Lakáshitel felvétel ma?

Figyelt kérdés

Kisbabát várunk, így eladtuk a mostani lakásunkat, és vennénk egy nagyobbat.

Kb 20-25 millió Ft hitelt kellene felvennünk egy 65 milliós lakáshoz.

Mennyire rossz döntés ez, tekintve h magasak a hitelkamatok?

Érdemesebb lenne kivárni valameddig?

(Átmenetileg lesz hol laknunk, amíg nincs új lakásunk.)



2022. márc. 10. 17:52
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
44%
Babaváró kölcsönre nem vagytok jogosultak? 10M Ft kamatmentes lenne, illetve ha terveztek 2. babát, akkor arra fel lehetne venni a 10M Ft 3%-os hitelt, így már a 20M Ft hitelre számíthattok és végig fix, támogatott lenne a törlesztő részlet.
2022. márc. 10. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
46%
Nem magasak a hitel kamatok, nézz egy 15-20 éves jelzálog hitel kamat grafikont
2022. márc. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
82%

Ennél már csak magasabbak lesznek a következő pár évben.


Egyébként a hitelkiváltásról még nem hallottál? :D Ha most attól félsz magas kamaton vesztek fel lakáshitelt és utána azt kell fizetni 20 évig, akkor segítek létezik egy ilyen, hogy hitelkiváltás, vagyis ha valaha megint tavalyi szintű alacsony kamatok lesznek, akkor újra azt is tudod majd fizetni egy hitelkiváltással.

( [link]

[link] )


Amúgy én is csak 28 éves vagyok, de való igaz amit a 2. írt. Te nem emlékszel még a 7-8 évvel ezelőtti, vagy 15 évvel ezelőtti időkre, amikor a lakáshitelek kamatai 10-15% voltak? (Össze-vissza a 1990, 2000, 2010-es évek elején is.)

2022. márc. 10. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem ez azért több összetevős, mint csupán a hitelkamatok vizsgálata. Mekkora bevételetek van, mennyire biztos a férjed állása, jövedelme, te mennyi CSED-et, GYED-et fogsz kapni, egyáltalán szükségetek van-e 65 milliós ingatlanra ilyen mértékű hitel mellett, stb.

Én általánosságban, átlag fizetések mellett azt mondanám, hogy 25 millió hitel nem feltétlenül egy jól megfontolt pénzügyi döntés úgy, hogy az egyik fél jövedelmének jó része hamarosan kiesik a családi kasszából, ellenben egy plusz személlyel gyarapodik a család, akiről még nem tudni, hogy lesz-e valamilyen speciális igénye. Ha ebből 10 millió babaváró, amit szüneteltetni lehet a kritikus (GYED-es) időszakra, akkor még csak-csak elgondolkoznék rajta, de 25 millió piaci hitelt én nem vállalnék be baba érkezés mellé, pedig egészen jó a bevételünk a férjemmel.

2022. márc. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


A babavárót már felvettük, azon kívül lenne ez a hitel, amin vacillálunk, h megéri-e.


A fizetésünk szerintem elég jónak számít, kettőnknek bruttó 1,4m, illetve a munkakörünk is olyan, hogy valszeg lenne munkánk a jövőben is, de ugye sose lehet tudni...

GYEDből a törvényi maximumot fogom kapni.

2022. márc. 11. 13:49
 6/42 anonim ***** válasza:
54%

És ebből mennyi a férjed keresete?

Én erre azért már azt mondom, hogy enyhén szólva öngyilkossági kísérlet. A CSED alatt jelentősebb változás a bevételetekben ugye nem áll be, de a GYED időszakában az a nettó 210 ezer forint valljuk be nem sok, főleg ha jelenleg akár dupla ennyit teszel a kasszába.

25 millió forint piaci lakáshitel törlesztője mondjuk 20 évre hasraütve, tippre kb. 170-180 ezres törlesztő lehet havonta, vagyis ha a GYED alatt a férjeddel történik valami és huzamosabb ideig kiesik a munkából, ne adj isten meghal, akkor te aláírtad a tuti bebukásotokat. Persze GYED mellett már vissza lehet menni dolgozni, lehet hirtelen alkalmazkodni, ha ebből a bevételből egy tetemes részt képvisel a te kereseted, addig el lehet vegetálni a megtakarításokból, de ez így azért igencsak hazárdírozás (szerintem) és akkor a babavárót még bele sem számoltam, mert az a GYED-es időszak alatt feltételezem szünetelni fog. Tartozásként attól még ott van újabb kb. havi 45 ezer forinttal.

Vagyis én ilyen mértékű eladósodás (összesen 35 millió) előtt elgondolkoznék azon, hogyha valamelyik fél egyedül marad, az hogyan fogja tudni előteremteni azt a havi cirka 220 ezer forintot nettó minden áldott hónapban 20 éven keresztül nagy biztonsággal és valóban szükségetek van-e most egy ilyen értékű ingatlanra. Nektek kell tudni, hogy ez a rizikó faktor nálatok belefér-e.

2022. márc. 11. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
70%

6. Életbiztosítás? Munkanélküliségi biztosítás? Betegség-, baleseti biztosítás? Bírom, amikor olyan dolgoktól rettegnek a rettegni egyszerűen imádó emberek, amik ellen simán be lehet magad védeni havi 10 ezer forint körüli biztosítási összegből is.


Csak egy picit utána kéne nézni. Rengeteg biztosítás létezik, amik 20-40 millió forintokat fizetnek betegségből eredő halál, baleseti halál, rokkantság, betegség, stb esetén is havi 10 ezer körüli biztosítási díjért. Pont erre való, ha valaki nem akar ilyen dolgoktól rettegni, mint amiket felsoroltál. Ne történjen ilyen, de ilyen pénzekből talpon lehet maradni, amíg az ember egyenesbe nem hozza az életét utána a következő években.

2022. márc. 11. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
13%

7# Nem rettegek és biztosítás tekintetében sem mondható el rólunk, hogy fogalmunk sincs mire jó az... :) Egyszerűen csak reálisan gondolkozom és nem feltétlenül javasolnám egy fiatal párnak, hogy a gyerekvállalást egybekössék 30+ millió hitellel, de ahogy írtam, mindenkinek szíve joga eldönteni, csak gondolkozzon azelőtt, hogy meghoz egy ilyen döntést. Gondoljon olyanokra is, amikre átlag ember nem gondol, éppen ezért nem fog ő megszorulni nehéz helyzetben...

Én azt is tudtam, hogy ilyen szituban bármikor visszavennének dolgozni GYED mellett és mérnökként valószínű nem is okozna gondot egyedül nevelni a gyereke(i)met hitel mellett, ahogy a férjemnek sem okozott volna, vagy okozna gondot.

Reálisan feltudom mérni az anyagi javainkat, a lehetőségeinket és a korlátainkat és tudok ez alapján egy számunkra helyes döntést hozni attól függően, hogy merre billen a mérleg nyelve. Attól, hogy számomra a havi 200 ezer forintos törlesztő nem helyes döntés, a kérdezőnél magasabb bevétellel sem (egyszerűen más értékrenddel rendelkezem), neki még lehet az. Elfogadom. Nem lebeszélni akarom, hanem gondolkozásra késztetni.

2022. márc. 11. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 A kérdező kommentje:

Kb fele-fele a keresetünk, valamivel több a férjemé.

Hitelbiztosítást valószínűleg kötnénk.


Azt tudom, hogy 5 éve vettünk fel 10 milliót, amikor kb pont fele ekkora volt a fizetésünk.

De akkor azért sokkal jobb kamat volt a maihoz képest…

(Ezt azóta végtörlesztettük.)


Hát nem egyszerű, az biztos…. Ilyen lakás árak mellett, és a mai bizonytalanságban…

2022. márc. 12. 19:01
 10/42 anonim ***** válasza:
58%

25 millió forint hitel (a babaváróval összesen 35) nem kevés. Bruttó 1,4 millióból azért vállalható, bár így is kockázatos.

De öröm látni, hogy vannak még ilyen emberek is, akiknek normális keresetük van és még így is meggondolják a hitelt. Tudod hányan képesek két minimálbérre bevállalni két meg három gyereket?!


65 milliós ház amúgy kicsit drága. Persze a helytől is függ, mert itt nálunk (vidéki megyeszékhely) már 50 mlillióból frankó házat lehet venni. Olcsóbb kégli nem jön szóba?

2022. ápr. 13. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!