Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha sikerül kolóniákat létrehoz...

Ha sikerül kolóniákat létrehozni a Marson a jövőben, akkor az ott született emberek idővel evolúciósan eltérnek majd a Földi emberektől?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 20. 17:04
 1/9 TappancsMancs ***** válasza:
88%
Biztosan lennének következményei hosszú és rövidebb távon is. Az űrhajósok is megsínylik a súlytalanságot már két hónap alatt is, és amikor visszérnek támolyognak a gyengeségtől. Ma már ezt napi 2 órás edzéssel kompenzálják, de azért ez sem az igazi. A Mars gravitációja meg a Földének alig fele, úgyhogy a könnyebbségnek is lennének következményei.
2019. ápr. 20. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Alex Fly ***** válasza:
9%
Nem valószínű. Az emberi faj már nincs az evolúciós mechanizmus hatása alatt.
2019. ápr. 20. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Farkas999 ***** válasza:
83%

Alex!

Az evolúciós folyamat folyamatos. A testmagasságunk néhány nemzedék alatt is megfigyelhetően növekszik, a testszőrzet mennyisége csökken stb.

A Marson születő emberek izomtömege nagy valószínűséggel kisebb lesz mint a földi embereké, a csontozat is gyengébb lesz. Az, hogy a megnövekedett kozmikus sugárzási terhelés milyen mutációkat okoz, még nem is sejtjük, de biztosan okoz változásokat.

2019. ápr. 21. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Farkas999 ***** válasza:
85%
Sőt, még azt is lehet biztonsággal állítani, hogy mivel a Marson lévők élők viszonylag steril környezetben fognak éli, ezért az immunrendszerük lényegesen sebezhetőbb lesz, mint a földieké
2019. ápr. 21. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Alex Fly ***** válasza:
43%

@3: jelenleg a szelekció nem igazán műlödik; egyrészt életben maradnak azok, akik természetes környezetben kiszelektálódnának, másrészt azt, hogy kinek lesz utóda -és mennyi-, nem ezek a mechanizmusok határozzák meg, hanem a társadalom és technológia...

Mutációk előfordulhatnak, de a jelenlegi körülmények nem segítik elő ezek elterjedését, inkább a kiegyenlítődés irányába hatnak.

Ezért írtam, hogy az ember nahyrészt függetlenítette magát az evolúciótólb inkább a homöosztázis felé haladunk...

2019. ápr. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
55%
Akkor ők marslakók lesznek. Ki közösülne egy marslakóval..? :)
2019. ápr. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Pombe ***** válasza:
100%

Alex Fly(#5): "jelenleg a szelekció nem igazán műlödik"


Gőzerővel működik most is. Már a középkori koponyák is kissé mások, mint a maiak. Most működik igazán az evó, amióta mindenféle géncserék működnek a globalizáció erősödése során. Az ember régóta és ma is a leggyorsabban evolváló fajok közé tartozik. Nagyos is elég az evolúciós változásokhoz az, ha az egyik utód a genetikai anyagát kissé több utódba tudja örökíteni, mint a más tulajdonságokkal rendelkező utód, és ez a folyamat egy ici-picit tartósabb lesz. Sőt! Ez az igazi hajtóerő.


Alex Fly(#5): "Mutációk előfordulhatnak, de a jelenlegi körülmények nem segítik elő ezek elterjedését, inkább a kiegyenlítődés irányába hatnak."


Ez minden körülményre igaz lesz egy evolúciós pillanatfelvétel szemszögéből vizsgálódva. Ha olyan súlyos környezetváltozás történne, ahol a mutációk többsége egyszerre hasznossá is változhatna, az azt jelentené, hogy gyakorlatilag működésképtelen ronccsá változna az élőlény, mert nincs az a szervezet, ami az ilyen ütemű változást tudná tolerálni, másrészt a nukleinsav is vészes sebességgel rövidülni kezdene az osztódások/replikáció során. Genetikai változások pedig ma is szép számban rögzülnek az emberiségben (többsége semleges, és kevés enyhén káros), sőt, hasznos mutációk elterjedését is lehet tapasztalni, ami azt jelenti, hogy ha kimutathatunk ilyen rövid idő alatt néhányat, akkor a folyamat nagyon gyors.


Alex Fly(#5): "egyrészt életben maradnak azok, akik természetes környezetben kiszelektálódnának"


Az evolúciós folyamatok elsöprő többségének semmi köze a halálos szelekcióhoz. Hidd el nekem, hogy a kutyák elképesztő sebességű változásai nem úgy történtek, hogy az ember lebunkózta a neki nem tetsző kutyaformák mindegyikét. Ha egy gyereknek nem megy a matek, akkor kiszelektálódik a matekos megélhetési vonalból, de ettől még nem hal éhen, mert helyette mondjuk remek történész lesz...


Amikor a halak elkezdtek partramászni a devonban, akkor amelyik hal nem volt versenyképes a szárazföldön a többiekkel szemben, nem ott helyben megdöglött, hanem egyszerűen kénytelen volt csak a parti vizekben tovább élni, mint ahogy azt eddig is tette. Kiszelektálódott ez a halféle a partramászási versenyből, de ettől még gondtalanul leélhette az életét, csak éppen más versenyhelyzetben, és másfelé evolvált.


Ma is vannak kvázi örökéletű lények, és remekül evolválnak, még alkalmasint gyorsabban is, mint a halandók.


Alex Fly(#5): "...másrészt azt, hogy kinek lesz utóda -és mennyi-, nem ezek a mechanizmusok határozzák meg, hanem a társadalom és technológia..."


És az nem ugyanolyan környezet, mint bármilyen más természetes környezet is? Szerinted mi a manóért fejlődött olyan fantasztikus sebességgel az ember agya, ha nem emiatt a környezet miatt? Nem kerül előnyösebb helyzetbe, akinek az ujjai hihetetlenül hajlékonyak és gyorsan tud billentyűzni a klaviatúrán?


Szerinted nem pont ilyenek miatt változott meg rohamos sebességgel az ember keze is a kezdetektől fogva?

2019. ápr. 23. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Pombe ***** válasza:
100%

@Kérdező


Bizony! Nagyon gyorsan fognak jelentkezni az evolúciós változások a hosszan működő Marsi kolóniákban, ugyanis a szelekció kezdetben lesz a legerősebb. Csak az nem olyan lesz, mint ahogy azt Alex Fly elképzeli.


Az is szelekció lesz, hogy akik majd ott kívánnak letelepedni, azok orvosi vizsgálaton esnek át, és kiszelektálódnak már a Földön, vagyis az ő genetikai anyaguk nem lesz a Marsra való. Akik ott letelepülnek sokuk nem lesz képes ilyen-olyan pszichikai, vagy genetikai okokból szaporodni ott (sőt, igazán hatékonyan dolgozni se), ezért kénytelenek lesznek onnan elmenni, mondjuk vissza a Földre. Ez is szelekció lesz keményen, és még bőven lehetne...


Vagyis nagyon gyorsan ki fog alakulni egy a marsi környezetre jobban szabott emberi génháztatártás, és ezekből is ki fognak termelődni olyan változatok (a szaporodás során), amik még az eredeti, már a kezdetben szelektált emberi genetikai anyagnál is versenyképesebb verziókat fognak kitermelni. Idővel le fog lassulni az evolúciós folyamat, de pont a kezdetekben lesz a leggyorsabb és legerősebb...

2019. ápr. 23. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Pombe ***** válasza:
100%

#6: "Akkor ők marslakók lesznek. Ki közösülne egy marslakóval..? :)"


Feltételezve, hogy rendszeresen lesz utánpótlás a Földről, hosszú ideig még sok pásztoróra lesz a helyiek és a frissen érkezettek között, majd ez egyre ritkábban fog megtörténni, végül csak néha-néha. Ez utóbbi helyzet azért fog kialakulni, mert már talán külalakra is túl mások lesznek a helyiek, ill. a többségük más lesz, de elviekben még nem fog kialakulni olyan mértékű genetikai másság, ami a helyiek és a földiek egymás közötti szaporodását ellehetetlenítené. Azonban nem elképzelhetetlen, hogy idővel majd ez is bekövetkezik, és akkor a helyiek (eleinte csak kisebbségben) tényleg marslakókká válnak.


Nos, ebben az esetben is elő fog még fordulni, hogy marslakó nem csak marslakóval fog közösülni (még később, már ez sem lesz) de termékeny marslakó utód már csak a marslakó és a marslakó aktív liezonjából fog születni. :)


Ekkor új faj keletkezik majd. Hogy konyhanyelvi értelemben ők továbbra is embernek lesznek nevezve, vagy sem... hááát, azt a fene se tudja most még...

2019. ápr. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!