Lollesz kérdése:

Befektetési jegy milyen csatornákon megy keresztül? Mi a KELER szerepe? Mi történik bef jegy vásárlásakor? Egyszerű adminisztráció a forgalmazó bank és a letétkezelő között?

Figyelt kérdés

ÉNEZTNEMÉRTEM =(


XDDDD


2011. márc. 28. 22:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt


A KELER vezeti a magyarországi brókercégek pénz- és értékpapírszámláit a multilaterális nettósítás elvén. Az elszámolási idő részvényenként öt (T+5), állampapíroknál két (T+2) nap. (T=tranzakció) A tőzsdei – azonnali és származékos – ügyletekkor a KELER, mint központi szerződő fél (Central Counterparty, CCP) az ügyletbe belépve átvállalja a felek nem-teljesítéséből adódó potenciális kockázatokat és mindkét féllel szemben garantálja a tőzsdei ügylet teljesítését.


Ezeken felül a cég a központi értéktári funkciót is ellátja; így a KELER végzi a központi értékpapír-nyilvántartást, a központi értékpapír-számlavezetést. Ezeken felül a KELER végzi az értékpapír-kód (ISIN kód) kiadásokat, valamint a külföldön kibocsátott értékpapírról külföldi, vagy belföldi forgalmazás céljára szolgáló okirat kiállítását.


[link]


[link]

2011. márc. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

ha értékpapaírszámlát nyitsz, akkor a bankodon keresztül "találkozni fogsz" a KELER-rel


[link]

2011. márc. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2011. márc. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem, hogy kerül az információ a forgalmazótól a letétkezeőig és az alapkezelőig. Van egyáltalán kapcsolat a forgalmazó és az alapkezelő között? Hol történik egyszerű adminisztráció, és hol kapcsolódik be a KELER?
2011. márc. 29. 18:02
 5/5 anonim válasza:

Példa: Veszel egy bef. jegyet egy magyar részvényalaptól, ami a banki értékpapírszámládra kerül. A pénzeden a részvényalap részvényeket vásárol, csakis külföldről (egyszerűség kedvért).


A befektetési jegyed története: A KELER kibocsájtja a nyílt végú bef. jegyet a részvényalap megbízására, amit a bankod brókercégének letétkezelőjének nevére bocsát ki. A bankod és annak brókercégének letétkezelőjén keresztül tied a bef. jegy. A letétkezelőnek is van egy számlája a KELER-nél, ami a központi értéktár funkicó miatt van, vagyis mert törvény szerint a KELER végzi az értékpapír nyilvántartást. Így van a bef. jegyed az értékpapírszámládon.


A részvények sztorija: A bankod brókercége megkapja a megbízást a banktól, hogy vegye meg ezt vagy azt a részvényt a banknak. Ezt a brókervég elintézi. A bróker úgy intézi el, hogy utasítja a letétkezelőjét az ügyletre. A letétkezelő pedig megveszi a részvényt egy másik (külföldi) letétkezelőtől, és a letétkezelő KELER-számlájára is felkerül a részvény.


Én így gondolom! :)

2016. júl. 20. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!