Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A CIB-nél internetbankon mi...

A CIB-nél internetbankon mi az az aláírómappa?

Figyelt kérdés
Ott be lehet jelölni hogy aláír, könyvel. Mit jelentenek ezek?
2011. jan. 7. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy tranzakció három dologból tevődik össze:

1. A tranzakció rögzítése

2. A tranzakcióra jogosult személyek jóváhagyása (aláírás)

3. A tranzakció banki könyvelése.


Általában egy magánszemély esetén ez a három művelet egyetlen műveletsorba összpontosul. Amikor megadod pl. egy átutalás adatait, majd "bankba küldöd", akkor ott - ha jól megnézed - az aláírás és a könyvelés rubrika is ki van pipálva, tehát a rögzítéssel együtt igazolod a tranzakcióhoz való jogosultságod, valamint kéred a bankot arra, hogy ezt a tranzakciót véglegesítse is a számládon.

Azonban ha épp úgy tartja kedved, te is megbonthatod ezeket a műveleteket.

Azaz pl. holnapután át kell utalnod valamit, akkor ma beállíthatod - nem értéknapra - az átutalást, azonban mielőtt bankba küldenéd, a könyvel rubrika elől kiveszed a pipát, majd úgy küldöd bankba. Ekkor a tranzakció rögzített és aláírt lesz, de nem lesz könyvelt, ezt majd csak két nap múlva teszed meg, akkor fog a számládról elindulni.


A gyakorlati haszna:

Léteznek olyan számlák, ahol a tranzakció sikerességéhez nem elegendő egy aláírás (többes képviseletű cégek, igazgatóságok, szervezetek stb.), hanem pl. az elnökség két tagjának az aláírása után fogadja csak be a bank a tranzakciót. Ilyenkor a műveleti sor "standardja":

1. A titkárnő, pénzügyi munkatárs RÖGZÍTI a tranzakciót a bankszámlán (az adott munkatársnak csak erre vonatkozó jogosultsága van, ilyen felhasználót akár te magad is beállíthatsz a saját számládhoz - rögzítő felhasználó hozzáadása, a beállítások menüben). A tranzakció rögzítése után az eseménye "Rögzített" státusszal az aláírómappába kerül.

2. Az egyik aláíró belép az internetbankba (itt megjegyzendő, hogy minden aláírónak és rögzítőnek önálló loginja van!), majd az aláírómappába belépve ALÁÍRJA a tranzakciót. (Az aláír rubrikát pipálja. Ha a "könyvel" rubrikát is pipálja, a bank "hibás" státuszba helyezi a tranzakciót, hiszen könyvelési jogosultság még nincs.) Ekkor az tranzakció "Rögzített" státuszból "Részben aláírt" státuszba kerül.

3. Egy másik aláíró belép az internetbankba, majd az aláírómappájában ő is aláírja a tranzakciót. Ekkor a tranzakció "Aláírt" státuszúvá válik, ekkor már bankba küldhető könyvelésre, azaz véglegesíthető a tranzakció. Az utolsó aláíró az aláírással együtt egyből be tudja küldeni könyvelésre is az eseményt, ekkor az ő aláírásával (amennyiben valóban ő az utolsó aláíró) egyből teljesül is a tranzakció. De az aláírásokat követően a rögzítő felhasználó (pl. titkárnő, gazdasági munkatárs stb.) is tudja könyveltetni a banki tranzakciókat.


Fontos megjegyzendő, hogy a tranzakció amíg aláírómappában van, addig SEMMIFÉLE jogot és kötelezettséget nem keletkeztet, az összeget nem zárolják, a fedezetet nem ellenőrzik stb. Tehát amíg ott van az esemény, addig csak "terv".

2011. jan. 7. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Hát akkor várhattam volna az átutalásra egy jó darabig :)


Még azt szeretném kérdezni hogy valamit el állíthattam, mert a bankkártya aktiváláshoz az van írva hogy státusz hibás. Holott én már aktiváltam, tudom használni. Azt törölhetem onnan?

2011. jan. 7. 21:24
 3/3 anonim ***** válasza:
Az aláírómappában lévő tranzakció "hibás" státusza azt jelenti, hogy nem teljesült az adott tranzakció. Jellemzően jogosultsági probléma vagy rossz aláírási kódszó/tokenkód szokott lenni az ok.
2011. jan. 10. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!