Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Végülis Dánia milyen ország?...

Végülis Dánia milyen ország? Mi az igazság?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy felvettek Dániába egyetemre(Aalborg). Csak ugye nincs megadva a lakhatás.

Ez jelenti a fő problémát, illetve a munka.


Anno azt írták, hogy skandinávia nagyon drága. Gondoltam, hogy akkor bejelentkezek egy kollégiumba. Mondtam az osztálytársamnak(őt ugyanoda vették fel), erre kb. lehülyézett, hogy ne kollégiumba költözzek, mert ő is talált 140 ezer forintért egy 3 szobás lakást. Mondom jól van, keresek egy privát lakást. Beírom neten, hogy a magyaroknak mi a véleménye, de mindenhol azt olvasom, hogy nehéz lakást találni, és alsó hangon is 300 ezer forint körül mozog, de ebben még nincs rezsi, sem a bútorok ára. Itt már összezavarodtam.


Azt mondták, hogy a minimálbér 100 dkk óránként(ez 8 órás munkaidőben 640 000 forint havonta). Mégis a neten azt írták, hogy magyaroknak 18 500 dkk (710 000 huf). Ez rendben lenne(bár azt írták, hogy EU-n belül Luxemburgban a legmagasabb, 400 ezer, de ez mellékes). Erre még az is jön, hogy sokan mondták, hogy milyen könnyű munkát találni, de nekik nincs. A másik csoport azt mondta, hogy rohadt nehéz, pedig nekik volt.

Ráadásul ők is 2 csoportra oszlottak. Az egyik fele azt mondta, hogy nem lehet megélni minimálbérből, a másik meg azt, hogy simán meglehet.


Utólag azt kívánom, hogy bárcsak nem néztem volna meg a külföldi magyarok véleményeit, mert annyira összezavartak, hogy az már nevettséges. Leszűkítve: az egyik tábor azt mondja, hogy lehetetlen megélni, a másik pedig azt, hogy gyerekjáték.


A haverom azt mondja, hogy könnyű megélni. Ehhez jön, hogy az egyik tanárom ismerőse kint dolgozott gyümölcsfóliázóként pár évig, és 3 kocsival+lakással jött haza.


Most akkor mi az igazság Dániáról?



2012. jún. 21. 12:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem kábszerre meg a legdrágább lakásra akarod elverni a pénzedet jól megleszel. A lakásokkal gyakorlatilag nem adnak semmit és ha kiköltözöl 3-4 év múlva, ugyanolyan állapotban kell visszaadni, mint ahogy átvetted. Egyik ismerős pont e miatt ment ki egy hétre, mert a rokona is kint volt és kicsit leamortizálta a belső teret - újrafestik és renoválják a szobákat. Bútorokat sem adnak a lakással, azt is neked kell szerezni, úgyhogy első évben amíg gyűjtögetsz egy kicsit én a kollégiumot javasolnám.
2012. jún. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Erről jut eszembe, a másik amit a fejvadász mondott (volt iskolatárs), hogy a bútorokkal nem nagyon kell foglalkozni, mert a dánoknak az a mániája, hogy nem adnak el/javítanak meg semmit, hanem egyszerűen kivágják az utcára, hogy vigye el valaki(nincs mit szépíteni, ezt lomizásnak hívják). Ő így rendezte be a lakását.


Egyébként ez a 710 000 huf minimálbér, az reális?

2012. jún. 21. 12:53
 3/14 Retekszisz válasza:
Nem, a 710ezres minimálbér nem reális. Diákként jó, ha 150-et meg tudsz keresni, ugye teljesidőben nem is tudnál dolgozni. Ez nem elég a megélhetéshez, de azért magyar viszonylatban jelentős segítség az otthoniaknak.
2012. jún. 23. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
És nem diákként reális?
2012. jún. 24. 02:53
 5/14 Retekszisz válasza:
Nem diákként sem reális. A minimálbér kb. 900-1200 euró körül mozog.
2012. jún. 24. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Diákként Dániában egy héten max 15 órát dolgozhatsz suliidőben. A minimálbér pedig 14 euro-nak megfelelő DKK. Én is ősztől megyek ki, én biztos, hogy a kolit választom. Dániában a koli az nem olyan, mint itthon, ott 1 szoba-1 ember, 2 szobához tartozik egy közös konyha+fürdőszoba (mintha egy 2 szobás apartman lenne). A megélhetésről nem tudok nyilatkozni, majd max egy fél év múlva, ha hazajöttem. Van olyan termék ami jóval drágább kint, de van ami szinte ugyan annyi. A kinti egyetem honlapján van egy táblázat, hogy mi mennyi, innen tudom :)
2012. jún. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"Diákként Dániában egy héten max 15 órát dolgozhatsz suliidőben."


Uniós polgárként bármennyit dolgozhatsz, a 15 óra csak az ajánlott. Viszont 100 dkk a minimálbér, ami egy normál, 160 órás munkahónapban 16 000 dkk, ami mostani árfolyamon 615 ezer huf.


Van egy oldal, ahol vki ezt írja: "A minimálbér sokban függ attól, hogy milyen országból jött a dolgozó. Mivel én Magyarországról jöttem, a munkáltatómnak meg van szabva, hogy 18.500 dán koronát kell, hogy fizessen havonta" [link]


18500 dkk pedig 711 ezer huf. Akkor hol rontottam el a számolást? Lehet, hogy az adót nem vettem figyelembe? Mert azt sehol sem írják, hogy ez most akkor nettó vagy bruttó.

2012. júl. 2. 00:15
 8/14 Retekszisz válasza:
Ez hülyeség, amit írtál. Nincsenek iylen dolgok.
2012. júl. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Pedig a matematika nem hazudik
2012. júl. 3. 00:18
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Én kétszer voltam Koppenhágában, fizetést nem tudom, de azt nagyon kétlem, hogy egy külföldinek többet adjanak mint egy dánnak. Jól élnek, de diákként nem számítanék pénzesőre.


Amúgy meg magyar szemmel piszok drága minden. 1l Narancslé 12-20dkk, dobozos sör 6dkk-tól, tábla csoki 15-20dkk, átlag cigi 30-40dkk.

Az is bőven elmond mindent, hogy a gyorskajáldák a legolcsóbbak... Pizza pl 50dkk körül van.


Mindenesetre flottul megy minden és még a kínai buszsofőr is tudott dánul/angolul. Biciklisekre iszonyatosan vigyáznak, bátran használhatod.


Sok sikert... :)

2012. júl. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!