Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Ez most akkor Tiszántúltúl...

Ez most akkor Tiszántúltúl vagy Tiszáninnentúl vagy egyszerűen Tiszáninnen?

Figyelt kérdés
Van Magyarországnak egy olyan része, amelyikre a 3-as felosztás nem igaz! Ugyanis ami a Tisza bal partján van, az a Tiszántúl. Ami meg a jobb parton az a Duna-Tisza köze. De a Tisza visszakanyarodik, és akkor ott megint a jobb partja van. De az már a Tiszántúl van, és mégis innen. Akkor azt hogy nevezik?

2016. máj. 11. 01:29
 1/7 TR75 ***** válasza:
74%

Hiába kanyarodik, a bal part a kanyar után is bal part marad, a folyó folyásirányából következően.

Amúgy a Duna-Tisza köze az alföldi rész, az Északi-középhegység nem tartozik bele, nem kifejezetten a Tisza jobb partjához kötődik. A Duna-Tisza köze Pest megye déli, Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád megye nyugati részét és Bács-Kiskun megyét jelenti, nagyjából a fővárostól délre. Majdhogynem megfelel Bács-Kiskun megyének.

Szóval szerintem ez nem egy egzakt tájat jelent, hanem nagy vonalakban jelöl egy területet.

2016. máj. 11. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ha megnézed a térképet, és Budapest északi vonala mentén húzol egy képzeletbeli vonalat: attól délre van kb. az általad írt felosztás, hogy Tiszántúl, vagy Duna-Tisza köze, a képzeletbeli vonaltól északra inkább már "Észak-kelet"-ről beszélünk és mindegy, hogy a Tisza melyik oldalán van az adott település...

2016. máj. 11. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Első válaszoló. Az igenis jobb part, nézd csak meg jobban!
2016. máj. 11. 11:42
 4/7 TR75 ***** válasza:

"Az igenis jobb part, nézd csak meg jobban!"

Hm. Mármint mi a jobb part?

A folyó partjait aszerint nevezik meg jobb és bal partként, hogy a folyás iránya szerint melyik kézre esik (a folyásirányba tekintve). Eszerint nem változik a part elnevezése. Nézd meg Kisvárdát. Ha úgy vesszük, hogy a Tisza partján van, az Ukrán határnál lévő hurokban, akkor mindegy, honnan nézed, mindenképpen a bal parton van. Akár a hurok előtt, akár a hurok után nézed. Szóval a Tisza bal partja mindenképpen a Tiszántúl (mivel a folyó csinálhat hurkot, de nem keresztezi saját magát - ekkor lehetne probléma. Ha meg szigetet képez, az akkor egy sziget.


"...nem kifejezetten a Tisza jobb partjához kötődik" - ez alatt azt értettem, hogy az Északi-középhegység ugyan a folyótól jobbra van a definíció szerint, tehát tartozhatna a Duna-Tisza közéhez is, ha nagyon akarnánk, de kissé erőltetett lenne. Kis túlzással a Duna és a Tisza egy tölcsér alakú területet képez együtt, és az Északi-középhegység már-már kicsordul a Duna oldalán.

Amúgy a második válaszoló írta le pontosan, találtam hozzá egy térképet is:

[link]

2016. máj. 12. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Beleülsz egy csónakba Ukrajnában, a határon átmész, jobboldalt kiszállsz, de mégsem a Duna-Tisza közén vagy. Jobboldalt szálltál ki? Ha a határ a kanyarnál csak egy méterrel lenne a Tiszától, akkor már egyértelműen a Duna-Tisza köze lenne.
2016. máj. 12. 11:53
 6/7 TR75 ***** válasza:

Őszintén szólva én elvesztettem a fonalat :S

A Duna-Tisza közéhez, mint tájegységhez, nem tartozik hozzá az ukrán határvidék. Az általam linkelt térképen ez látszik is. Talán annak a tájegységnek nincs is neve, nem tudom. Talán csak simán Alföld.

Amit te említesz az utolsó válaszban, technikailag igaz, tehát elvileg, ha kiszállsz a határ után a jobb parton, a Duna-Tisza közén vagy, de mivel az a rész nem tartozik ahhoz a tájegységhez, hát mégsem ott szálltál ki.

2016. máj. 13. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igaz. Semmiképpen nem lehetek a Duna-Tisza közén, de a Tiszának mégis a jobb parján vagyok, akkor meg a Tiszántúlon sem lehetnék. :)
2016. máj. 13. 11:02

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!