Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Volt már ilyen "időutazás-szer...

Volt már ilyen "időutazás-szerű" élményetek határátlépéssel kapcsolatban? Amikor úgy érezted, hogy egyik országból másikba utazással egy másik korba is lépsz?

Figyelt kérdés

Nekem volt egy ikonikus élmény, amikor jöttem haza Ukrajnából Magyarországra vonattal, kb. 1975-2015 időutazásnak felelt meg:


Csapon, Ukrajnában bementem az állomásra, vártam mikor jön a nemzetközi vonat Záhonyból. Megjött a vonat, egy kiskatona kinyitotta az állomás nemzetközi váróját.


Bementem, kiderült, hogy kell extra pénzzel érvényesíttetnem a Csap-Záhony nemzeközi jegyemet. Kibekkeltem, befizettem a zsét, vissza a nemzetközi részre.


Két magyart akcentussal beszélő ukrán fiú áttúrta az izzadt ruhákkal teli táskámat, majd egy útlevél-ellenőrző bódéhoz kísért.


Be a bódéba, ukrán határőr kikérdezett hol voltam, meddig, miért.

Jó volt a felelet, táváris úcsétyilnyicá, kiengedett a nemzetközi váróba.


Jött egy ukrán katona, kinyitotta a peronra az ajtót. Ott várt a magyar mozdony egy magyar kocsival, kicsit már itthon éreztem magam.


A peronról az utat két kalasnyikovos katona zárta el.


Betereltek minket a vonatba, két katona felszáll, elindul a vonat.


Döcögés Csapon át, majd a városon kívülre érve megfigyelő hidakkal, szögesdróttal, és utcai lámpákkal körbevett vasúti pályán haladtunk végig csigalassúsággal.


Elértük a Tisza-hidat, ukrán katonák leszállnak, a vonat lassal átkel a Tiszán.


Véget ér a híd a magyar oldalon, és abban a pillanatban szovjet kémfilmből amerikai akciófilmben találom magam, a vonat úgy begyorsít, hogy majd' elesek, egy magyar rendőrautó a vasúti töltés melletti úton országúti fényszórókkal elkezdi üldözni a vonatot.


Hirtelen több sín van, majd ismerős felsővezetéktartók, fűtőház, ez már Záhony.


A vonat berobog a peronra az állomás előtt, majd megáll.


"Tí-tüti-tű-tütütí! Záhony állomás! A MÁV-START üdvözli utasait Magyarországon az Európai Unióban! Záhony Station! Dear Passengers, MÁV-START welcomes you to Záhony, in Hungary, in the European Union!" ordítja a hangszóró az állomásépületből.


Felszáll egy magyar határőr amcsi zsaru-ruhában a szovjet lódenkabát helyett, akár Los Angelesben is lehetnék, megnézni az útlevelemet, kicsit kérdezősködik, leenged a vonatról.


Az állomás 1 hét Ukrajna után szokatlanul modernnek tűnik, a táblák futurisztikusan csillognak, ez már az Arany Nyugat.


Senkit se érdekel többé, hogy ki vagyok és hova megyek, ha kedvem tartja, elbiciklizhetnék Párizsig anélkül, hogy bárki megállítana.



2021. febr. 1. 22:49
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%

2012, Urziceni (Románia) - Vállaj (Magyarország):


Élmény úgy: 1989-2012 időugrás


Befut a kisbusz a román határállomásra. Benzinbűz, alig ég pár lámpa, usánkás román őrök a Regátból, rádióból üvölt a Manele (román mulatós).


Lassan áthajtunk az állomáson, egy kis országút, majd hirtelen fényárban úszó határállomás, tábla hírdeti "Vállaj".


Motor kikapcs, rádió áthangol: "Hé bébi, mondd mizu-mizu, álljunk össze, mint két kicsi Legó!"


Jön a magyar rendőr (tényleg "amcsi ruhában") ahogy te mondod, megnézni a személyinket, továbbhajthatunk.


Tükörsima széles országút, út mentén fényvisszaverők a román stílus helyett (fehérre festett törzsű fák), megállunk egy benzinkúton ahol még pastrami-s szendvics is van :)

2021. febr. 1. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Jól szórakozol kérdező, hogy magadnak válaszolgatsz? :D Amúgy jó a story!
2021. febr. 2. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyik ország sem egy tejjel-mézzel folyó Kánaán, de amikor a 2000-es évek vége felé Macedóniából egy eldugott határátkelőn átléptünk Albániába, ott megvolt ez az érzés. Stenje és Goricë között még valahogy kinézett a határállomas és az első néhány kilométeren tükörsima aszfalt fogadott minket Albániában. Igaz, az országút közepén volt a villanyoszlop (túlzás nélkül!) és sáskàk lepték el az autót egy szakaszon (az ablaktörlő jól jött). Aztán egyszer csak vége az aszfaltnak, kínkeserves földutak jöttek egy egész délutánon keresztül. Csak végtelenül szakadt Mercedesek és szamárfogatok az utakon, kecskepásztorok terelgetik le előlünk jószágaikat. Viszont végtelenül rendesek és kedvesek az emberek. Nekem ez volt az első utam a harmadik világba, de ma már nem is sorolnám oda Albániát. Akkor még egyértelműen oda tartozott.
2021. febr. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Amikor 2013-ban egy hét Svájc után leszálltam a vonatról az akkor még metró nélküli lepukkadt Kelenföldön. Na az durva váltás volt.
2021. febr. 2. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Repüléssel Helsinki-Delhi volt az egyik ilyen, Finnországban minden tüchtig rendben, Delhiben meg egy metrózás után már út közepén fetrengő tehenek, konstans dudálás, üvöltözés, csiliszag, imádtam. A másik Kuala Lumpur-Yangon. A térség egyik legfejlettebb nagyvárosából az egyik legfejletlenebbe repültünk, nagyon durva volt a kontraszt, nagyjából 50 év simán. Szárazföldön Kisinyovból Isaiba menni volt ilyen, a moldovai állapotok után Kelet-Románia maga az européer csoda.
2021. febr. 2. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
66%
Ha valaki Magyarországról utazik Ukrajnába, Romániába, Szerbiába, akkor minden bizonnyal országtól függően látszólag évtizedeket is visszautazhat az időben.
2021. febr. 2. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
89%

Amikor még nem voltam hozzászokva, ahogy 2007-ben Magyarországra tévedtem, bizony le kellett szállni a villamosról, mert a sok búval bélelt arc olyan depressziós volt, hogy kibírhatatlan.


Amikor megkaptuk a határozatot, hogy kis reformiskolánk nem működhet tovább a 2019-es új törvény értelmében... megint csak: üdv az ötvenes években.

2021. febr. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
80%
Amikor jöttem hazafelé és Szlovéniában megpillantottam a Madarska feliratot , majd jöttek a lepukkant házak a dél-zalai falvakban a rozsdás kerítéseikkel , akkor éreztem ezt, megérkeztem Magyarisztánba.
2021. febr. 3. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
80%
Sajnos Magyarorszagra jovet van, es rossz alomnak tunik. Rendszervaltas utan elkezdtek tatarozgatni, egyre tobb mindent lehetett kapni. Most Buda sziveben lerohadt hazak, nagyon piszkos, nem hirtelen szemetelt, hanem takaritatlan utcak, terkovek, levendulabokrok, latom lettek unios palyazaton, de semmit nem javit. Az uzletek kirakata valami rossz haborus alom, az elelmiszerboltokban nincs ertelmezeto arukeszlet, a tomegkozlekedesi jegy puha klozettpapir, nem kezeli a lyukaszto, toprongyos ember fenyegetozik, hogy nem ervenyesitettem a jegyem. Bebaszott, bedrogozott emberek fenyes nappal. Nemet gyartmanyu autokban osemberek ulnek es nem erdekli oket se a szabaly, se az emberelet. Taxis repterre menet beszel, zsidozas utan megkerdezi, megkerdezheti, mennyit keres a kedves ferjem.
2021. febr. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Grúzia

De attól imádom :)

2021. febr. 9. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!