Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Érdemes lakást cserélnem...

Érdemes lakást cserélnem pénzügyileg?

Figyelt kérdés

Jelenleg van egy lakásom Pécsen. 12 millió ft-ért vettük, de 12 millió hitelt is vettünk fel rá (másik nagyobb értékű ingatlan jelzálogosításával)

Ennek már 3 éve.


Közben nagyon kiépült a környék, alig van eladó lakás, és amiket láttam fent, sokkal rosszabbak, mint az enyém, így 18-21 millió közé saccolom a sajátom. 18 biztosan,de talán több is. (Bútorozottan)

Felújításra teljes konyhával, bútorzattal 2 millió ft-ba került.

Így illetékkel kb 14,5-ben áll a lakás.


Havi törlesztő változó kamatozású otp, elég magas 4-5% os kamattal, ha jól tudom.

Fennmaradó tartozás jelenleg kb 11,3 millió ft.


Jelenleg ki van adva albérletbe, nagyon könnyű kiadni, havi 100+rezsiért.


Budapesten tanulok, viszont rájöttem, hogy nagyon rossz Budapestre bejárni autóval 30-km-ről szülőktől.

Egy albérlet az iskola közelében nagyon drága, garzon 110+rezsitől indul, szoba, másik diák mellett 60-70+rezsi fele jelenleg.

Vírus után gondolom több lesz.


Viszont új építésű Budapesti lakásokat a 9. kerületben kapni már 27-32 millió között, amik nagyon tetszenek. Illetve olcsóbban biztosan van régebbi garzon is.



2 lehetőség van, nem tudom melyik jobb pénzügyileg:


1: eladom a pécsi lakást 19-ért mondjuk, visszafizetem a 11 hitelt egyben, marad kb 8 millió ft.

Eladhatom az autómat, mert ezentúl gyalog is tudok járni az iskolába, illetve jobb a tömegközlekedés városon belül, az további 2 millió ft plusz.

Ezután kinézek egy 30 millió körüli lakást, és hagyok rá 1 millió ft-ot berendezni, plusz ügyvédi díjak, illeték, kis tartalék, további 1 millió.


Így van 8 millió ft önerőm és felvennénk az eddigi magas kamatú otp hitel helyett Budapestbankos 2,8-3,3% os kamatú 20-22 millió ft hitelt, 30 évre.

Ez 10 évre fixen 115 ezer ft lenne.

(Jelenleg 65 ezret fizetünk 12 millió után 30 évre, ami már csak 27 év)


És élek boldogan a saját pesti lakásomban.



2. terv:

Marad a pécsi lakás, bejön belőle havi 100.000ft.

(Hitel 65.000ft)

Majd bérelek pesten szobát vagy garzont havi 80-120 ezer ft között.

Cserébe csak 12 millió a hiteltartozás, a 22-vel szemben.


De az otp-nél magas a kamat, illetve változó kamatozású, ami ijesztően hangzik a mostani helyzet miatt.


A pécsi lakás után évi 400 ezer ft kb a nyereség, ha eladom és visszafizetem a hitelt, akkor viszont lesz 8-9 millió ft-om legalább.

És havi 65.000ft megmarad pluszban.


Pécsen semmi dolgom már, Budapesten viszont az egyetem után is képes lennék élni, dolgozni.


Mi a legjobb döntés anyagilag?


2020. nov. 11. 04:00
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyetemistaként esélytelen a lakáshitel, a szüleid meg nem biztos, hogy kapnak újra (ha egyáltalán az ő nevükön van a mostani)
2020. nov. 11. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
68%

Nem biztos, hogy nem kaphatna hitelt, ha mellette van x vállalkozása pl. vagy munkabére még akár nappalisként is.


Piaci ár nem a mások által meghirdetett ár lesz alapból, pláne felkapott térségben. Ott kalkulálj inkább alá 20-30%-ot (számolva egy esetleges piaci ár esséssel is ) és a hitelt is ahhoz mérd,- pl. év elején sok babavárós futott bele egyes térségekben, hogy az ingatlan értéke 20-30%-ot esett, így kvázi fele babavárót felslegesen vette fel tavaly - ha egyáltalán kiderül, hogy miből is akarnád fizetni a törlesztőt és a tanulmány mellett milyen egyéb bevételed van a bérleti díjon felül, ami meg ugye alapból 0 lenne a jövőben.


De én nem bojgatnám a jelenlegit, mivel így nem vagy röghöz kötve a jövőben se és van önálló tevékenységből egy havi pár tízezer fix pluszod ami még fedezheti is akár a havi hiteltörlesztést is a törlesztés végéig és egy ingatlan, amit a bérbe adáson kívül sokmindenre fordíthatsz a jövőben. Kvázi pénzedbe nem kerül a lakás fenntartása és értéktartása/növelése, amíg fizetőképes keresletre kiadható a lakás. 10-15 év múlva meg lehet többet emelkedik az értéke, mint amit most előlről hiteleznél.


Hasonlóan vagyok az egykor devizahiteles ingatlanommal is. Jobb kondícióra is átváltható lenne, de minek, ha "enni nem kér" és csak a hitelképességet amortizálná egy újabb/vagy kiváltó hitel ( Jelenleg a fizetésem 10%-a a törlesztés, bérleti díj is akörül mozog. Újabb jobb kondícióval, rövidebb periódussal meg talán fix hitellel,meg lenne a 25%-a és a bérleti díj nem fedezné.)

2020. nov. 11. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
54%
a 2.
2020. nov. 11. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"De az otp-nél magas a kamat, illetve változó kamatozású, ami ijesztően hangzik a mostani helyzet miatt."


Pont, hogy az újonnan megkötött alacsony kamatok ugorhatnak meg a moratorium vagy rendkvüli jogrendben hozott intézkedések megszűnésével.


Változóban nekem az említett egykori devizahitel kamata most épp hogy csökkent, 3,5% -ra múlt hónaban kamatfordulóval.

2020. nov. 11. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Semmiképpen nem ugranék bele az 1-es változatba:


"Ez 10 évre fixen 115 ezer ft lenne."

Mégis miből??? Egyáltalán nem biztos, hogy megkaphatnátok a 22 millió hitelt és a havi 60 ezer helyett, amit vidáman kifizetsz a bérleti díjből, lenne egy "nettó" 115 ezres hitel, amit viszont nem tudsz kiadással fedezni, mert abban laksz.

Még valami: 11 milliós hitelt még esetleg nagyobb ütemben törlesztve ki tudod fizetni, de a 33 milliósnál, havi 115 ezerrel erre esélyed sincs.

2020. nov. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Akkor mégse veszel i3-t? 🤔 😁
2020. nov. 11. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Miért csak ez a két lehetőség van? Én egyiket sem választanám. Egyrészt jelenleg nem kell bejárni az iskolába, így egy problémával kevesebb, másrészt miért kell autóval bemenni a 9. kerületbe? Menj vonattal, vagy tedd le egy város száli P+R-ben az autót és ülj metróra. Azért 30 km nem a világ vége.


Járj utána, hogy milyen költséggel lehet kiváltani a nem túl jó kamatozású hiteledet, ha jobban jársz, váltsd ki. Kevesebbet fogsz fizetni, nagyobb a hasznod, még mellétolhatsz egy kis plusz megtakarítást ha tudsz és évente előtörlesztgetheted. A tőkéd csökken, szép lassan elfogy. Majd ha már dolgozol, akkor veszel a munkahelyed környékén lakást és akkor ráérsz ezen rágódni.

2020. nov. 11. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!