Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora radioaktív sugárzást...

Mekkora radioaktív sugárzást tud elnyelni, milyen vastag ólomréteg?

Figyelt kérdés

Megnéztem én is a csernobilos sorozatot, és kíváncsi lettem, hogy a mostani, illetve az akkori védőruhák mennyit tudnak/tudtak felfogni a sugárzásból. Esetleg valaki tud valami táblázatot linkelni, hogy egyre vastagabb ólomréteg mekkora sugárzást nyel el/ver vissza? Vagy erre csak van egy egységenkénti érték, és ez egyenesen arányos a vastagsággal?

Megköszönném, ha valaki felvilágosítana.


2019. júl. 7. 23:32
 1/10 anonim ***** válasza:
83%
Több féle sugárzás van. A gamma akár 10 cm ólmon is átmegy (persze közben gyengül). Egyáltalán nem ilyen egyszerű megmondani azt, hogy mekkora ólom mögé kell elbújni ahhoz, hogy biztonságban legyél.
2019. júl. 8. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

γ-sugárzás esetén az intenzitás exponenciálisan csökken:

I(x)=I0*e^(-μx)


x: az elnyelő réteg vastagsága

I0: beeső intenzitás

μ: abszorpciós koefficiens

2019. júl. 8. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 subrette ***** válasza:
79%
Az atomreaktorban az egyik legygyakoribb hasadási termék a Cs-137. 662 keV energiájú gamma-sugárzást bocsát ki. Ezt fél cm vastag ólomréteg kb. a felére gyengíti. Újabb fél centi megint a felére.
2019. júl. 8. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
83%

A linkelt ábrán az ólom ( és víz) gamma sugárra vonatkozó felezési vastagságát ábrázolja a gamma sugár energiájának a függvényében.

Tehát a vízszintes tengelyen kiválasztod az energiát és a függőleges tengelyen leolvasod azt az ólom vastagságot ami az adott energiájú gamma fotonokból álló nyaláb intenzitását megfelezi.

Nyilván ha nem felezni akarod hanem negyedelni akkor kétszer akkora vastagság kell.

Link: [link]

2019. júl. 8. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%
#4: Mi okozza azt a bezuhanást a görbén 80 körül?
2019. júl. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 subrette ***** válasza:
85%
88 keV az ólom 1s állapotú elektronjának kötési energiája. Az ennél nagyonn energiájú röntgen / gamma foton fotoeffetussal ki tudja lökni ezt az elektront, miközben a foton elnyelődik. Így ennél kicsivel nagyobb energiákat az ólom sokkal jobban elnyeli. Jóval nagyobb energiákat megint nem, mert lecsökken a leírt fotoeffektus valószínűsége (amit Klein–Nishina formula ír le).
2019. júl. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
53%
#6 Köszi, nagyon király.
2019. júl. 8. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
78%
Ki az isten ment végig és értékelt le minden jó választ?
2019. júl. 8. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
78%

"Ki az isten ment végig és értékelt le minden jó választ?"

Erről mindig ez a vicc jut az eszembe:

- Miért színlelnek a nők orgazmust?

- Mert azt hiszik, hogy érdekel.

2019. júl. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat! Én mindenkit felpontoztam.
2019. júl. 12. 15:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!