Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne ha egy neutroncsil...

Mi történne ha egy neutroncsillag anyagából kivennénk egy kávéskanálnyit, és letennénk a földre?

Figyelt kérdés
2019. ápr. 28. 20:51
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Baj.
2019. ápr. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés az, hogy az az anyag hogyan reagál, ha kivesszük az őt létrehozó gravitáció térből. Ha a gravitációnak eredetileg ellenálló erő felszabadul, akkor tényleg baj van.

(A neutroncsillag összeroppanását kb. csak a Pauli-féle kizárási elv akadályozza meg.)

2019. ápr. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%

Gondolom arra vagy kíváncsi, hogy mi lenne, ha ez is egyben maradna. Lyukat fúrna a Földbe, lesüllyedne a magba, egészen a bolygó tömegközéppontjáig, és ott ragadna.

De a valóságban nem maradna egyben a neutronanyag, ha kiszakítanák.

2019. ápr. 28. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
79%

A #3 válasz helyes.

Egy kávéskanálnyi neutron anyag tulajdonképpen egy óriási instabil atommag.

Azonnal hasadni kezdene, nagyrészt vas, nikkel, kobalt atomokká alakulna.

Ha mégis sikerülne valahogy stabilizálni, akkor átütné a padlót.

2019. ápr. 28. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dellfil ***** válasza:
85%

Egy kávéskanálnyi neutroncsillag-anyag a Föld felszínén 3 milliárd tonnát nyomna.

Már persze, ha elfeledkezünk arról, hogy ennek az anyagmennyiségnek a visszabomlása micsoda csinn-bummm cirkuszt okozna. Gondolom nagyságrendileg egyenértékű lenne egy 10 km-es aszteroida becsapódás erejével. Egy pár millió megatonna(!) robbanóerő szabadulna ott el...

:D Hadd hivatkozzak erre:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..


Na jó, vegyük úgy, hogy nem bomlik el, nem robban, nem sugároz stb. Akkor viszont, mivel milliárdszor sűrűbb a legsűrűbb "normál" anyagnál, - sőt a Föld középpontja környezetében lévő anyagnál is, - így az szinte vákuumként viselkedne vele szemben. Úgy zuhanna a Föld középpontja felé, mintha nem is szilárd anyagot szelne át. A centrumig gyorsulna, azután a túloldali felszínig lassulna. (Most tekintsünk el a Föld nem pontosan gömb alakjától, mert az a végeredmény szempontjából nem oszt, nem szoroz.)

Ezt a "pendlizést" egy jó pár milliószor megcsinálná, míg végül lassan-lassan csillapodó lengések után megállana a Föld középpontjában. (Helyesebben a Föld gravitációs centrumában.) Tulajdonképpen a helyzeti energiája alakulna hővé a sok millió lyuggatás közben. Azért csak van közeg ellenállása a Föld anyagának, (a Földköpenyben képlékeny, a külső magban folyadékszerű, a vas-nikkel mag szilárd) még ha milliárdszor sűrűbb és szilárdabb(!) anyag is találkozik vele. :D


dellfil

2019. ápr. 29. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat.


Gyerekkoromban sokat foglalkoztam a csillagászattal, mostanra viszont a kvantumfizika is elkezdett érdekelni. Még a régi lexikonoban olvastam erről a "kávéskanál" dologról és mivel elég vizuális típus vagyok, jobban szeretem az ilyet magam előtt látni.


Ez a "föld belsejében történő ingázós példa" egész jól lefesti ezt.


De ha már itt tartunk, meg tudná valaki mondani, hogy egy "kávéskanálnyi neutron" - amennyiben megszűnik a gravitácós összehúzó erő - mekkora erejű robbanást produkálna (összehasonlítva az atombombáéval)?

2019. ápr. 29. 09:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!