Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Most a bankban hülyék vagy én?

Most a bankban hülyék vagy én?

Figyelt kérdés

Bementem a bankba, hogy szeretnék előtörleszteni egy hitelt, van-e büntetőkamat vagy egyéb szankció ilyen esetben. Azt mondták nincsen.


Mondom tök jó, akkor legyen kedves kiszámolni, hogy mennyivel járok jobban, ha x összeget 1 hónap múlva vagy 4 hónap múlva fizetek be (minden 3 hónapban vonják a kamatokat, ami mindig csökken a fennmaradó ötartozás függvényében).

Azt mondja a srác, nincs különbség.


De hát hogy lehet az, kérdezem, ha befizetek ennyi pénzt. Akkor mi a hasznom belőle. Azt mondja, semmi nem változik, csak választhatok, hogy az előtörlesztéssel a hátralévő időt akarom csökkenteni (ilyenkor külön szólnom kell) vagy a havi törlesztő összegét (ez automatikusan megy).


Mondtam, hogy a fennmaradó időt szeretném inkább csökkenteni, de tovább nem erősködtem, eljöttem , de ha csökken a hátralévő idő, mert csökkent a fennmaradó összeg, akkor nyilván a 3 havonta vont kamatna összege is csökken, nem? Vagy tényleg én gondolom rosszul és semmi értelme előre kifizetni a hitelből?


2013. júl. 26. 18:47
 1/9 anonim ***** válasza:
A kamat összege elvileg fix, így a befizetendő összes is fix. A kamat úgy csökken, hogy a hitelek általában úgy vannak felépítve, hogy a törlesztés első időszakában a befizetett törlesztőrészlet nagyobb része a kamat kifizetésének számít és a kisebb pedig maga a hitelbe felvett tőkének a fizetése. Ennek a kettőnek az aránya az idő előrehaladtával változik így a vége felé (bár a törlesztőrészlet ugyanakkora) úgy oszlik fel, hogy a nagyobb részével magát a felvett tőkét, kisebb részével pedig a kamat részét fizeted. De erre semmi befolyással nincs az, ha hamarabb/többet fizetsz be egyszerre.
2013. júl. 26. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ezt is értem, hogy egy darabig a kamatokat fizetem és utána a tőkét törlesztem. De ha az összeg, amit befizetek, már bőven meghaladja az összes fizetendő kamat mértékét, akkor mi történik?

És akkor miért választják sokán, hogy valamennyit előtörlesztenek, ha ezzel semmi előny nem jár? Akkor már inkább befektethetném vagy berakhatnám a bankba azt a pénzt és kapnék valamennyi kamatot (bár akkor ugye van bent pénz kevés kamatra és felvettem hitelt nagyobb kamatra, szóval ez is sántít).

2013. júl. 26. 19:14
 3/9 anonim ***** válasza:
67%
Szerintem úgy lenne korrekt, ha ilyenkor újraszámolnák a kamatot, de a bankok g*cik.
2013. júl. 26. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha előtörlesztesz, akkor nem a kamatból fizetsz ki valamennyit, hanem a tőketartozásod csökken. Ez az előnye az előtörlesztésnek.
2013. júl. 26. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Így gondoltam én is, de a bankban azt mondták, hogy nem változik semmi. Ezért tettem fel a kérdést. Akkor ezek szerint mégis ők mondták rosszul. Majd igyekszem valami felsőbb vezetőt keresni vagy olyat, aki ért hozzá. Köszönöm az eddigi válaszokat, mindenhova ment a zöld.
2013. júl. 26. 22:58
 6/9 anonim ***** válasza:
91%

Azt tanácsolom, menj vissza a bankba és azt kérdezd meg, hogy a hitelednek mennyi az előtörlesztés díja? Ha ingyenes - amit kétlek - akkor mindenképpen nyersz az előtörlesztéssel, hiszen ekkor az előtörlesztés után már egy alacsonyabb tőketartozásra számolja fel a bank a további kamatokat, ha viszont díja van, akkor mérlegelni kell.

Ha pl 30-50.000Ft-ba is belekerül az előtörlesztés, akkor csak nagyobb összeg előtörlesztéssel érdemes foglalkozni, ha viszont csak 10-20.000Ft, akkor akár kisebb összegnél is jól járhatsz.


Az előtörlesztés díja lehet fix összeg, lehet valamilyen %-os érték, de lehet ennek kombinációja is.


Megtalálod ezt a költségelemet a bank honlapján, ha kikeresed a kölcsönszerződésedre vonatkozó Hirdetményt és ott megnézed, mikor mennyi az előtörlesztés díja, de a bankban is meg tudják mondani, ha megfelelő embert kérdezel...

2013. júl. 27. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Cseresznyefa, neked is köszi a választ, mert megerősítetted, amit én gondoltam, hogy a tőketartozás csökkenése után lehetetlen, hogy ne legyen kevesebb a kamat (hiába ragaszkodott ahhoz az ügyintéző, hogy semmi sem változik), de mint a kérdésemben írtam, azt is megkérdeztem, hogy van-e ennek díja és azt mondta, hogy nincsen, több formában kérdeztem és ugyanaz volt a válasz.


Persze simán lehet, hogy ha az egyik kérdésre rossz választ adott, akkor a másikra is, mindenképp visszamegyek valaki mással beszélni. :)

köszi

2013. júl. 27. 09:52
 8/9 anonim ***** válasza:

Egy bank csak a fennálló tőketartozás után szedhet kamatot, tehát egyértelmű, hogy egy előtörlesztés után kevesebb kamatot számolhat fel.

Előtörlesztés után a bankok újrakalkulálják a megmaradt tőketartozásra a hitelt és új, alacsonyabb törlesztőrészletet állapítanak meg a hátra lévő futamidőre. A futamidő csökkentése is lehetséges a jelenlegi törlesztőrészlettel, de ez már szerződés módosításnak minősül, aminek díja van.


Javaslom, hogy menj be újra egy megfelelő banki ügyintézőhöz és kérd el tőle a hiteledre vonatkozó Hirdetményt. Kerestesd ki vele az előtörlesztésre vonatkozó szabályokat.

2013. júl. 28. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Ismét köszönöm a válaszod, megint ment a zöld (nem tudom ki gondolja úgy, hogy nem volt hasznos a válaszod, nekem az), megnyugtattál. Mindenképp bemegyek megint.
2013. júl. 28. 14:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!