Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az RSA működik úgy is, ha nem...

Dq kérdése:

Az RSA működik úgy is, ha nem a nyilvános enkódoló, hanem a privát dekódoló kulcsomat választom véletlenszerűen?

Figyelt kérdés

Az itt található leírásban: [link]

annyit változtatnék, hogy nem az e, nyilvános enkódoló kulcsot választanám véletlenszerűen, hanem a d privát dekódoló kulcsot, és ebből számolnám ki az e-t.


Vagyis kb a kérdésem, hogy ebben az esetben, az e-ből tudnak-e bárhogy/bármit következtetni a d-re.



2019. jún. 6. 14:47
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Ezt használja a digitális aláírás is. A privát kulcsoddal titkosítasz, és ha a publikus kulcsoddal visszafejthető, akkor az igazolja, hogy tőled származik az üzenet. (Már ha hatóságilag vagy valami harmadik fél által a publikus kulcs hozzád van rendelve.)
2019. jún. 6. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%
** Persze nagyon leegyszerűsítettem, valójában valamilyen checksum, MDA, stb. ujjlenyomatot titkosítunk, de itt talán nem is ez a lényeg.
2019. jún. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

"e-ből tudnak-e bárhogy/bármit következtetni a d-re"

Valójában nincs enkódoló meg dekódoló kulcs. A kulcspár két tagja közül tetszőlegesen is választhatunk privát és publikus kulcsot. Egyikből ugyanolyan meló a másikra következtetni, mint fordítva.

2019. jún. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

#1:

Ez biztos, hogy dig. aláírásnál én választom a privát kulcsomat (hogy rel prím legyen), és nem a fenti algoritmusnak megfelelően az e-ből jön?


#3:

Hát, a hivatalos verzióban ugye a nyilvános e általában szép (mondjuk 65537), de ha nem is szép, akkor is random van választva. Az én verziómban meg amit nyilvánosságra hozok, az egy származtatott adat.

Szóval a priori az ember azt gondolná, hogy lehet, hogy van valami plusz információtartalma a véletlenül választotthoz képest.

2019. jún. 6. 15:22
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Milyen véletlenszerűen választott e-re gondolsz? e nem véletlenszerű, hanem 65537, legalábbis a gyakorlatban, valaha legenerált kulcsok 99%-ában. Egy konstans számból semmire nem tudsz következtetni. Én értek félre valamit?
2019. jún. 6. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

"a nyilvános e általában szép (mondjuk 65537)"

Én nem az e-ről írtam, hanem a két kulcsról. Ha megnézed az általad linkelt cikket, az 'e' nem azonos magával az RSA kulccsal. Továbbá az eljárás kódoló és dekódoló kulcsokról ír, de a kettő funkciója tetszőlegesen felcserélhető. Ha a kulcspárból az egyikkel kódolsz, csak a másikkal tudsz dekódolni, mindegy melyik melyik.

2019. jún. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

A kérdés pedig az, hogy választhatom-e én magam privát kulcsot, és megadhatom-e nyilvános kulcsnak azt, amit ebből számolok ki.


Az #1 és #3 jók, de a kételyeim ott vannak #4-ben.

2019. jún. 6. 19:03
 8/22 A kérdező kommentje:

#5:

Te érted félre a kérdést, vagy nem sikerült jól leírnom, mindenesetre nem az, amiről beszélsz.

A privát kulcsomat szeretném választani, és a nyilvánost generálni a privátból, a megszokottal ellentétesen.

Nem vagyok biztos abban, hogy így nem árulok-e el plusz információkat.

2019. jún. 6. 19:12
 9/22 anonim ***** válasza:
2019. jún. 6. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

"választhatom-e én magam privát kulcsot, és megadhatom-e nyilvános kulcsnak azt, amit ebből számolok ki"

Természetesen. Generáltathatsz saját RSA kulcspárt, vagy magad is kiszámíthatod őket, csak annyi az elvárás, hogy működjön velük az RSA algoritmus (különben a feladó nem fogja tudni kódolni az üzenetet a publikus kulcsoddal, ill. te nem fogod tudni elolvasni.)

2019. jún. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!