Kezdőoldal » Utazás » Afrika » Hogy kell a gyakorlatban...

Hogy kell a gyakorlatban elképzelni egy veszélyes afrikai országot?

Figyelt kérdés

Visszaolvasgatva itt az oldalon látom, hogy rengeteg a trollkérdés, ahol a világ legveszélyesebb országairól nyomatják az álnaiv kérdéseket, hogy milyen lenne ott "családdal nyaralni" vagy "kiköltözni". Na ez nem ilyen kérdés, és nem akarok sem kiköltözni, sem odautazni (az elkövetkező pár évben legalábbis).


Nyilván nem alaptalanul teszik fel a különböző EU-s külügyminisztériumok a "Beutazásra nem javasolt" kategóriába az egyes országokat.

Ugyanakkor olvastam rengeteg blogot hátizsákos európai utazóktól, akár még nőktől is, akik nagyon zúzós környékeket megjártak egy darabban. (Nyugat-Szahara, Mali, Mauritánia, DRC, Közép-afrikai Köztársaság, Dél-Szudán...) Persze beszámoltak a fegyveres ellenőrzőpontokról, a végtelen korrupcióról (követelik a katonák, rendőrök a pénzt, hogy tovább engedjenek), némelyik egész rázós szitukba is keveredett, de mind hazatértek egy darabban. És itt az erőszakon túl gondolok arra is, hogy kajáltak a helyi piacokon, felültek a helyi tömegközlekedésre, pedig finoman szólva sem volt a topon a higiénia, a járművek műszaki állapota és a közlekedési morál sem. (Szóval nem olyan emberekről beszélek, akik a diplomatanegyedben laktak, testőrökkel, öt csillagos szállodában.)

Persze tudom, hogy akit elrabolnak és kivégeznek, vagy belehal valami balesetbe, betegségbe, az utólag már nem ír blogot, de viszonylag kevés az ilyen hír, még magyar utazók közül is legalább 10-15 volt, akiktől olvastam valami bejegyzést hagyományosan nagyon rossz hírű országokból.

Ugyanakkor a közvélekedés (és az itt válaszolók többsége is ezt tükrözi) az, hogy "Jó hülye vagy, ha odamész, ne is vegyél retúr jegyet, elrabolnak és feldarabolnak öt percen belül". Ez nyilvánvalóan nem igaz, de ezzel nem azt akarom állítani, hogy ezek biztonságos országok lennének :)


Szóval röviden, hogy kell a gyakorlatban elképzelni ezeket az országokat?Megérkezel, fogsz a reptéren egy taxit és aztán? Mennyire érzed a bőrödön a veszélyt a mindennapokban? Mekkora az esélye annak, hogy tényleg bajod lesz? (Tudom, hogy ez egy rohadt nehéz kérdés, nem lehet rá százalékot írni...)

Főleg olyanok véleménye érdekel, akik már jártak rázós hírű országban vagy ismernek olyat, aki...



2023. júl. 1. 19:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Csomó esetben erősen limitáltak a mozgási lehetőségek. Mauritána még tűrhető, de Dél-Szudánban 2 napra tudtam össz kimozdulni Dzsúbából. Szervezési és korrupciós rémálom. Szomália például más kategória, ott eleve csak Mogadishu jön szóba, 5-6 fegyveres testőrrel, egy rakás pénzért.
2023. júl. 1. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ó, köszönöm szépen, nem hittem volna, hogy ilyen hamar kapok első kezes tapasztalatokon alapuló választ :) És milyenek voltak az élményeid? Most nem egy teljes útibeszámolóra gondolok, csak ha tudnád valahogy érzékeltetni a dolgokat, egy hozzám hasonló hülyének, aki Grúziánál messzebb még nem járt :) Igazából az érdekel, hogy a médiában olvasható katasztrofális biztonsági helyzetet mennyire érezted a saját bőrödön? És hogyan, miben nyilvánult meg?
2023. júl. 1. 20:41
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha volna kedvem megkeresném, van egy video a neten, Rio de Janeiro, még csak nem is Szomália, forgalmas útkereszteződés, térfigyelő kamera. 5 perc alatt vagy 15 rablás, lopás.
2023. júl. 2. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

@2 Grúzia már jó kezdés, az egyik kedvenc helyem, Svaneti meg már akár a rosszabb afrikai meg ázsiai utakhoz sem rossz felkészülés :)


Különböző verziók vannak szerintem. Egyértelműen a legrosszabb a korrupciós változat. Egy csomó ellenőrzőpontnak a világon semmi értelme, azt leszámítva, hogy legombolnak 5 dollárral. Afrika amúgy is rohadt drága, ezek meg még pluszba hozzátesznek. Rengeteg a kamu is ezekből, csomószór csak lendületesen nyomni kell a gázt a sorompó fele menet aztán a suhancok, akik kirakták, gyorsan elrántják.


Másik típus, az, ahol valóban szükség van rájuk, Szomália klasszikusan ilyen. Minden borzasztóan lassú tőlük, egy hotelbe két zsilipen keresztül jut az ember, hogy ne lehessen megostromolni a helyet. Viszont egyértelműen szükséges, inkább ez, mint ennél is több belvárosi robbantás.


A harmadik meg az, ahol szükség volt rájuk, de már nem nagyon. Irak ilyen. Az ország nagyjából egész területén nyugi van, de ettől még minden bokorban ellenőrzőpontok vannak. Mondjuk szerencsére korrupció nem nagy, az az érzése 200 katona, akivel összesodort a sors, mind kedves volt, meg örült, hogy az országában vagyok.

2023. júl. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
94%

A gyakorlatban úgy tudod elképzelni a veszélyes helyeket, hogy veszel egy bunkó beképzelt embert, aki semmit se ismer, viszont nagy a szája és követelőzik. El sem hiszed, mennyi ilyen van. No az ilyennek akár Ausztria is lehet veszélyes, bár onnan rövid úton rendőri kísérettel hazazsuppolják, jó sok pénzért. Másutt akár ugyanezért az életeddel is fizethetsz.


Mexikó, Guatemala, Honduras vagy Peru mind lehet roppant veszélyes és egyben roppant kellemes. Ugyanez igaz sok ázsiai országra, vagy akár Észak Afrikára. Nekem még soha nem akadt problémám ott sem, ahová óva intettek, ne menjek. Mentem és milyen jól tettem. Mi a különbség? lényegesen alaposabban tájékozódtam, elfogadtam mindent olyannak, amilyen volt, hogy mit és hol lehet enni, az pedig áttekintés kérdése. Lehetsz rosszul egy ártalmatlan helyen és megúszhatsz veszélyeseket. Rajtad múlik.

2023. júl. 2. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Nehogy azt gondold, hogy egy kis életveszélyért egészen Afrikáig kell elmenni.

Néhány éve sikerült belekeverednem tankolás közben egy olaszországi lövöldözésbe. A carabinierik éppen ott tartóztattak fel egy -gyaníthatóan- gengszterbandát és vad lövöldözésbe kezdtek egymásra. Hihetetlenül erős hangjuk volt ezeknek a fegyvereknek. Természetesen mindenki hasra vágta magát ott ahol volt. Egyszer csak hirtelen véget ért. Még órák múlva is remegtünk.

2023. júl. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!