Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magyarországon van látogatható...

Magyarországon van látogatható uránbánya?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, most elkezdenek újra uránra bányászni nálunk az osztrákok, de van olyan bánya, amit látogatni lehet? Ha nem is bánya, van itt az országban olyan hely, ahol tudnék uránkőzetet gyűjteni? Hogy minek? Hobbi...
2010. júl. 6. 22:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
30%

sehol a világon nincs látogathat urán bánya

sugárzó anyagot bányásznak amiből a világ egyik legpusztítóbb fegyvere készül(het).

Szerinted lehet látogatni?

Sokszor a pontos hely is titkos....

2010. júl. 6. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Akkor kérlek adj választ erre a meglehetősen érdekes jelenségre:

http://www.youtube.com/watch?v=v9DsOyWsNp0

http://www.youtube.com/watch?v=rCiUxVc_uxc

http://www.youtube.com/watch?v=pci02sEHGho


Az első videóban egy uránbánya belsejében vannak, utána meg egy külszíni fejtésen keresnek uránt, a másik két videóban pedig visszatérnek oda. Méghogy sehol a világon. Mellesleg az uránt nem csak atombomba készítésére, hanem főleg atomerőművek fűtésére használják. Az meg egy dolog, hogy sugárzik, de nem mindegy, hogy mennyire, egy uránt tartalmazó kő még egyáltalán nem sugárzik annyit, hogy veszélyes legyen. A csernobili kivonási zónában is simán mászkálhatsz úgy, hogy nem léped túl az egészségügyi határértéket. Kicsit köd van a lakosság körében sugárzás témakörben.

2010. júl. 6. 22:43
 3/13 anonim ***** válasza:

Ha ilyen okos vagy miért itt teszel fel kérdéseket?


Mellesleg:

[link]

2010. júl. 6. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Azért tettem fel, mert hátha van valaki, aki tudja.
2010. júl. 7. 00:17
 5/13 anonim ***** válasza:
73%

Szia!


A magyarországi urán elsősorban a Mecsekben a "kővágószőlősi homokkő"-ben található (emlékeim szerint). Ez - ahogy neve alapján sejteni is lehet - Kővágószőlősön bukkan a felszínre, de itt (szerencsére :) ) elég kicsike az urán tartalma, de ha van valami sugárzás mérőd, akkor azért érdemes pár darabot begyűjteni onnan, azért kimutathatóan nagyobb a sugárzása, mint egy átlag kőnek.


Ha nincs ilyen műszered, akkor szerintem "butaság" csak úgy hobbiból ilyen köveket gyűjteni, mert abszolut nem néz ki máshogy mint a többi kő, csak nem túl egészséges egy háztartásban élni vele. :) (Én is szereztem amúgy annó, magfizika-laborra próbálgatni, de igyekeztem megszabadulni tőle :) - egy kevésbé sugárzó magminta még mindig van otthon)


Az uránbányába tudtommal hivatalos látogatás nem nagyon van, főként, hogy a rekultiválási munkálatok pár éve nagyrészt befejeződtek, de ebben nem vagyok biztos...


Viszont én úgy tudom ausztrál cég akar újra bányászni, nem osztrák - de ez már legalább 2-3 éves infó, azóta vátozhatott.

2010. júl. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszi Utolsó, pont egy ilyen válaszra volt szükségem. Valami ilyenben reménykedtem én is, hogy nálunk is van olyan hely, ahol kibukik a felszínre. Egyébként sugárzásmérőm sajnos nincs, de tervezem a beszerzését, csak hát egy vadiúj GammaScout-ra most nem akarok költeni, azon kívül meg szerencse kéne hozzá, meg KGST piac, de az nálunk nincs. (Egyik se xD) De majd ha egyszer megtehetem, veszek GammaScout-ot, és akkor mindenképp meglátogatom Kővágószőlőst. :P


Egyébként ha magfizika laborban fordulsz meg, akkor biztos te értesz hozzá, de amennyire viszont én tudom, az egészségügyi határértéket ezek a kövek meg sem közelítik. Meg ha kirakok egyet a polcomra, nem hiszem, hogy méterekkel arrébb olyan sokkal növelné a háttérsugárzást, hogy akár hosszú távon is veszélyes legyen. Ahhoz képest, amikor beoltanak valakit festőanyaggal egy pajzsmirigy vizsgálathoz, meg aztán pláne semmi.(Aztán hazamegy tömegközlekedéssel, és a tőle kartávolságban lévő emberek tudtukon kívül azt a dózist kapják, amit akkor kapnának, mintha fejenként egy uránérc darabot szorongatnának) Javíts ki, ha még olvasod, és valamit rosszul tudtam.

2010. júl. 8. 01:30
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem az előző válaszoló vagyok, de volt már szerencsém ilyen anyagokhoz.


Először is: az urántól NEM KELL FÉLNI! Főleg nem ha ércként van. Minimális sugárzás jön ki belőle, egyáltalán nem veszélyes. Nyalogatni nem kell, de a polcon nem árt senkinek se.


Greiger Müller számálóm már volt egyszer, havertól kaptam kölcsön, az valami kevésbé márkás darab volt, de ettől függetlenül működött és gépre is lehetett kötni a pontosabb adatok érdekében. A Gamma Scrout egy a profik által használt számláló, teljesen fölösleges egy ilyenre beruházni, ötöd ennyiből is lehet tökéletesen működő GM számlálót kapni, csak nem ilyen divatosan van csomagolva.


Az urán érc keresése nem teljesen esélytelen vállalkozás, mivel elég könnyen megkülönböztethető a többi érctől. Egy ERŐS UV lámpával kell nézelődni és így könnyen ki lehet szúrni a magas urántartalmú dolgokat. Oroszországban is így gyűjtik, csak ott ugyebár bemennek a járatokba. Az urán érc világír mint a fene UV alatt. Az egyetlen amire figyelj, hogy UV szűrős szemüveget vegyél mellé, mert az UV-t nem érzékeli a szemed és nem húzódik össze a pupilla, így könnyen süti lehet a vége.


A pajzsmirigy vizsgálatos dolog meg így igaz. 6 évesnél fiatalabb gyerek közelébe se mehet egy pár (1-2) napig az az ember aki ilyen vizsgálaton vett részt.


Az így gyűjtött uánból meg NEM lehet atomfegyvert készíteni, ellentétben az első válaszoló állításával. Semmilyen jogszabályt nem sértesz vele. Ásványkiállításokon is lehet néha (sűrűn) urán érceket kapni, különböző töménységben.


Remélem segítettem.

Üdv.

2010. júl. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon sokat segítettél! Köszönöm. Ha még visszatérsz, két kérdésem lenne:

1. Időközben jutott eszembe, hogy az uránérc tudtommal a bomlása során radon gázzá alakul, ami meg tüdőrákot okozhat. Jól tudom? Persze ha így is van, nem riadok el tőle, esetleg légmentes tartóban tartom majd a köve(ke)t.

2. Hol tudnék venni egy kevésbé márkás geiger számlálót olcsón a piacon kívül? JNSZ megyében lakok, jó lenne, ha lenne valami bolt a megyében. Ha esetleg tudsz ilyenről, kérlek említsd meg. Köszönöm előre is.

2010. júl. 9. 01:11
 9/13 anonim ***** válasza:

Visszatértem.


A radon gázos dolog igaz is meg nem is. Alapjáraton az urán tóriumra bomlik (ami az uránszurokérc másik iparilag lényeges alkotóeleme is), de ez még mindíg nem radon. A radon a rádium bomlásából szokott keletkezni. A bomlási sorban természetesen ott van a rádium is (közvetlenül a tórium után) így egy kevés radont fog termelni a rendszer, de csak egészen minimális mennyiséget. Meg mivel a radon egy nagyon nehéz gáz, így általában a szoba padlójára vagy a sarkoknél szokott megülni, majd tovább bomlani polóniumra vcagy asztáciumra (és ezek azokm amik károsak és nem a radon, mert ezek a szervezetbe kerülve ultrafinom porként feszívódhatnak). De mivel nem dúsított uránod lesz, csak valami híg érc, így ez a veszély nem fenyeget, így ismétlem: nem kell félni!


GM számláló téren nem nagyon tudok biztos helyet ahol lehet kapni. Ami nekünk volt azt a suliból kaptuk kölcsön, ők meg egy pályázaton nyerték.


Vaterán láttam régebben 1-2 jobb darabot, annyira nem is voltak drágák, meg kell nézni, lehet most is árulnak egy párat.


Írj nyugodtan, próbálok majd válaszolni mindenre szép lassan(:


Üdv.

2010. júl. 13. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Úgy néz ki találtam egy mérőt, ami árban, és úgy néz ki, tudásban is megfelel. A véleményedre lennék azonban kíváncsi: A 25%-os pontosság mennyinek számít úgy viszonylatban? A másik, ami feltűnt, hogy a videókon, amiket láttam róla, az látszik, hogy méréshatárt lehet váltani, és ekkor milliSievert/h-ban mér. A GammaScut viszont 1 mSv/h fölött már túlcsordul. Lehetséges, hogy ennek nagyobb méréshatárai vannak mint a GammaScout-nak? Érdekes lenne a szitu, hogy a használó már rég belehalt a sugárzásba, de az ernyedt kezében tartott kis dosimeter még mindig pontos méréssel szolgál...
2010. júl. 14. 12:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!