MÁP Plusz, vagy PMÁP?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, akkor a MÁP Plusz fix kamattal bír, de nem infláció követő, a PMÁP viszont infláción felüli hozamot ígér. Nem igazán vagyok képben a dolgokkal, éppen ezért kérdezem, hogy valamit félreértek-e? A legtöbb helyen most a MÁP Plusz-t reklámozzák orrba-szájba.

Illetve érdekelne, hogy hol érdemes számlát nyitni és intézni a megtakarítást? Elvileg a postán is ingyenes minden, de nem tudom, hogy van-e bármi apróbetűs részlet amire nem tér ki az ajánlat.

Vagy érdemes magamnak nyitni és intézni ügyfélkapuval?



2021. márc. 18. 15:36
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha az infláció több 4%-nál, akkor a PMÁP éri meg jobban, amúgy a MÁP+
2021. márc. 18. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen, valami ilyesmit silabizáltam ki én is. Viszont ami nem tiszta, hogy mit kell nézni: azt, hogy most mennyi az infláció amikor papírt vásárolok, vagy azt, hogy a következő 5 évben (amennyi ideig nem tervezek hozzányúlni) mennyi lesz majd vajon az infláció? Mert ez előre egészen megjósolhatatlan.
2021. márc. 18. 15:52
 3/8 anonim ***** válasza:
74%

A PMÁP változó kamatozású, azaz évente állapítják meg a kamatát az előző évi, ksh által közzétett fogyasztói árindex alapján.


Vagyis előre nem tudod lejáratig, hogy pontosan milyen összegeket fogsz kapni, mindig csak a következő kamatfizetés összege biztos.


Ezért ez saját várakozásaidtól függ, hogy érdemesebbnek tartod-e a PMÁPot mint a MÁPpluszt. Egyfajta örök dilemma ez a fix és a változó kamatozás közötti választás, nem csak a hitelezők, hanem a hitelfelvevők számára is.

2021. márc. 18. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, hasznos volt nagyon.

Felmerül bennem a kérdés, hogy a MÁP Plusz-szal nem tudok bukóra kijönni a dologból, vagy szimplán csak arról van szó, hogy van az a helyzet, hogy a PMÁP hosszútávon többet hoz, mint a MÁP Plusz?

2021. márc. 18. 18:57
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szimplán annyi a helyzet, hogy ahogyan már írták, a vízválasztó a közel 4%-os infláció. Ha végig ekkora lenne akkor a pmáp pont ugyanannyit érne számodra, mint a máp+. (Mert a máp+ éves hozama az 5 év alatt közel 5%, a pmápnak pedig infláció+1,25% kamatprémium)


Az MNB-nek van inflációs célja, igyekszik 3% környékén tartani azt, de ez most a speckó helyzetben megingott, vagyis hátrasorolódott. A pénznyomtatás és forintgyengülés miatt jelentős inflációnövekedés várható, ha a pénztöbblet a fogyasztói átlagkosárra csap le (előfordulhat hogy ehelyett a tőkepiacra fog, jelentős részvényáremelkedést, ingatlanáremelkedést okozva) illetve ha a fogyasztói kosárban jelentős az import hányada.

Egyre több gazdasági szereplő várja hogy emelkedni fog az infláció, ezért is van az, hogy az állam ilyenkor csökkenti az újabb meghirdetett papírok esetében a prémiumot, hogy továbbra is nehéz legyen választani a kettő között :) (ez az oka hogy januárban lecsökkentették az 5 éves pmáp kamatprémiumát 1,4%ról 1,25%ra)

2021. márc. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
71%

Nagyjabol jol mondjak az emberek, en csak meg egy valtozot hozzaraknek, hogy meg nehezebb legyen donteni. :)

Mi van akkor ha nem tartod vegig?

Egyreszt a PMAP dija ilyenkor 2%, a MAP+- 0,25% (vagy fordulonapokon ingyenes). Cserebe viszont a MAP+ lepcsos kamatozasu, a futamido elejen nem eri el a PMAP kamatszintjet

2021. márc. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az infókat! Nagyjából értem miről van szó, de azért most érzem, hogy jó lett volna matek órán figyelni... :D

Kihez/mihez lenne érdemes fordulnom, ha kérdéseim vannak?

Kézenfekvő lenne besétálnom a bankomhoz, de ők nyilván részrehajlóak lennének és a saját portfólióikat kínálnák, vagy ha nagyon állampapírt akarnék venni, akkor meg azt nyomatnák, hogy náluk nyissak számlát, ami ugye nettó butaság lenne.

Viszont totál hülye vagyok ezekhez és nem akarnék meggondolatlanul lekötni pénzeket. Egyébként a K&H-nál vagyok prémium ügyfél és elvileg jár nekem valami személyi bankár is, de nem tudom, hogy az mennyiben másabb, mintha besétálnék egy random fiókba.


Azért megpróbálom itt feltenni a kérdést, aki segít, az vendégem egy sörre. :)


Tehát ha jól sejtem, akkor annál, hogy áll a pénz a bankszámlámon bármelyik verzió jobb, igaz? Azt az esetet nem nézve, hogy mi van, ha vissza akarom váltani idő előtt, ezzel nem számolnék, hanem a fix 5 évvel.

Illetve lehet butaság, de én úgy gondoltam, hogy elsőre egy nagyobb összegért vásárolnék állampapírt, utána pedig mondjuk 2-3 havonta 1-1 millióért. Van ennek ebben a formában bármilyen hátránya azzal szemben, ha összegyűjtöm évente a megtakarításom és egy összegben vásárolok állampapírt?

2021. márc. 19. 00:11
 8/8 anonim ***** válasza:

A privatbankar/szemelyiba kar a kereskedelmi bankoknal csak annyit jelent, hogy nem kell (akkora) sort kivarnod nagyjabol, de ugyanugy a bank alkalmazottja, azaz azt fogja ajanlani, ami a banknak a legjobb. :)


Ugyhogy jol latod, az Allamkincstarnal eri meg szamlat nyitni.

Ha biztos nem kell 5 evig a penz, akkor a PMAP-ot mondanam, jobban ved az inflacio ellen. De amugy a megosztas sem ordogtol valo, sot! Pl. a mostani keret nagyobbik felebol (mondjuk 80%) vennek PMAP-ot, kisebbbol MAP+-ot, aztan havonta a felretett penzbol MAP+-ot, igy egy ev mulva lesz havonta, ingyen kiveheto megtakaritas is (ha megis kene), es magas es alacsony inflacio eseten sem buknal, hisz a portfolio masik fele nem erintett igy.

(Amugy igazabol a kamat szempontjabol pici az elteres a ketto kozott: [link] )

2021. márc. 19. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!