Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Melyik állampapírba érdemes...

Melyik állampapírba érdemes fektetni 2 éves futamidővel (MÁP Plusz, Kincstári Takarékjegy)?

Figyelt kérdés

Laikusként úgy látom, hogy a Kincstári Takarékjegy kamata és hozama ugyan alacsonyabb, mint a MÁP Plusz esetében, de biztosan előre kalkulálható, mert nem függ az inflációtól és a futamidő végét követően bármikor visszaváltható költségek nélkül.


Ezzel szemben a MÁP Plusz magasabb kamattal és hozammal kecsegtet, de inflációhoz van kötve és -mivel az 5 éves futamidő helyett a 2. év után szeretném visszaváltani- visszaváltási díjat is kell utána fizetni.


Tartok tőle, hogy -a folyamatos pozitív kormányzati kommunikáció ellenére- az infláció emelkedni fog, és a mostani magasabbnak látszó MÁP Plusz-os hozam, akár kevesebb is lehet a 2. év végére, mint amit a Takarékjegy alapból garantálna.


Érdekelne hozzáértők véleménye is.



#kincstári takarékjegy #MÁP plusz #Magyar Állampapírok #reális hozamok és költségek #várható infláció #MÁP Plusz vs. Kincstári Takarékjegy
2020. jún. 3. 10:24
 1/5 anonim ***** válasza:
93%

Na tisztázzuk, MINDKETTŐ FIX kamatozású. Innentől kezdve marha egyszerű összehasonlítani, amelyiknek nagyobb a kamata az a jobb.

A Kincstári fix 2,25-2,75%

MÁP+ 3,75-5%


Utóbbi jobb.


Kincstári fixen 1-2 év után lejár, MÁP+ ingyen visszaváltható kamatfordulókor, azaz 1 és 2 évnél is.

Tehát kincstárit venni nettó hülyeség a MÁP+ minden paraméterében jobb, mint a kincstári takarékjegy.


MÁP+ nincs inflációhoz kötve. Az a PMÁP.

Teljesen mindegy, hogy csökken vagy emelkedik az infláció a KTJ és a MÁP+ is attól függetlenül kamatozik. Ha emelkedik az infláció mindkettővel rosszabbul jársz.

PMÁP követi az inflációt, de cserébe rugalmatlanabb a visszaváltása. Ha 2 évre akarod lekötni, akkor a MÁP+ kiszámítható fix kamatot ad.

A PMÁP lehet, hogy többet fizet, de kiszámíthatatlan és bármikor drágulhat a visszaváltása is.

2020. jún. 3. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes válaszodat. Minden világos.


A kérdés feltevése előtt állampapír kalkulátorokat keresgéltem/nézegettem a neten, és az utolsónál elnéztem az adatokat.

( [link]

Itt a PMÁP-ra írtakat értelmeztem tévesen úgy, mintha azok a MÁP Pluszra vonatkoznának.

A kérdés beküldése után persze rájöttem, hogy benéztem a dolgot, mert mindkettő fix, ahogyan írtad is.


Te azt írtad, hogy "MÁP+ 3,75-5%".

Ezzel szemben én úgy láttam hogy 3,5-6%-ot írnak.

( [link]

Nem naprakész az általam linkelt oldal?

Vagy rosszul értelmezem az ott írtakat?


Esetleg tudnál ajánlani hiteles/megbízható online elérhető MÁP+ kalkulátort?


A Kincstári Takarékjegyre találtam a Posta oldalán, de a MÁP+-ra csak azt találtam, amit legfelül linkeltem.

2020. jún. 3. 12:26
 3/5 anonim ***** válasza:
80%

MÁP+ nak lépcsőzetes a kamata.

Ez azt jelenti, hogy az "átlagos kamat" az kisebb, mint az utolsó lépcső.


Ha 1 évre rakod be, akkor első félévre kapsz 3,5%/2, másodikra 4%/2-őt, ez együtt kb 3,75%. (Nem pont annyi, a pontos érték gyök((1,075*1,2))-1 lenne, de ez kb 3,75%.)

Második évre meg kapsz 4,5%-ot.


Ha te 1 évre rakod be, akkor 3,75% az éves kamatod.

Ha két évre, akkor az ugyanaz, mintha végig 4,1%-ot kaptál volna.


Mivel te két évre akarod berakni, így a 3,4,5 év most mindegy.

(5 évre jön ki éves 4,95%.

Tehát 1-5 éves távon az általam írt 3,75-5 a pontos érték.)


Az, hogy odaírják, hogy az 5. évben már 6%-ot kamatozik az kb parasztvakítás, mert az előtte lévő 4 évben meg kevesebbet, az a 6% pont arra elég, hogy felhúzza az átlagkamatot.


Ha MÁP+t veszel, akkor az infláció az ellenséged, minél nagyobb az infláció annál jobban lemarad a versenyben. A PMÁP követi az inflációt, de nem nagyon lesz reálhozamod abból se. Cserébe rugalmatlanabb is.

Ha 2 évre akarnék pénzt lekötni, akkor én nem mernék egy 5 éves terméket választani, aminél nem garantált, hogy 2 év múlva felvehetem a pénzem.

A MÁP+ legalább ezt garantálja.

2020. jún. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Minden érthető! :)

Még egyszer nagyon köszönöm a részletes válaszaidat.

2020. jún. 3. 15:04
 5/5 anonim ***** válasza:
73%
És még egy pozitívum: Az állampapír edetében nincs kamatadó.
2020. jún. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!