Hogyan jussak lakáshoz?

Figyelt kérdés

Úgy alakult, hogy sok mindent újra kell kezdenem az életemben. Szeretnék egy saját lakást. Hitelben vagy lízingben gondolkodom. Mit tanácsolnátok?

Az én paramétereim:

- 36 éves diplomás férfi

- nem volt még ingatlanom

- nettó 400 fizu (nem feketén és ehhez a cafetéria és bónusz még pluszba jön, úgy olyan 500)

- 1-2 milla készpénz van jelenleg

- 1,5 év Fundamenta, havi 20e

A lakás paraméterei:

- 40-50-60 nm

- IX, XI, XIV, VII, VIII kerületben

- min. 1.5 szoba

- saját tároló

- lehetőleg napos

- lehetőleg erkély

- lehetőleg max 3. - 4. szint, földszinti csak akkor, ha ez ad valami pluszt, pl saját kertrész

- teremgarázs vagy garázs lehetőség

- új építésű, vagy max 15-16 éves



2012. dec. 21. 13:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Először bérelj, próbálj ki több fajtát, több helyen.

Ennyi pénzből tudsz folyamatosan félretenni szerintem, amit ha kamatoztatsz, évek múltán lesz annyi, hogy a kamatok kitermelik a bérleti díjat és még mindig maradni fog. Én így csinálom, felesleges lakást venni, ha van befektetett pénzed, mindig tudsz újat bérelni.

2012. dec. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

2 millió Ft önerővel maximum 9,5 millió Ft értékű lakásban érdemes gondolkozni, mert a törvény szerint maximum 80%-ig lehet terhelni jelzáloggal az ingatlant. Elméletileg egy 10 milliós lakáshoz 2 millió Önerő elég lehet(ezt csak egy banknál van így), de számolj azzal is, hogy lesznek/lehetnek induló költségeid. (Ügyvéd, Földhivatal, illeték, hiteligényléshez kapcsolódó költségek, költözés, felújítás, bútor, stb.)


A hitelképességed szempontjából az is lényeges, hogy mióta dolgozol a jelenlegi munkahelyeden, folyószámlára kapod-e a béred és a munkahelyed milyen jellegű (kisvállalat, közepes, vagy multi)?

2012. dec. 21. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi! Igen, ez kiindulásnak jó, most béreltem is egyet, de ami nekem nagy ellenségem, az a költözködés. Annyira nem akarok gyakran költözni, csak azért, hogy a szomszéd kerületben kipróbáljak egy másik lakást.
2012. dec. 21. 14:26
 4/10 A kérdező kommentje:
2.-nak: Köszi! Multinál, 6 éve, folyószámlára jön minden.
2012. dec. 21. 14:27
 5/10 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom ma már 60% önerővel kell rendelkezni egy forinthitelhez. Tehát, vedd ezt is figyelembe! Én azt tanácsolom neked, hogy spórolj egy ideig amennyit csak tudsz. Közben nézegesd az ingatlanokat a neten, hogy képben legyél az árakkal és lehetőségekkel. Ezután nézd meg a bankok hitelkonstrukcióját (hiteltörlesztési tervet sem ártana készíteni) és egyéb költségeit a THM-en felül. Menj el az általad preferált 2-3 bankba és válassz egyet ahol hitelt igényelsz. Ha sikeres lesz, akkor már sínen vagy.


(Pénzügy és számvitel szakos közgazdász 23/l)

2012. dec. 21. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kedves 16.47-es, valamit félreérthettél az önerő mértékéről.


Teljes bizonyossággal állíthatom, van olyan bank, ahol egy normál állapotú budapesti ingatlant meg lehet vásárolni 20% önerővel annak, aki a maradék 80%-ra hitelképes.


Kedves Kérdező, az általad elmondott adatok alapján a kb 8 milliós hitelre jogosult vagy, de 100% bizonyosságot csak teljes hitelképesség vizsgálat után tudnék kijelenteni.

Mire kell odafigyelni? Vannak bankok (pl OTP, K&H, FHB, Raiffeisen), ahol eleve kizárt, hogy ennyi önerővel meg tudj venni egy 9,5-10 milliós lakást, mert a belső szabályzatuk alapján több önerőt írnak elő még a jó hitelképességű ügyfeleknek is.

Még egy hasznos infó. Nagyobb hitelközvetítő irodákon keresztül igényelt hitelek esetében extra kedvezményekben részesülhetsz, amivel egy ekkora összegű hitelnél kb 100.000 Ft-ot spórolhatsz az induló költségek lefaragásával. Mivel pesti vagy, tudok Neked ebben is segíteni, ha megkérsz rá.

2012. dec. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves 09:12-es válaszoló!


Utána néztem a dolognak. Valóban nem teljesen jól emlékeztem a dologra. Azért a kérdező kedvéért kikerestem, hogy a 2009/361-es kormányrendelet szerint az ingatlanra lapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott hitelre, pénzügyi-lízingre vonatkozozó szabályok szerint:


Forint hitel: a hitel értéke nem lehet több, mint az ingatlan 75%-a vagy pü-i lízing esetén az ingatlan forgalmi értékének 80%-a.


Euró alapú hitel: a hitel nem lehet több, mint az ingatlan értékének 60%-a. Lízingnél 65%.


[link]


Remélem, így már világos a kérdezőnek is, hogy miként kell számolnia az önerő mértékével.

2012. dec. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Már megváltozott a törvény, forint alapon lehet az ingatlant 80%-ig is terhelni.
2012. dec. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Felülmúlhatatlan ***** válasza:

Látom kaptál már válaszokat, de azért írok én is.


20% önerő kötelező, de sok bank kér 25% önerőt.

Önerő lehet kp vagy pótingatlan.


400ezer ft nettóval, ha nincs kirívó hiteltartozásod vagy extra magas gyerektartásod, akkor kb. bárhol hitelképes vagy.


A Fundamenta megtakarítás csak akkor képezi az önerő részét, ha lejárt megtakarításról van szó.


Ha áron alul sikerül vásárolnod, akkor az önerővel lehet "játszani"


Egyedül a nyakadba veheted a hitel kiválasztását vagy választhatsz hiteltanácsadót. Érdemes olyat választani, aki díjmentesen dolgozik, ügyfeleinek a bank kedvezményt ad és leinformálható, mondjuk ajánlják vagy találsz róla ügyfélvéleményeket.

2012. dec. 23. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! Úgy döntöttem, hogy ebben az évben még spórolok, amúgy is szükségem van időre, hogy végiggondoljam a lehetőségeket.
2013. jan. 4. 10:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!