Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit jelent a szabad pénz a...

Mit jelent a szabad pénz a magyar államkincstári portfólióban?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Olyan hosszúlejáratú PMÁP állampapírt vettem, ami most februárban kamatozott először, és a portfóliómban a kamat összege megjelent, mint "szabad pénz". Ez mit jelent pontosan?


Az applikáció felajánlja, hogy befektessem ezt a szabad pénzt más értékpapírokba. Akkor én most pl. ezt a szabad pénzemet és a következő évi kamatokat betehetem más értékpapírokba? Ha igen, mi történik akkor, ha büntetőkamat terhe mellett ki szeretném venni az egészet névértékkel együtt, miközben ez a kamat/szabad pénz egy másik értékpapírban ketyeg?


Egy ismerősöm kincstárjegyekbe fektette a pénzét, és bár még nem volt hozama egyiknek sem, mégis azt írja a portfóliója, hogy van 8000 forint szabad pénze. Azt sem teljesen értem (tudom-tudom, akkor mit értek...), hogy az hogyan jött ki, hiszen még semmi sem kamatozott neki elvileg.



márc. 7. 17:21
 1/5 anonim ***** válasza:

"Ez mit jelent pontosan?"


Az hogy az szabad pénzt, nincs befektetve, csak a pénzszámlán van. Kiutaltathatod vagy befektetheted már állampapírba.


A középső bekezdést nem is értem. Azt is eladhatod ugyan úgy, csak nyilván az már egy másik sorozatú állampapírba lesz fektetve, mert azt a sorozatot már valószínűleg nem értékesítik, aminek a kamata volt.


"Egy ismerősöm kincstárjegyekbe fektette a pénzét, és bár még nem volt hozama egyiknek sem, mégis azt írja a portfóliója, hogy van 8000 forint szabad pénze."


Gondolom 8000-re végződő összeget tett be, a DKJ alapcímlete meg 10.000Ft tehát csak annak valamilyen többszöröse összegből vehet DKJ-t.

márc. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 krwkco ***** válasza:

"ez a kamat/szabad pénz egy másik értékpapírban ketyeg?"

A szabad pénz nem "ketyeg" semmilyen értékpapírban. Az már ugyanolyan, mintha Te fizetted volna be.


"büntetőkamat terhe mellett ki szeretném venni az egészet névértékkel együtt"

Nincs olyan, hogy "büntető kamat". Eladási árfolyam (a Te szempontodból eladás) van, ami a lakossági papíroknál többnyire a névérték 99%-a. Jelenleg. Ezen felül kifizetik a már megszolgált kamatot. Ezt az aktuális bruttó árfolyamot meg tudod nézni a webtraderben.

És mindegy, hogy az értékpapírt befizetett pénzből vagy kifizetett kamatból vetted. Nincs különbség.

márc. 7. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Várjunk, ha én betettem mondjuk egy 2030-as PMÁP-be 1 000 000 forintot és az hozott most februárban 100 000-et, akkor én azt a 100 000-et akár már most is kivehetem és nem kell várnom vele a 2030-as kamatfordulóig vagy a 99%-os névértéken való eladásig?
márc. 7. 17:45
 4/5 krwkco ***** válasza:

"az hozott most februárban 100 000-et, akkor én azt a 100 000-et akár már most is kivehetem"

Igen. Az már a Te pénzed. Minden megkötés nélkül. Átutaltathatod a folyószámládra vagy kincstári fiókban (ahol van pénztár szolgáltatás) felveheted készpénzben. Az utóbbinál 0,3% tranzakciós adót levonnak.

márc. 7. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
márc. 7. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!