Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Várható a lakáshitel kamatok...

Várható a lakáshitel kamatok csökkenése?

Figyelt kérdés

Ha igen, mikor kb?


Többektől hallottam, hogy ez csak még rosszabb lesz. Dehát már így sem képes egy átlag ember lakáshoz/házhoz jutni a megnövekedett ingatlanárak mellett pláne. Csaknem maradhat így "örökre" a helyzet, nem?


Már kétségbeesésembe írom ki ezt a kérdést... a férjemmel családot szeretnénk már alapítani évek óta, de albérletbe nem akartunk és akarunk babát. Most jutottunk el anyagilag arra a szintre h a néhány éve még normális hitel és ingatlanárakat tekintve tudnánk egy megfelelő házat megfelelő törlesztő mellett hitelre venni. De persze így h megemelkedtek az árak minden téren, nem szeretnénk belevágni...nem szeretnénk dupla annyi törlesztőt fizetni, hogy a felvett hitel majd' tripláját fizetgessük 25 éven keresztül..


Kérem, aki ért hozzá legyen szíves megírni, hogy van-e remény arra, hogy mondjuk 1-2 éven belül normalizálódik a helyzet és van esély még azoknak is egy normális életre, saját házba családot alapítani, akik nem voltak olyan szerencsések, hogy még a válság előtt el tudták kezdeni az életüket...?


Köszi előre is...



2023. jún. 6. 00:55
 1/9 anonim ***** válasza:
33%
Igen, csökkeni fognak a kamatok egészen biztosan. Szerintem 1 év múlva már érezhető mértékben, 3 éven belül pedig visszaállhat akár a korábbi szintre. Alapvetően az infekción múlik, ha az infláció csökken, a kamatok is csökkenni fognak.
2023. jún. 6. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Én látok esélyt a kamatok csökkenésére, viszont könnyebb dolga nem lesz az embereknek sőtt szerintem 3-4 év múlva sokkal rosszabb lesz mint most.


Le is írom, hogy mire alapozom ezt az állításomat.


Először is amit mi pénznek gondolunk annak a döntő többsége hitel, más néven adósság, hitel formájába kerül a gazdaságba, ezt fontos megérteni.


A 0 közeli jegybank alapkamat buborékokat hozott létre az ingatlan piacon, jelenleg a jegybanki alapkamat 13%- ami azt jelenti, hogy belassult a gazdaság, ezért nem éri meg felvenni hitelt a magsabb törlesztő miatt.

Az árat úgy kapjuk meg, hogy a pénzmennyiség * pénzforgási sebesség = termékek/szolgálktatások mennyisége * árral


Na már most az elmúlt években rengeteg pénzt kinyomtattak, a pénz forgási sebessége lelassult, mert nem megy a hitelezés a magas kamatok miatt, a termékek szolgáltatások mennyisége pedig csökkent a covid és a szankciók miatt. Ebből az következik, hogy mivel lelassul a gazdaság, ezért nincs annyi munkaerőre sem szükség, ezért ha nincs munkád el kell adnod az ingatlanod, hogy fizetni tudjad a hiteled, ilyen időkben tudnak jó áron vásárolni az emberek ingatlant akinek van pénze.


Ha a kamatok csökkeni fognak, akkor újra beindul majd az ingatlan piac, és jobban elszállnak majd az árak mint most. Sokkal nehezebb lesz vásárolni ingatlant mint most, mert közbe pedig a pénz értéke is romlik.


Reál értéken az a 10 milla amit 3 gyerekre adnak nem és már 10 millát mint tavaly. Közben nagyon nagy gondok vannak az országban is. 2022-ben a GDP volumene 4,6 százalékkal növekedett. Viszont ha azt nézzük, hogy egy egységnyi exportért mennyi egységnyi importot tudunk vásárolni, akkor láthatjuk, hogy ez a 4,6 százalék el is tűnik. Ezzel csak leértékelték a pénzünk vásárlóértékét ami a külföldieknek jó, mert olcsóbban feltudják vásárolni a magyarországi ingatlanokat. Nem látom, hogy az elkövetkező években jobb lenne a helyzet, én inkább egy nagy válságra számítok itt pár év múlva. Ez csak az én egyéni véleményem, sajnálom, ha jót nem tudtam mondani.

2023. jún. 6. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

Lentebb fog menni a kamatszint ez biztos, a kérdés mikor. Szerintem 1-2 éven belül már normalizálódik a helyzet, fenntarthatatlan a mostani állapot hosszú távon.

Az más kérdés, hogy megéri-e addig várnotok. Logikusan ha lentebb mennek a kamatok, az az ingatlanárak emelkedését fogja maga után vonni, mert egyrészt rengetegen gondolkoznak így mint ti (azaz várnak az olcsóbb hitelre), másrészt egyre vonzóbb lesz újra ingatlanba fektetni a relatíve jobb hozamok miatt. Ez a kettő masszív keresletet fog generálni az ingatlanpiacon, ami felhajtja az árakat, aztán ti meg ugyanott vagytok.

A helyetekben nem várnék a házvásárlással, ha hitelképes vagyok most is, felvennék most hitelt, 2-3 év múlva pedig kiváltanám egy olcsóbbra, amit fixálok hosszú távra, illetve törekednék a minél előbbi végtörlesztésre.

2023. jún. 6. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Idén még 20+ % az infláció, jövőre 6%-ot tervez a nagytudasu kormányunk, tehát szinte biztos, hogy a valós 10-25% között lesz. Úgyhogy szerintem 3 éven belül nem lesz olcsó hitel.


De esetetekben ez mindegy is, mivel az infláció annyival fogja emelni az árakat, hogy megeszi a megtakarítások és 2 zsák krumplira lesz elég nem önerőre.


Én azt javaslom nektek, hogy ne egy "megfelelő" házat keressetek hanem egy 2 szobás lakást. Egy gyerek vallalashoz az is elég aztán majd valtotok ha tudtok.

2023. jún. 6. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
69%

Pár év múlva a kamatok fognak csökkenni, de az ingatlanárak számottevően nem.

Az átlagember elfelejtheti a saját ingatlant. 30 év múlva az ország 80%-a bérleményben fog élni. Meg lehet köszönni Viktornak, amiért felgyorsította a folyamatot a CSOK révén.


Vagy tessék lefialni 3 kölyköt a tenyészpénzekért és akkor lesz saját lakás.

2023. jún. 6. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5

Már a csók sem ér sokat. Amikor bevezettek a 20 millió ingyen pénzt akkor 40-50 millióért olyan házat vettél ami megszolalt, 4 hálóval a 3 gyerekhez, stb..

Most nálunk milliós a nm ár, 100 Misi alatt nincs olyan ház ami megfelelő 3 gyerekes csokhoz...


Nem mind1, hogy 50 vagy 20% önerőt fed le a csok...

2023. jún. 6. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én elmondom hogy lett saját házam idén.

Az mbvk oldalán volt egy régi kádarkocka 1/2 tulajdoni hányada meghirdetve licitre.


Lényegében 490.000 forintért hozzájutottam.

A bentlakóval pedig megállapodtam egymillió forintban az ő tulajdoni hányadáért.


Magyarul másfél millió forintért vettem egy házat sopron mellett.

Persze felújítandó, cserépkályhás Kádár kocka.

De abszolút megért ennyit

2023. jún. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 Ennyiért megéri... mármint ha nem bánod, hogy Mucsajröcsöge-alsón laksz, ahol még normális bolt sincs és a szomszédaid mozdonyszőkék...
2023. jún. 8. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

7# válaszoló vagyok

Egyenlőre nem élek benne,majd egyszer,most csak kijárok a felújítás miatt


Befektetésnek jó volt,ha ma meghirdetném 8 millióért el tudnám adni

2023. jún. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!