Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fordultak meg a színek...

Miért fordultak meg a színek a biológiában?

Figyelt kérdés

Lássuk csak mire is gondolok.

Abban gondolom egyet értünk, hogy az állatok döntő többségénél a hímek a színesebbek.


Az emberré válás folyamán ez miért szűnt meg és miért fordult át a kocka a női nem oldalára?

Igaz ez utóbbi nem a természetes színekben jelenik meg, hanem a mesterségesben. Lásd: smink.


2019. jún. 4. 20:19
 1/10 A kérdező kommentje:
Értelemszerűen most nem arra vonatkozik a kérdés, hogy miért szürkébbek az állatok nőstényei, mert ennek egyértelmű evolúciós előnyei vannak.
2019. jún. 4. 20:22
 2/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Azért ezt így nem mondanám, az ember hímje is tele van másodlagos nemi jegyekkel, mint a testméret, a szakáll, a mély hang (plusz az elvben elsődleges péniszméret, ami a gorilla hatcentiséhez képest nyer értelmet). És ha megnézed a legközelebbi rokonainakat, van ahol jelentős a nemi diverzitás (gorilla, orangután), másoknál eléggé gyenge (csimpánz, gibbon). Ehhez képest az ember esete valahol félúton van.


(és a smink kulturális dolog, a 17-18. században teljesen normális volt, hogy a férfiak is sminkelték magukat vagy Andrássy Gyula fodrásza is eléggé sokat használta a sütővasat)

2019. jún. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Már az emlősöknél megszűnt. Semmivel sem színesebbek a rágcsálók, kutyák, macskák, elefántok, majmok.
2019. jún. 4. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Alex Fly ***** válasza:

Alapvetően az állatvilágban a hímek célja, hogy továbbörökítség a génjeiket. Ezért minden eszközzel felhívják magukra a nőstények figyelmét, hogy legyen kivel véghezvinniük ezt.

Az emberi civilizációban viszont az ösztönök helyett a társadalmi szabályok váltak fontossá. Amellett, hogy bizonyos mértékben az előbbi is jelen van, itt a nő számára fontos, hogy legyen egy tartós partnere. Ennek érdekében a nő próbálja felhívni magára a férfiak figyelmét, hogy az őt válassza társául.

2019. jún. 5. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem is az a helyzet, hogy az ember esetén a két nem esetleges eltérő "optikai tuning" kényszere nem genetikai ösztön, hanem tanult társadalmi jellemző. Ennek megfelelően koronként változik is.


Az állatvilágban elég ritka, ahol a párosodáshoz a nőstényeknek kéne külső révén vagy fizikálisan megküzdeni a hímek megszerzéséért.


[link]

2019. jún. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Nálam akkor nem fordult meg a biológia, mert én is sminkelem magam, mert nem szép a bőröm.
2019. jún. 5. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Férfiként? 0.0
2019. jún. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

Nekem a szelfi kamerám sminkel.

Nem is használom, mert csal. :)

2019. jún. 5. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
57%
7. Igen, mert? Nem szabad? Emancipáció van. Vagy te szexista vagy? :O
2019. jún. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A szexuális dimorfizmus kérdése számomra egy kicsit mindig olyan "relativisztikus" volt, hiszen természetesen csak emberi nézőpontból vizsgálhatjuk a kérdést. Az a nézet, miszerint a hímek a színesebbek, feltűnőbbek szerintem leginkább bizonyos madarak és emlősök miatt alakult ki. De a "szabályt" inkább úgy fogalmaznám meg, hogy az a fél a látványosabb, amelyiken van az erős szexuális szelekció. Tehát amelyik feladata a "hódítás". És ez ugyebár a hímek feladata szokott lenni. De létezik "kivétel" is. Például a nemespapagáj (Eclectus roratus) esetén a tojó sokkal látványosabb színezetű:

[link]

(a jobb oldali a tojó)

Ez összhangban van a párválasztással is, mivel a tojó sokkal inkább domináns (egymással szemben is lehetnek agresszívek és a hím felett is dominánsak). (Érdekesség, hogy akkora a dimorfizmus, hogy a kutatók sokáig azt hitték, hogy két külön fajról van szó). Funfact: a tojó színes tollazata nem a figyelemfelkeltésre való, hanem arra, hogy elrejtse a madarat az árnyékos fészekben:

[link]

Na de lássuk a nőket. Az tény, hogy nálunk más kicsit a helyzet, mint a többi emberszabásúnál. Számos főemlős nőstényének a genitáliái elég látványosan megduzzadnak párzási időszakban:

[link]

[link]

Ez a nőknél nem lehetséges, hiszen a felegyenesedés miatt a genitáliák "elbújtak", lényegében nem láthatóak járás közben, ezért kellett más megoldást találni a szexuális figyelemfelkeltésre. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a többi főemlős nőstényeivel ellentétben a nők nem évente egyszer, hanem havonta készen állnak a megtermékenyítésre. A mellékelt "viselet" pedig nem lenne valami praktikus... Szóval a "választott" jelzés elsősorban az emlők és az ajkak lettek. Nagyon sajátos (azt is mondhatnám, hogy egyedi), hogy ez a két szerv lett a szexualitás jelzője. Ezek szembetűnőek (szó szerint) és van közük a reprodukcióhoz is (utódgondozás). Egyébként nagyon fontos a kerek fenék is, ami pedig hátulról ad jelzést. Ez is elég egyedi, a többieknél nincs jelentős zsírlerakódás a fenéknél. A többi valóban kulturális ráadás. Érdekes, hogy -legalábbis a mi kultúránkban- egyszerre övezi takarás és kiemelés is. Az ajkakat rúzzsal emelik ki a nők, a melleket pedig inkább eltakarják,ugyanakkor ki is emelik (elvileg a magassarkú kiemeli a melleket, nem tudom...). Az nem igaz, hogy a férfiakon ne lennének megfigyelhetők az erősen eltérő másodlagos nemi jellegek, de ezt már leírták.

2019. jún. 5. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!