Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Petíciót szeretnék indítani,...

Petíciót szeretnék indítani, milyen lehetőségeim vannak, amivel elérhetek embereket? (Postával kapcsolatos)

Figyelt kérdés

Felháborítónak tartom, hogy ezt megengedhetik maguknak, és senki nem tett még ez ellen lépéseket, hogy ha a postán bankkártyával fizetek bizonyos tételeket, az készpénzfelvételnek minősül. Mi jogon elfogadható ez?


Nem elég, hogy nem tájékoztatják feltűnő módon az embert, de etikátlan is az egész. Nem érdekel a miértje, ezt semmilyen esetben nem engedhetik meg maguknak! Főleg, hogy az ember konkrétan egyáltalán nem kap tájékoztatást erről, csak egy figyelemfelkeltő szöveg van, ami közli, hogy bankkártyás fizetésre is van lehetőség, majd a hosszú szöveg legalján, vékony betűvel odaírja, hogy amúgy a posta bizonyos tételekért plusz pénzt von le. Nem csak az ingyenes készpénzfelvételi lehetőségét veszi el az embertől, de még az ingyenes felvétel után több száz forintot is felszámolhat pluszban egy vásárlásért. (?????)

Itt a figyelmeztető cetli: [link]


Továbbá mi jogon elfogadható az, ha kisboltban vásárolok, akkor ők bankkártyás fizetés esetén is kerekíthetnek? Nem hittem a szememnek, de utánajártam, és engedélyezve van, hogy ne csak készpénzes vásárlás esetén kerekítsék a végösszeget.

Ezeket nem lehetne megengedni, és ez ellen fel kell lépni valakinek. Nem hagyhatjuk, hogy minden szarral megvezessék a magyart, csak azért mert szeret belenyugodni dolgokba, vagy mert nem is tud róla.



2020. júl. 9. 08:38
 1/4 BlackSword ***** válasza:
59%
Ez egy elég régi kiírás lehet, mert a lottót simán fizetheted bankkártyával, mint ahogy a telefon egyenleg feltöltést is... Én személy szerint a készpénzfelvételről és a bankkártyára történő befizetésről pedig egyenesen le is szoktam beszélni az ügyfeleket... De kérdezzél bátran, lehet tudnak az ügyintéző kollégák válaszolni...
2020. júl. 9. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A kép és a kiírás 2016-os, viszont az eset az mostani. Postán vásároltam kaparós sorsjegyet, kártyával fizettem, és 200 valamennyi forintot levont "készpénzfelvétel" címen. Az OTP-nél többen hülyének néztek, nem tudott rá senki semmit mondani, aztán nagy nehezen találtam olyan ügyintézőt, aki rávágta, hogy ez ezért van, mert a postánál bizonyos tételek bankkártyával történő fizetését készpénzfelvételnek veszi, és mivel havonta csak 2 van alapból ingyen, így a 3. tranzakcióért már von le pénzt.
2020. júl. 9. 10:46
 3/4 anonim ***** válasza:
91%

A két eset különböző.


Az 1 és 2 forintos címletű érmék bevonása következtében szükséges kerekítés szabályairól szóló, 2008. március 1-től hatályban lévő 2008. évi III. törvény 3. §: „Bankkártyával való fizetés elfogadója dönthet úgy, hogy a bankkártyával való fizetés elfogadása során az 1. § szerinti kerekítési szabályokat alkalmazza. Erre a tényre a bankkártyával fizető személy figyelmét kifejezetten fel kell hívni.”

Ha az adott kereskedelmi egységben kártyás fizetésnél éltek a kerekítési lehetőséggel, de elmulasztották a figyelmeztetési kötelezettségüket, akkor törvényi előírást sértettek. Akár a törvényi előírás ismerete nélkül, csupán kifogásolva a tájékoztatás hiányát, a Vásárlók Könyvébe kellett volna beírni az esetet.

Nem tudom, mi lenne a petíció célja? Van megfelelő jogi szabályzás, az egyes megszegésekről úgy szerezhet tudomást a hatóság, ha az érintett ezügyben megteszi a megfelelő lépést.

És azt sem tudom, mekkora támogatást kapnál? Egyrészt, ritka lehet azoknak a helyeknek a száma, ahol kártyás fizetéskor is kerekítenek. Sohasem tapasztaltam ilyet, még alkalmi bódékban történt vásárláskor sem. Másrészt, összességében, az egyes vásárlóknál és a kereskedelmi egységnél sem okoz számottevő eltérést. Az elmúlt 30 nap számlatörténetét letöltöttem a bank oldaláról: 62 alkalommal fizettem kártyával, 87 359 Ft összegben. Kiszámoltam, ha minden alkalommal kerekített összeget kellett volna fizetnem, akkor összesen 3 Ft-tal fizettem volna kevesebbet. Nem egy számottevő eltérés.


A Magyar Posta az Általános Szerződési Feltételekben és a Postai termékek/szolgáltatások, többlet- és kiegészítő szolgáltatások terméklapjain ismerteti, hogy milyen esetekben nem minősül pénzfelvételnek a kártyás fizetés. Alapvetően: a hagyományos szolgáltatások díjainak megfizetése kártyás fizetésnek minősül, más pedig pénzfelvételnek. Például a sorsjegy vásárlást, vagy online vásárlásnál a postán való utánvételes fizetést nem tekintik kártyás vásárlásnak, hanem pénzfelvételnek minősül.

Téves az a megállapításod, hogy a posta bizonyos tételekért plusz pénzt von le, és tévesen tájékoztatott a nagy nehezen talált banki ügyintéző.

A posta semmilyen plusz pénzt nem vont le. A kártyás fizetés POS terminálon történt pénzfelvételnek minősült, annak banki díja van, tehát a díjat a bank vonta le tőled. Ezt látnod kell a bankszámlakivonaton.

A havi legfeljebb két alkalommal történő, összesen legfeljebb 150-ezer Ft díjtalan pénzfelvétel a pénzügyi szolgáltatótól lehetséges. Akinek nincs bankkártyája, annak a pénzügyi szolgáltató fiókjában, akinek bankkártyája van, annak valamelyik pénzügyi szolgáltató automatájából. A postai POS terminálok (olyanok, mint amilyenek például a boltokban vannak) nem ATM-ek, azokra nem vonatkozik a díjmentes pénzfelvétel lehetősége. Tehát, nem csak havi 3. pénzfelvétel miatt van banki díja, hanem akkor is, ha az a havi egyetlen, és 150-ezer Ft-ot messze el nem érő összeg. A bank honlapján megtalálhatók a POS terminálos pénzfelvétel díjai.

Ezügyben sem tudom, milyen célja lenne a petíciónak? Nem voltál elég tájékozott.


Egyébként, jogszabály nem tartalmaz petíciót, így annak semmilyen jogi feltétele, következménye sincs.

De, ezekben az esetekben nem is tudom, mit szeretnél elérni? Hogy a bolti esetben máskor ne mulaszd el a Vásárlók Könyvébe írást? Hogy máskor vedd figyelembe a postai és banki tájékoztatókat?

Gondolom, személyes megkeresésekkel nem sokakat tudsz elérni. A mai lehetőségeknek megfelelően, kereshetsz a neten példákat. Van petíciós gyűjtőoldal is, a [link] .

2020. júl. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Azt szeretném vele elérni, hogy akár a posta, akár a bank csinálja ezt, de ne engedhessék meg maguknak. A kisbolt más, az már mellékes, itt a posta volt az elsődleges probléma.


Nyilván a bank vonja le, de nem kifejezetten a bank felelős ezért, mert bárhol máshol, bármit vásárolhatok kártyával anélkül, hogy az készpénzfelvételnek minősülne. Egyáltalán hogy? Semmi értelme nincs, és ez a felháborító, hogy milyen jogon von le az embertől bárki plusz pénzt azért, mert vásárolni mert akárhol a kártyájával?? Nem elég, hogy azért fizetnem kell, ha a fizetésemet nem egyszerre akarom levenni a kártyáról, de még ilyen logikátlan lépésekkel is ott cseszik át az embert, ahol tudják. Akkor pl. a benzinkutakon miért nincs olyan szabály, hogy ha lemosod a szélvédődet, akkor le kell venned a bejárat előtt a cipődet? Mert nagyjából ennyire értelmes az, hogy egy vásárlást úgy kezelnek, mint ha kp-t vettem volna fel.


Ez ellen muszáj fellépnie valakinek, mert ilyet nem tehetnek. Bőven sok pénzt húz le így is a bank az emberekről, valahol meg kell húzni a határt, nem tehetnek ilyet 2020-ban. Ezt akarom elérni a petícióval, hogy ha felhívom erre az emberek figyelmét, és minél többen aláírják, majd el lehet juttatni valahova, hogy se a bank, se a posta ne engedhesse meg magának az ilyen rejtett költségeket.


Jó lenne már, ha megjátszható lenne az, hogy bemegyek egy boltba, és felhívják a figyelmemet, hogy original hell-t vásároltam, és ezért még 100.000 Ft-ot levonnak a kártyámról. Jót röhögök rajta, majd jól megkopasztanak, és így jártam, ők szóltak.

2020. júl. 10. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!