Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Vett fel mostanában valaki...

Vett fel mostanában valaki lakáshitel, aki válaszolna az alábbi kérdésre?

Figyelt kérdés

Szeretnék tájékozódni kicsit magánszemélyektől, nem csak oldalakon, mielőtt elindulunk a bankba. Sajnos a neten olvasott dolgok után teljesen elrettentem...


1.Valóban lehetséges, hogy pl. 10M forintot felveszek, és duplájánál többre jön ki a végösszeg, amelyet vissza kell fizessek, olyan vészes kamatozások vannak? Bank360 oldalon adott be olyasmit, 10M-nél, hogy 36M is lehet a visszafizetett összeg. Nagyon rémisztő, de házat szeretnénk vásárolni, önerő is van a hitelfelvételhez, addig nyújtózkodnánk, amíg a takarónk ér, de rengeteg az a 36M forint, ha ez valóban igaz.


Szeretném, ha aki esetleg idén, vagy nem rég vett fel lakáshitelt, neki hogyan is zajlott és milyen a törlesztése, satöbbi. Érdekelnek a tapasztalatok.


Nagyon köszönöm!



2022. dec. 27. 13:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem is tudom, hol kezdjem...


Azok a magánszemélyek nem tudnak neked érdemben segíteni, akik úgy nagy általánosságban "idén vettek fel hitelt", mert pl év elején még fele volt a piaci hitelek kamata, mint most.


Az sem segít rajtad, aki mostanában igényelt lakáshitelt, mert a hitel kamatát az is befolyásolja, hogy támogatott hitel, vagy piaci, az sem midegy, mekkora a hitelösszeg és a kamat függhet még a jövedelemtől is.


Az, hogy mennyi az össz visszafizetendő, nem csak a kamattól függ, hanem nagymértékben függ a futamidőtől is. Gondolj bele, ha Te adnál valakinek 10M Ft kölcsönt, mikor szeretnél több pénzt visszakapni, ha 10 év alatt fizetik vissza, vagy ha 30 év alatt?


Nem azt kell jelen esetben megvizsgálni, hogy mások milyen feltételekkel kaptak 10M Ft lakáshitelt, hanem azt, hogy neked mi éri meg.


Szempont lehetne az, hogy a megvásárolandó lakást mennyiért lehetne bérelni? Milyen arányban van a hiteled törlesztőrészletével?


Szempont lehet az is, ha most befekteted az önerődet, kb milyen hozamra számíthatnál?


Az, hogy mennyi most lakáshitel kamata, nem jelenti azt, hogy mindig ennyi marad. Amikor majd csökken a kamat, ki lehet váltani kedvezőbbre.


Azt mérlegeld, hogy a lakhatásod meg tudod-e oldani hitel nélkül és ha igen, jobban jársz-e úgy anyagilag, mintha felvennéd a lakáshitelt?

2022. dec. 27. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

Nem értem a kérdésed.


Felhívsz akármennyi bankot, simán adnak egy előkalkulációt ami ajánlatnak is minősül, az alapján látod mennyi az annyi, kérhetsz többet több banktól és lesz összehasonlítási alapod.


Én alapból azzal indultam, hogy kikalkuláltattam a bankokkal, mi egyáltalán az az összeg, amit biztosan fel tudok venni és annak milyen törlesztői vannak. Ez az összeg + az önerő már megadja a nagyságrendet, hogy milyen lakások között tudok nézelődni.


A tapasztalatom az, hogy a Bank360 és a bankok saját oldalai pontos nagyságrendet adnak, tekintve hogy a saját kondícióik alapján számolnak. Most hiába írom le, hogy nekem 1 éve milyen feltételek voltak, ha már nem ugyanazok vannak.

2022. dec. 27. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Megnézed a bankok kalkulátorait és annyi. Igen, simán lehet, hogy egy 10M hitel végén 36M a visszafizetett összeg mondjuk egy 30 éves futamidő alatt.
2022. dec. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Igen, a jelenlegi piaci kamatokkal 20 éves futamidőnél is már több lesz a visszafizetendő összeg a felvett hitel duplájánál, 30 évnél meg már elég durva tud lenni.


Én "mostanában" vettem fel piaci alapú lakáshitelt, szeptember közepén kötöttük meg az adásvételit és október végén folyósították is a hitelt. De egyáltalán nem mászkáltam bankokhoz, hanem megnéztem online kalkulátorokban, hogy egyáltalán milyen feltételekkel és mennyit kaphatok, és ezt a nagyságrendet figyelembe vettem már a lakáskeresésnél is. (Van pl korlát arra, hogy jövedelem mekkora részét lehet hiteltörlesztésre fordítani, meg hogy a futamidő végén még ne legyen az ember 65 éves, meg hasonlók.)


Én nem a Bank360-on nézelődtem, mert ott tök kevés bank ajánlata van fent (pl ott nincs is Unicredit, ami pedig az egyik legkedvezőbb mostanában), hanem a Bankmonitoron, és rajtuk keresztül is igényeltem meg. Amikor eldöntöttük, hogy megvesszük a lakást, akkor a kalkulátor által kidobott legkedvezőbb hitelre beküldtem, hogy ez érdekelne, és kb 5 perc múlva már hívtak is, átbeszéltük, csináltak kalkulációt ők is, hogy tényleg az-e a legjobb nekem, elmondták a tudnivalókat, pl hogy néz ki a folyamat, milyen papírok kellenek első körben, és át is küldték a megfelelő nyomtatványokat (hogy pl milyen nyomtatványon kéri a bank a munkáltatói igazolást, miknek kell feltétlenül szerepelnie az adásvételi szerződésben, stb). Aztán összeszedtem, amiket kértek, beküldtem, és amikor megvolt a földhivatal által érkeztetett adásvételi szerződés is, akkor lehetett beadni a hitelkérelmet, akkor találkoztam 1x a szakértővel személyesen, hozta kitöltve a papírokat, csak át kellett nézni és aláírni. (És előtte való héten, az adásvételi megkötésekor még szólt is amúgy a szakértő, hogy pont fog emelni pár napon belül a bank és hogy mennyit, csak sajnos nem tudtuk volna beadni még előtte, mert a földhivatalban csak heti 2x van ügyfélfogadás. De szerencsére minimális volt a különbség. A hiteligény befogadása után meg már maradt az igényléskori kamatláb.) 1 héten belül kiküldték az értékbecslőt, és gyakorlatilag 3 héten belül megvolt a hitelbírálat is (1 hetet csúszott az eladó dolgai miatt, pl volt egy széljegy a tulajdoni lapon, aminek meg kellett várni a törlését). Kellett kötni lakásbiztosítást, meg még pár papírt beküldeni szkennelve, de a hitelszerződés tervezetét ahogy megkaptam, utána 3 nappal lehetett is bemenni a bankba megkötni a szerződést (utána meg még volt egy kör a közjegyzőhöz és a földhivatalba, és ennyi), és 2 napon belül folyósították is. Összességében meglepően gördülékenyen ment az egész, a szakértő és a banki ügyintéző is maximálisan segítőkész volt.

2022. dec. 28. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, segítőkészek. Azért is érdekeltek a tapasztalatok, mert mikor legutóbb bementünk a bankba, nem tudtak nekünk hitelkimutatást csinálni. Azt mondták, úgy menjünk, hogy megvan a kinézett ház, és akkor arra tudnak csinálni, mi lenne a kedvezőbb. Mi ezt nem igazán értettük, mert az lett volna a cél, hogy tájékoztatást kapjunk, milyen összegben lenne érdemes egyáltalán gondolkodnunk. #4, megnézegetem magam is a bankmonitort, köszönöm a tippet és a részletes választ.
2022. dec. 28. 09:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!