Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Miért nem annyira népszerű a...

Miért nem annyira népszerű a VISA dombornyomott és VISA Electron vésett bank/hitel-kártya Magyarországon?

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, hogy az emberek többsége inkább MasterCard kártyát választ, illetve a bankok kínálatában vagy egyáltalán nem, vagy csak elvétve fordul elő VISA bankkártya, VISA hitelkártya meg szerintem jelenleg csak az Ersténél van, de lehet tévedek.


Mi lehet az Oka a MasterCard népszerűségének?


Használtam mind a kettőt. itthon talán annyi különbség van, hogy ha mobillal szeretsz fizetni akkor arra nem jó a VISA mert nem támogatja tudtommal. Külföldön meg Európában mind a kettő euróban azon kívül USA dollárban számol el. (Igen tudom, a VISA dollárban számolt el Európában is de ez már egy ideje megszűnt)


Nekem valahogy mindig is szimpatikusabb volt a VISA, meg összességében a világban még mindig ezt fogadják el a legtöbb országban, a MasterCard-ot is sokhelyen, de azért nem pont a világ minden részén.


Érdekelnek vélemények, érvek és ellenérvek. :)



2021. márc. 13. 23:58
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mert az emberek 98%-a nem utazik olyan gyakran és olyan messze külföldre, hogy érdekelje melyiket melyik országban fogadják el.


Illetve megint csak, az emberek 95%-a elfogadja a bankjától azt a bankkártyát kérdés nélkül, amit küldenek neki és nem variál, hogy most melyiket akarja inkább az alap csomagban kínált helyett.

2021. márc. 14. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ennek utánanéztél célirányosan?


Én azt nem tudom minden bank esetén, hogy melyik éppen most miket kínál, de a kérdésed kb. 8-10 éve lett volna aktuális. :)



Akkoriban több bank is kivezette a Visat a kínálatból és nem ok nélkül.

Hosszú lenne belemenni, a neten utána tudsz nézni ha érdekel, de a két kártyatársaság az eltérő működési modell miatt, és jogszabályi hiányosságok miatt egyenlőtlen piaci helyzetbe került.


A bankoknak nem érte meg Visat kibocsátani, csak az ügyfelek érdekében (és így az ügyfélmegtartás tehát saját hasznuk érdekében) sok bank megtartotta a kínálatban. De inkább a Mastercardot és Maestrot kínálta erősebben.



Végül jogszabály módosítással ezt rendezte a parlament illetve a kártyatársaságok is tettek vállalásokat, hogy tisztességes legyen a verseny.


Így végül visszaállt az ami még korábban volt, hogy a bankok többsége mindkettő társaság kártyáit kínálja.



Régebben is volt, ma is van olyan amelyik az egyszerűség kedvéért csak egyikét. Vagy úgy dönt, hogy egyszerűsíti a kínálatot.

De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a Visat nem forgalmazzák tovább.

Például a Takarékbank éppen a Mastercard és Maestro kártyákat vezette ki és már csak Visat ad.


CIB már akkor is csak Visat kínált (kivéve prémium kártya) amikor a Visa még versenyhátrányban volt.


Az OTP pedig a nem dombornyomott kártyák esetén váltott. Egy darabig ilyenből neki csak Mastercard és Maestro volt, de éppen ezeket váltotta le és már csak Visat nyújt. (Ha azóta megint nem változtatott.)



De mondom, én sem ismerem az összest.

Ezek mögött persze üzletpolitikai döntések vannak. A kártyatársaság milyen díjakkal dolgozik a bank részére, stb... Ez a legmarkánsabb szempont, de bőven lehetnek még egyebek is.



A hitelkártyák esetén a bankközi díjak illetve a kártyatársaság díjai még nagyobb súllyal esnek latba, hiszen ott a bank veszít egy-egy műveleten, egy-egy kártyabirtokoson, ha az az ügyfél jól használja a kártyát, betartja a szabályokat.

Sőt sok esetben azok co-branded hitelkártyák, tehát többoldalú szerződések hozzák össze a működési feltételeket.

2021. márc. 14. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed második része pedig:


Itthon mindegyik forintban számol természetesen.

Féligazság és túl régi kijelentés, hogy a Visa külföldön dollárban számol. Ez is mindig a kártyatársaság és a kibocsátó bank közötti keretszerződéstől függ.

Van bank amelyik esetében dollárban számolt, másik esetén már régen is euróban.

Végül egyre jobban elterjedt, hogy eurót használó országokban történő használatkor euróban számol.

De akár most csak egy példát mondva, simán lehet, hogy X magyarországi bank Visa kártyáját Horvátországban használva is, már nem dollár hanem euró alapon váltja át.


Viszont ennél fontosabb a váltási árfolyam, mert ez is bankonként eltér. Simán lehet, hogy X banknál jóval kedvezőbb az árfolyam mint Y banknál pedig mindkettő horvát kuna -> euró -> forint váltást végez. Inkább ez az ami neked ügyfélként fontos lehet.

De ez is csak rendszeres külföldi használatnál és főleg nagyobb összegeknél legyen inkább szempont.



A másik, hogy melyiket hol fogadják el.


Alapjában véve a legtöbb helyen a Visat és a Mastercardot kölcsönösen elfogadják. Egyre kevesebb helyen van ahol csak az egyiket, de ezeken a helyeken tényleg a Visa a nyerőbb.

Lehet ellenpélda is.


ATM esetén még ritkább, hogy csak az egyiket kezelje mint bolti terminál esetén.

Magam is meglepődtem, de tavaly egy dohai, azaz fővárosi nagyon turistás helyen ilyen ATM-be botlottam. Akivel voltam nem tudott Mastercarddal készpénzt felvenni. Nálam Visa volt, így megoldottuk.



Szóval ha olyan helyeken jársz ahol várható, hogy kevésbé fejlett a kártyaelfogadás, akkor Visat válassz inkább.

Katar egyébként nagyon nem ilyen hely. Nagyon nem vártam volna ilyet. Na ilyen is van ezek szerint.

És tényleg, a híres piacuk bejáratánál!



Időnként felmerül, hogy dombornyomott vagy elektronikus.

Ennek is egyre kisebb a jelentősége, már régen is el lehetett mondani, hogy az elektronikust szinte minden helyen elfogadják és persze ez is egyre inkább terjed.


Viszont az sem igaz, hogy a dombornyomott csak a régi imprinter (ún. vasaló :)) terminál esetén kell.

Repülő fedélzetén a saját fülemmel hallottam, hogy volt akinek az elektronikus kártyáját nem fogadták el, pedig chipolvasós terminál volt. Azért egy ilyen nem kicsit tud kínos lenni. Amellett, hogy ha nincs nála másik kártya vagy készpénz praktikusan is komoly gond.



Ha mégis elektronikust választasz akkor is a Maestrot kerüld el.

Tény, hogy elfogadottabb mint mondjuk 10 éve, de az elektronikus Visanál vagy Mastercardnál is kevésbé elfogadott. Hiába elektronikus az is.

Úgy hogy közben sokszor nem is olcsóbb a díja (az ügyfél számára) mint mondjuk egy Visa Electron vagy Mastercard Unembossed.

Egyre több helyen el lehet vele boldogulni, sokan talán soha nem találkoznak azzal, hogy nem fogadják el, de mégis az összes közül ez lehet a legproblémásabb.



Na jó hosszú válaszokat írtam, a hosszú hétvégén kicsit áldoztam a köz érdekében is, még ha csak információkkal is. :)


Mindenkinek jó pihenést! Mást úgysem nagyon lehet ilyen időkben.

2021. márc. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!