Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Milyen kérdésekből építsem...

Milyen kérdésekből építsem fel a kérdőívemet a szakdolgozatomhoz, van valami jó ötletetek?

Figyelt kérdés
Az interkulturális kommunikációról, a különféle kommunikációs zavarokról, problémákról, nehézségekről írok két (vagy több) nemzet közt. Lényeg az, hogy a kérdőívnek arról kell szólnia, hogy felmérjem az emberek külföldi utazáskor, nyaraláskor szerzett tapasztalatait. Hogy mennyire jelentett problémát az idegen környezet, idegen nyelv, az eltérő helyi szokások, eltérő kulturális és egyéb szokások, mennyire sikerült beilleszkedniük ebbe és átvenni, átérezni a helyi szokásokat, stílust. Adódott e valamilyen kommunikációs vagy bármilyen zavar (félreértésen alapuló például)vagy kerültek e éppen ebből kifolyólag kellemetlen helyzetbe és ha igen, hogy sikerült kezelni a helyzetet? Remélem sikerült érthetően megfogalmaznom, szóval ebben a témában kellene frappáns kérdéseket (akár kifejtőset is) összeállítanom. Tudnátok segíteni, nektek mik jutnak eszetekbe, hogy a helyemben milyen kérdéseket tudnátok összeírni? Előre is köszönöm a hasznos segítséget!

2012. nov. 5. 11:51
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem valami olyan is jó lenne, hogy

- Milyen érzés volt, mikor a cél területen volt, hogy semmit nem értett és nem tudott elolvasni?

- Milyen érzés volt mikor pl oltban vagy utcán kérdeztek töle valamit és nem értette?

- Mit tett ekkor? Megpróbált kézzel lábbal reagálni? Elkezdett magyarul beszélni? Gyorsan elsietett onnan?

2012. nov. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen, ezek jók és iránymutatók mert lehet én talán túlságosan tárgyilagosan nézem, köszönöm a segítséget még ha eszedbe jut valami hasonlóan jó ötlet oszd meg, osszátok meg velem. Löszi!!
2012. nov. 5. 12:50
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem a probléma a témával ez: "az emberek külföldi utazáskor, nyaraláskor szerzett tapasztalatait".


Utazáskor, nyaraláskor simán el lehet lenni nyelvtudás nélkül. Ha valaki nagyon nem beszél idegen nyelveket elmegy egy szervezett útra ahol végig vele van a magyarul beszélő idegenvezető és ennyi. Nyaraláshoz ráadásul nem is nagyon kell sok nyelvtudás, tényleg nagyon nagyon alapszavakkal már egész jól lehet kommunikálni. Én voltam már Franciaországban és Portugáliában is úgy, hogy nem beszélem a nyelvet, de poénból az útikönyv segítségével próbáltunk kommunikálni franciul és portugálul.. Egész jól ment :) Szóval ha valaki jól felkészül akkor tényleg ez nem akadály. Ha a reptéren vagy valahol gond adódik, akkor hívnak tolmácsot ha az illető nem beszél angolul vagy az adott ország nyelvén. Manapság ráadásul mindent lelehet foglalni a nten, így elég csak odanyújtani a kinyomtatott papírt a szállodában, reptéren vagy kocsifoglaláskor.

Persze óvatosnak kell lenni ha valaki nem beszél egy nyelvet, történhet vele gond, pl. eltéved, átverik stb.. De szerintem ez nemcsak a nyelvtudás hiányából adódik.

Az tény, hogy nyelvtudás rengeteg pluszt képes adni, de szerintem nem feltétele az utazásnak.

Persze lehet, hogy fogsz majd kapni frappáns sztorykat, de szerintem nagyon nehéz lesz ebből szakdolgozatott írni, én úgy gondolom nehéz lesz megtalálni azokat az embereket, akiknek volt ilyen gondjuk. Én inkább erre koncentrálnék: "eltérő helyi szokások, eltérő kulturális és egyéb szokások, mennyire sikerült beilleszkedniük ebbe és átvenni, átérezni a helyi szokásokat, stílust."

2012. nov. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, kedves 2. válaszoló, teljesen igazad van, a szakdolgozat maga pontosan erről szól, ahogyan azt szépen meg is fogalmaztad az utolsó mondatodban. A kérdőív csupán egy része a dolognak, nem arra fog épülni, az csak egy támpont és azért azt is vegyük figyelembe, hogy önmagából az eltérő szokásokból stb nem nagyon lehet kérdőívet fabrikálni (legfeljebb műveltségi tesztet). A kérdőív inkább arra irányulna, kiből mit hoznak ki az ilyen helyzetek, ki hogy boldogul egy idegen országban, kontinenseken, mit tapasztal, mit érez, kerül e esetleg kellemetlen, kínos helyzetben azzal, hogy rosszul ejt ki egy szót vagy épp rossz szót használ, illetve kerül e ebbe a tpikus "culture shock", azaz kulturális sokk helyzetbe, valamint egy része az utazási szokásokról szól, továbbá, hogyna készül egy külföldi nyaralásra, fontosnak tartja e az előzetes tájékozódást az ottani kultúráról, szokásokról, stb.

Félreértés ne essék, nem vitatkozom hozzászólásoddal, épp ellenkezőleg, köszönöm a hasznos észrevételeidet, csupán kiegészítem azzal az információval, hogy a szakdolgozat nem erre a kérdőív részre épül, ez csupán annak egy része. Az alapvető koncepció az az általad tökéletesen megfogalmazott utolsó mondat.

Köszönöm segítségeteket, várom további ötleteiteket, gondolataitokat!

2012. nov. 5. 16:11
 5/5 anonim ***** válasza:

Én a helyedben szűkíteném az alanyok körét.Egy átlagos nyaralás ideje(1-2 hét)többnyire kevés arra,hogy az embernek problémát okozzon az eltérő nyelv,szokások,kultúra stb.Nézzük milyen egy rövidebb átlagnyaralás:

1. Az egyén fizetett útra megy.Ekkor elvan az idegenvezető által vezetett csoportban,eszi az előre befizetett menüt stb.,ritkán kényszerül olyan helyzetbe,ahol ezek a különbségek kiütköznének.Ha mégis,hívja az idegenvezetőt aki rögtön tolmáccsá avanzsálódik.

2. Ő maga szervezi meg és foglalja le a nyaralását.Ilyenkor az ember általában ismeri az adott ország nyelvét vagy legalábbis egy nemzetközi idegen nyelvet,szóval nincs annyira elveszve.Ritka az olyan ember,aki 1 hónapra kimegy Kazahsztánba saját szervezéssel,úgy hogy tudja,hogy nem beszéli a kazah nyelvet és ott nem beszélnek angolul.Olyan kevesen vannak,hogy nagyon nehéz lesz rájuk építeni és így nem lesznek alanyok.


Szerintem vizsgálj olyanokat,akik egy meghatározott időt külföldön tartózkodtak.Az is fontos,hogy nyaralás vagy munkaügyben,a nyaralás iroda által szervezett volt vagy egyénileg stb.Ez az időtartam így laikusként azt mondanám,hogy legyen minimum 4 hét.

2012. nov. 15. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!