajdonképpen az epszilonban, amivel szorozni kell szigetelőanyag esetén a vákuumra vonatkozó epszilon nullt.
2019. márc. 24. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Pontosan ugyanugy, analógia alapján. Csak nem monopól hanem dipól tered van.

Kb.

;D

2019. márc. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Van dielektrikum, ami eleve dipólusos.

No meg hát a tér az dipólust csinál a semleges apróságból is.

2019. márc. 26. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

> „Persze hogy megváltoztatja az elektromos teret a töltés szétválás (máshol vannak a töltések -- más a tér) de miért lenne forrása neki?”

Nem fizikai értelemben forrása, csak amikor bevezetjük a polarizációt a 12:03-as válasz mórickás gondolatmenete alapján, és beírjuk a térerősségre vonatkozó egyenletekbe, akkor az matematikailag forrásként viselkedik.

2021. ápr. 22. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Azt mondod, a polarizáció nem fizikai jelenség? Szerintem ha a vizsgáló készülék kikapcsolása után 10 perccel megfognál egy 60 kV-al vizsgált kábelt, egy életre megváltozna a véleményed...
2021. ápr. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Egyrészt olvasd el a 12:03-as hozzászólásomat, másrészt a jelenségeket ne keverjük a mennyiségekkel. A töltésszétválás/polarizáció jelensége létezik ebben a formalizmusban is,

[link]

ahol nincs bevezetve a polarizáció P mennyisége, és ahol minden töltést ugyanúgy kezelünk; meg ebben a formalizmusban is,

[link]

ahol bevezetünk kötött töltéseket (és azzal együtt polarizációt) is.


És akkor erre a kérdésre is lehet explicit választ adni:

> „Felírnád konkrétan, hogy mi az a képlet, ami azt fejezi ki, hogy az elektromos térerősségnek a töltések és a polarizáció a forrása?”

A mikroszkopikus leírásban

div(E) = ρ/ε0,

az E-re vonatkozó egyenletben a forrásoldalon csak a töltés jelenik meg.

De a makroszkopikusan a Gauss-egyenlet így néz ki:

div(D) = ρ_sz.

A D = ε0*E + P definíciót helyettesítve és (az összehasonlíthatóság végett) div(E)-re rendezve

ε0*div(E) + div(P) = ρ_sz,

div(E) = ρ_sz/ε0 – div(P)/ε0,

ahol a forrásoldalon megjelent a P.


Annyit akartam mondani, hogy ez nem azért van, mert több különböző fizika van, hanem azért, mert nekünk bizonyos esetekben kényelmesebb kicsit más megközelítést használni.


(És akkor most újra leírtam a 12:03-as hozzászólást kevésbé mórickásan, cserébe minden bizonnyal teljesen haszontalan módon…)

2021. ápr. 24. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Sosem rossz valamit leírni kevésbé mórickásan is.
2021. ápr. 24. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
...akartam kérdezni, hol tanultál ezekről? Mert ezt a "bizonyos esetekben kényelmesebb kicsit más megközelítést használni" elvet így "rendesen", tanárosan megfogalmazva eddig egy könyvben fedeztem fel.
2021. ápr. 25. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 dq ***** válasza:
Tehát a töltések a P-nek is forrásai, ezért egy részüket átírod arra hogy div(P), majd azt mondod, hogy a P is az E forrása a töltések mellett. Ez nekem büdös.
2021. ápr. 25. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!