Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Leírnátok a pozitív és negatív...

Leírnátok a pozitív és negatív következményeit országosan, hogy a jegybank miért csökkent, vagy növel általában az alapkamaton?

Figyelt kérdés
Nem értek a gazdasághoz, csak most sok szó van róla... Most azért növelik, mert ez elvileg erősítené a forintot, de mi egyéb van még? Mi következik be, ha emelik, és miért szokták mondjuk csökkentetni?

2022. júl. 7. 10:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok szakértő, csak józan paraszt, javítson ki valaki, ha tégedek.


Alapvetően gyenge a forint, rengeteg ingyen pénzt szórtak a gazdaságra az elmúlt években. Olcsó hitelek, támogatások, SZJA-visszatérítés, extra nyugdíj, zöld hitel, csok, babaváró, sorolhatnám. Minél több van valamiből, annál kevésbé értékes.


Most azzal próbálják fékezni ezt a hihetetlenül elszabadult inflációt, hogy emelgetik a kamatokat, aminek közvetett hatása van a kölcsönök kamataira is. Így befékezik azt a pénzállományt, ami kikerül hitelek formájában, hiszen drágább, az emberek fizetése kisebb hitelt enged meg a JTM miatt, és persze minél magasabb a kamat, annál kisebb lesz a hitelfelvételi kedv is általánosságban.


Míg nekem a lakáshitelem törlesztője 62.000 Ft, és tavaly vettem fel, addig ha idén venném fel ugyanazt, már 90-110e Ft között lenne. 25 évre.


Gondolj bele, hogy ez nagyobb hitelnél mekkora differencia, a vége meg még messzebb van.


Tulajdonképpen az ész nélküli költekezést fékezik, ami elméletben visszafoghatja az infláció tempóját.


Gyakorlatban meg nem nagyon látszik, hogy bármit is számít.


Egyébként máshol is emelgetik, bár nem ilyen tempóban. Norvégiában a COVID idején 0% volt az alapkamat, most ők is tervezik 6%-ig felvinni, több ütemben.

2022. júl. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]


Szerintem ez egy egész jó cikk a témában, ha elolvasod az alapokat tudni fogod.

2022. júl. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Nőveli a kamatot: Növekszik a hitel kamat, kevesebb pénz jut a gazdaságba, csökken a beruházás, lassul a gazdaság.

Csökkenti a kamatot: Csökken a hitelkamat, több pénz kerül a gazdaságba, növekszik beruházás, növekszik a gazdaság.

2022. júl. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!