Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Napi hőingás rekordja Magyaror...

Napi hőingás rekordja Magyarországon?

Figyelt kérdés
Száraz, derült tavaszi időben (ami idén márciusban is volt), néhány fagyzugos állomáson 27-28 fokos eltérésekre is találni példát a hajnali minimum és a délutáni maximum között. Van rá adat, hogy mekkora volt a Magyarországon mért legnagyobb napi hőingás?

2019. ápr. 8. 12:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"Legnagyobb felmelegedés 18 óra alatt:

26.7 °C

Békéscsaba

1963. február 3."

Forrás: Országos Meteorológiai Szolgálat - Időjárási rekordok Magyarországon ( [link] )

2019. ápr. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, teljesen korrekt a hivatkozás.

Érdekes, extrémebb értékre számítottam. Én csak a közelmúltból pörgettem át néhány kiemelkedően száraz tavaszi időszak napijelentéseit, de még így is találtam nagyobbat. Pl. Zabaron 2012. május 1-jén a hajnali 3 fokból délutánra 31 fok lett, ami még akkor is felülmúlja az idézett értéket, ha belevesszük, hogy a napijelentés egészre kerekít. Valószínűleg nem teljes körű az adatfeldolgozás, esetleg valami hiba terheli a mérést.

2019. ápr. 8. 23:42
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
69%

"Valószínűleg nem teljes körű az adatfeldolgozás, esetleg valami hiba terheli a mérést."

Például a hőmérők nem megfelelő elhelyezése.

Vagy éppen a magasabb adat a nem hiteles?

Egy településen belül is sok helyen már több hőmérő van, néha 3-4 fokos különbözettel.

Mi a jó, venni a szélső értékeket, hideget-meleget is ugyanarról a hőmérőről, vagy az összes mérési adat átlagát venni?

Megkockáztatom ,hogy a harmadik a legkorrektebb, de ez biztosan kisebb rekordot ad, mint amit a másik kettő képes produkálni.

2019. ápr. 9. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hiba alatt arra gondolok, hogy egy-egy "nagyobb súlyú" rekordot kétségbe vonnak, ha a körülmények alapján nem tűnnek megbízhatónak. Pl. a 2000. aug. 21-ei békéscsabai 41,7 °C - ami akkor abszolút országos melegrekordot jelentett - gyanúsan magas volt a térség többi állomásához képest (a talaj közeléből kaphatott fel forró levegőt a szél, vagy valami hasonló elméletekkel magyarázták a szkeptikusok).
2019. ápr. 9. 13:18
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%
Igen, ilyesmi szerintem kivédhetetlenül megtörténhet, ha minden egyes hőmérési pontot külön kezelünk, nem mondjuk egy X területen belüliek átlagát nézzük.
2019. ápr. 9. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
71%

[link]

2012. május 2. Zabar 4 és 31 fok.

Kerekítés szerint ez 4,4 és 30,5 is lehettek, ami kisebb hőingás, mint a rekord, szerintem ebben most épp nincs hiba.

2019. ápr. 16. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
71%
(Május 2. dátum jelzi az előző nap minimumait és maximumait.)
2019. ápr. 16. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Utolsó, amit te írsz, az a május 1. délutánról május 2. hajnalra történő lehűlés. Egy adott napijelentésben szereplő maximum az előző napi legmagasabb érték, a minimum az aznap reggeli leghidegebb érték (nem tévedésből szerepelnek különböző dátummal).

[link]

2012. május 1. hajnali minimumok:

[link]

2012. május 1. délutáni maximumok:

[link]

2019. máj. 15. 13:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!