Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hol kezdjek el hosszútávon...

Hol kezdjek el hosszútávon befektetni magyarként?

Figyelt kérdés

Egy ideje a Trading212-n vásárolok sp500, nasdaq, apple és microsoft-ot, de belemerültem, hogy lehet nem ez a megfelelő platform hosszútávra magyarként. +10 évre tervezek, és ha pénzt akarnék belőle kivenni, eladnék 1-2 papírt, majd folytatnám a vásárlást. A célom a minél magasabb osztalék kialakítása, pénzügyi biztonság. Milyen papírokat ajánlotok ilyesféle célhoz itthon, illetve melyik platformon a legkedvezőbb? Magas osztalék stb., eddigi rendszeres vásárlós portfólióm: Vanguard SP500, iShares nasdaq 100, Apple, Microsoft, Amazon.


Nagyon hálás lennék, ha valaki tágítaná ebben a témában egy pár sorban a fejem és tanácsokat adna, nem szeretnék abba a csapdába esni, hogy most eszeveszetten nyomom a pénzt Trading212-be, majd egyszer csak "el kelljen engednem" a befektetéseim, és újra kezdeni az egészet 10 év múlva. Azt szeretném, hogy életem végéig legyen egy biztos platformon portfólióm, amibe ölthetem a pénzt, és rendszeres osztalékot kapok belőle.


Előre is köszönöm a válaszokat, a bántásokat mellőzzük pls!



jan. 2. 19:55
 1/10 anonim ***** válasza:
37%
Aki ugy fektet be hogy nem hasznal tbszt az csak jatszik...
jan. 2. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Mészáros Lölönél.
jan. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
74%
De ha fix jövedelem/hozam a cél, akkor miért tőzsde? Jó dolog az osztalék, de átlag hány %-ot kapsz e papírok után? Ill. nem zavarna az, hogy pl. 10 év múlva a portfóliód értéke a felére csökkent? Persze osztalékot attól függetlenül ugyanúgy kapod. De persze akár meg is duplázódhat.
jan. 2. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
TBSz számla esetén tudtommal 0. év után már nem lehet több pénzt bele pakolni, max az osztalék és kapott kamatokat lehet visszaforgatni, hogy lehet ezt logikusan hosszútávon építeni pénzberakás nélkül?
jan. 2. 20:09
 5/10 anonim ***** válasza:
14%
Minden evben nyitsz egy tbszt... Amikor meg lajar visszaforgatod... Mind 1. Ha ezt nem tudod valszeg sose lesz annyi penzed hogy megerje befektetni, innen mar ertelmetlen a kerdes
jan. 2. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
73%
#5 ha lusta vagy vagy nem akarsz válaszolni, akkor ne válaszolj. De a lenéző, sz@ba se vevő, nagyképű stílusodra szerintem senki nem kíváncsi.
jan. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
22%
Mar miert ne neznelek le? A sok penzugyi analfabeta amikor par ezer forintot befektetesnek hiv az vicc... Aki ertelmes ossszeget fektet be az egyertelmuen tbszt hasznal. Az meg hogy a pronyo analfabetak lepontoznak pontosan meg is mutatja azt hogy mennyire ertetek hozza...
jan. 3. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 krwkco ***** válasza:
81%

#7

"lepontoznak"

Ez amiatt van, mert minden hozzászólásodban feleslegesen agresszív vagy másokkal szemben. Pl. az 5-ös hozzászólásod eleje hasznos információ. A vége pedig alaptalan feltételezés és agresszív rosszindulat.

Általánosságban is úgy írsz, mint egy vallási fanatikus, aki szerint minden más elképzelés rossz és üldözendő. (És emellett nem is az igaz hitet terjeszted, amikor leszólod az állampapírokat, csak egy olyat, ami neked talán bevált, de másnak nem lenne jó.)

jan. 3. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 prettygood44 válasza:
A Lightyear-nél már elérhető a diverzifikált portfólió és az ingyenes TBSZ számla [link]
jan. 24. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdező: Először is szerintem hibásan használsz kifejezéseket, ami zavaró lehet számodra is, másoknak meg pláne.

Az osztalék csak egy fajta bevétel a részvényekből, de általában nem az osztalék miatt tőzsdéznek az emberek. Sőt sokan kifejezetten inkább olyan ETF-eket vesznek, ami nem is fizet osztalékot, mert az osztalék csak bonyolítja az adózást.

A részvényekből általában inkább úgy szokott jelentősebb bevétele lenni valakinek, hogy olcsón megveszi és eladja, amikor drágább. A kettő közti különbség pedig a hozam.

Amíg nem adod el a részvényeidet, addig nem realizált hozamod van. Vagyis a vételár és az aktuális ár közötti különbségével csak elméletben rendelkezel, de nincs a kezedben. Amikor eladod a részvényt, akkor realizálod a hozamot, amit a részvényed a megvásárlás óta elért.

Kamata meg az állampapírnak van, nem a részvényeknek.


A Trading212 elég friss szolgáltató, nem tudjuk, mennyire lesz időt álló. Az is kérdés, mennyire van mögötte stabil banki háttér, garanciák. Normál esetben ez nem olyan fontos, de ha jön egy válság, valami komolyabb gazdasági probléma, akkor fontos lehet, hogy mennyire volt biztonságban náluk a pénzed.


Esélyes, hogy egy nagyobb múltú cégnél nagyobb biztonságban vagy, viszont általában ilyen cégek drágábbak a frissen megjelent cégeknél. Az újabb, kisebb cégek pont azért tudnak olcsóbbak lenni, mert nem kell akkora rendszert, hálózatot fenntartani. Illetve az ilyen cégek éppen azzal próbálnak ügyfeleket begyűjteni, hogy az alacsony árakkal oda csábítják őket. Viszont idővel ők is árat szoktak emelni, mert egy idő után már nekik is kell majd komolyabb bevételt termelni, hogy kitermeljék a kezdeti költségeiket - meg vissza tudják fizetni, amit a befektetőiktől kaptak a cég felfuttatására azért cserébe, hogy majd pénzt fog nekik termelni a cég.


A fő ellenérv Magyarországon a Trading212 ellen a TBSZ hiánya, mert így adóznod kell a befektetéseidből származó bevételek után.


"TBSz számla esetén tudtommal 0. év után már nem lehet több pénzt bele pakolni"


Így van. Csak a gyűjtőévben tudsz befizetni a TBSZ számlára, utána már csak a számlára már beérkezett pénzzel tudsz adni-venni részvényeket és csak ezekkel a tranzakciókkal tud növekedni a számlán a pénzed.


"hogy lehet ezt logikusan hosszútávon építeni pénzberakás nélkül?"


Egyrészt lehetőséged van aktívan kereskedni a nagyobb hozam reményében, de ha nem értesz hozzá, ez sokkal kockázatosabb lehet. Nem való mindenkinek és hozzáértést is igényel, ezért nem is megyek bele jobban. Valószínűleg te inkább passzív befektetésként szeretnél tőzsdézni.


A gyűjtő év után ugyanabba a TBSZ-be már nem tudsz több pénzt betenni, viszont minden évben tudsz nyitni egy új TBSZ-t és az újba tudsz befizetni pénzt.


Azon kívül, hogy ezek a menők, miért pont ezeket az indexeket és részvényeket veszed? Csak mert általában érdemes úgy felosztani a portfóliódat, hogy lehetőleg minél inkább kiegészítsék egymást, eltérőek legyenek és ne legyenek átfedésben egymással. Ennek az a célja, hogy ha az egyik ország, régió, piaci szektor valamiért rosszabbul teljesít és veszít az értékéből, akkor a másik ellensúlyozza ezt.

Viszont ha neked csupa amerikai piacot követő indexed van, ráadásul olyanok, amikben ugyanaz a néhány nagy vállalat adja az index zömét, akkor hiába vannak különböző indexeid, ezekkel lényegében ugyanazokba a vállalatokba fektetsz be - amiknek ráadásul még külön is megveszed a részvényeit, miközben az index értékének a zömét is ugyanazok a cégek adják. Érdemes megnézni, hogy melyik indexben milyen részvények vannak és milyen azok súlyozása.

ápr. 29. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!