Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetne elképzelni a...

Hogyan lehetne elképzelni a degenerált anyagot a valóságban és milyen közvetlen hatással lenne ez az anyag a környezetére?

Figyelt kérdés

Pl. adott egy fehér törpe. Viszont eljutott abba a kihűlt stádiumba, amikor a felszíni hőmérséklet nem tudja begyújtani a magához vonzott hidrogént és így nóvává alakulni. Magyarul az egész objektum egy degenerált anyagból álló kompakt gömb.


Mi történik akkor, amikor a degenerált anyagba nem degenerált anyag kerül? Ugyanúgy degenerált anyag lesz abból is, esetleg növeli a jelenlévő anyag tömegét ill. sűrűségét?


Elképzelhető ebben az esetben (a Pauli-elvet követve) hogy neutroncsillag jöjjön létre?


Laikus vagyok a témában, ezért kérdem az "okosokat". 🙂


2019. ápr. 24. 14:14
 1/10 anonim ***** válasza:

Igen/igen.

Csak nagyon sok anyag kell még hozzá.

2019. ápr. 24. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

1 #

Engem még mindig érdekelne ettől függetlenül a degenerált anyag működése. Hogyan lehetne ezt elképzelni a valóságban?

(Egyszerű, teljesen hétköznapi dolgokat hozva fel példának. Pl. hogy van az atom, ami egy futballstadion és az atommag, ami egy rizsszem a stadion közepén. Viszont a degenerált anyagnál az egész stadion és annak az összes tömege bekerül a rizsszem belsejébe - ilyen példákra gondoltam.)

2019. ápr. 24. 15:31
 3/10 anonim ***** válasza:
Hogy lehet felismerni? Hát, felszállsz az 1-es villamosra, és a Hungária körút környékén tuti fel fog szállni néhány. Törpe is lesz közöttük, de pont nem fehér. Viszont elképesztő mennyiségű anyag lesz mindegyikben, és ilyen állapotban nemhogy neutroncsillagot, de bármit el tudnak képzelni.
2019. ápr. 24. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
# 3 Na nem pont ilyen példára gondoltam (bár tény, hogy jót vidultam rajta 😀). Viszont jobb szeretem az asszociációt. Pl. stadion = atom, rizsszem = atommag. Tehát ha a tudományos magyarázat mellett ott van a hétköznapi példa (vizuális típus vagyok és egyszerű gondolkodású, így egyszerűbb számomra egy bonyolultabb dolog értelmezése és elképzelése).
2019. ápr. 24. 16:13
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A degenerált anyag eredetileg közönséges anyag.

Azonban az addig békésen a stadionban száguldozó elektronokat úgy képzeld el, hogy a rizsszemek egyre közelebb kerülnek egymáshoz, és ezért már nincs helyük száguldozni. A szomszéd rizsszem területén nem nagyon száguldozhat, ott egy másik elektron az úr.

Végül, amikor már a rizs elkészül (összeérnek a szemek), akkor be is szorulnak a saját rizsszemükbe.

Ha ide újabb anyag érkezik, azt a gravitáció ugyanúgy összenyomja.

2019. ápr. 24. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

# 5

Ez az, köszönöm szépen!

Tehát ha a "degenerált anyag" "normális anyagot" szippant magába, az ugyanúgy "degenerált anyag lesz".


Tudom mit jelent a Pauli-elv nagyjából - még akkor is ha nem vagyok atomfizikus.


Viszont én akkor is jobban szeretem az ilyen fizikális dolgokat egyszerű, hétköznapi példában látni.

(Hogy legalább kielégíthessem a kíváncsiságomat, hogy milyen érzés lehet, ha az ember "bolyong a csillagok között" és néha-néha megáll és rácsodálkozik egy-egy érdekes objektumra a csodálatos Világegyetemből.)

2019. ápr. 24. 17:33
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A degenerált anyag a normális anyagok nagy nyomáson felvett állapota, amiben az atomokra jutó térfogat lényegesen lecsökken, viszont az elektronok degenerációs nyomása ellentart a további zsugorodásnak, a fehér törpe csillagok ennek az extrém végletét képezik (igazából csak a belsejük, a felszínen ugyebár nincs nyomás ott közönséges anyag van, sőt még egy nagyon vékony légkörük is), de a Föld magjában is már fellép a jelenség, ennek egyrészt az a következménye, hogy a belső mag szilárd, másrészt a Föld a legnagyobb sűrűségű bolygó emiatt a Naprendszerben, megelőzve a Merkúrt.
2019. ápr. 25. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy én nem ismerem a degenerált anyag fizikai tulajdonságait. Tehát nem tudom, hogy ha egy fehér törpe, ha leadta minden - a csillag pusztulásakor - megmaradt energiáját és "kihűl" (a TUDÓSOK állítják hogy ki tudnak hűlni), akkor a megmaradt degenerált anyag a belső nyomás miatt mennyi hőt képes generálni magának, ill. hogyan reagál a környezetével?


Létrejöhet-e egy nóva egy fekete törpéből? Ugyanis a tömegvonzása azonos a fehér törpével, ugyanúgy létrejöhet akkréciós korong - ha a kísérő egy csillag - de akkor nem a törpe felszíni hője, hanem a létrejövő hihetetlen nyomás által gerjesztett hő indítja be a magfúziót, vagy nem?


Mi van akkor, ha nincs kísérő csillag, de a "fekete törpe" mégis egyre több és több anyagot szív magába szépen, lassan és eljut addig a pontig, hogy már nem bírja megtartani a saját súlyát?


NA EKKOR MI VAN? Hiszen a degenerált anyag magától nem tud magfúziót létrehozni. Legfeljebb csak összeroskadni a gravitációs nyomás és a hatalmas súly alatt és még sűrűbb anyagot képezni (ld.: neutroncsillag). Kérdés, hogy elméletben tényleg erre kéne számítani?


Viszont ott van az IA típusú szupernóva elmélete: A szoros rendszerekben keringő fehér törpék kísérőcsillaguktól – amely többnyire egy vörös óriás – akkréciós korong közvetítésével – anyagot kapnak. Az idők folyamán több nóvakitörés is előfordulhat, melyek során a felhalmozott gázokból a hidrogén fuzionál és a magfúzió végtermékei visszamaradnak. Ez a folyamat egészen addig tart, amíg a fehér törpe át nem lépi a Chandrasekhar-határt (a Nap tömegének 1,44-szerese) és a saját gravitációja alatt össze nem roppan. Az ekkor beinduló szénfúzió a csillagot teljesen szétszakítja, így e jelenséget termonukleáris szupernóvának is nevezik.


Oké, de mi van, ha nincs kísérőcsillag? Persze, amíg egy fehér törpe eljut eddig az IA robbanásig csillag nélkül, addig már több milliárd vörös törpe fog kihunyni és - amennyiben a degenerált anyag nem gerjeszt hőt magának, ill. nem változik meg a szerkezete a milliárdszor milliárd év alatt - a fehér törpék annyira kihűlnek, hogy a felszíni hőmérsékletük eléri majd az abszolút nulla fokot.


A (majdnem végtelen) idő alatt magukba szívott anyagtól azonban kérdés, hogy mi fog történni a "fekete törpékkel"?


Felrobbannak vagy összeroskadnak a hihetetlen nyomás és gravitációs súly alatt?

2019. ápr. 25. 12:28
 9/10 anonim ***** válasza:
43%

"a belső nyomás miatt mennyi hőt képes generálni magának"

Semmit.

A nyomás nem generál hőt, csak az összehúzódás.

Viszont itt az is kicsi, mert nem sok változás van.


"ill. hogyan reagál a környezetével?"

Alig.

Mivel nagyon kevés hőt sugároz ki, és anyagot sem nagyon kap, ezért igen hosszú idő, mire kihűl, és még sokkal hosszabb idő, mire felhízik. Simán összemérhető a világegyetem leendő korával.

Magyarán, ha valami olyat szeretnél, ami még a világ végén is ott lesz, akkor költözz oda.


Persze lehetséges olyan szerencsétlen eset, hogy véletlenül mondjuk 50 milliárd év múlva éppen a megfelelő méretre hízik, és összeomlik - de ez valószínűleg ún. csendes összeomlás lesz: az egyik pillanatban még ott van, aztán nyom nélkül eltűnik.

Csak egy fekete lyuk marad utána.

De mondom: ez a ritkább eset.

2019. ápr. 25. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"Magyarán, ha valami olyat szeretnél, ami még a világ végén is ott lesz, akkor költözz oda."


Szívesen, de sajnos nincs oda helyi járat. 🙂


Ezt leszámítva a fontosabb kérdésekre adott értékes válaszokért pozitívan értékelek!

2019. ápr. 27. 11:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!