Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakás vásárlás, de hogyan?

Lakás vásárlás, de hogyan?

Figyelt kérdés

Segítségeteket szeretném kérni. A jelenlegi állás, hogy van egy jelentősebb megtakarításom (pár millió) a MÁK-ban. Átlagon felüli a nettó fizetésem, aminek a nagy része megmaradt (a rezsi + kaja 50k és ezen kívül nincs más állandó kiadás nincs, a bérlet és ebéd bérenkívüliből megy), továbbá állandó és biztos helyem van. A szülőktől nagyjából 4 millió forintot kapnék. Lakást szeretnék venni a következő pár évben nagyjából 20-24 millió forintból. Olyan megoldást keresek, ahol hogy ha ne talán tán kiesnék a munkából, akkor se aggódjak a hitel miatt. De hogyan járnék a legjobban?


1. legjobb kondíciójú banki hitel, ahol a hitel összege a lakás értékének a 80%? Nagyobb havi törlesztő részlet, de emellett megmaradna a megtakarítás és így pénzügyileg biztonságosabb helyzetben lennék.


2. ugyanaz mint az első, csak a megtakarításomat is beletenném rögtön a lakásba. Kisebb törlesztő, de nem marad tartalékom.


3. hitel, de a Fundamentába is befezitnék, majd ha az lejár, akkor előtörlesztenék.


4. csak hitel, de nagyon hosszú futamidőre, és közben gyűjtöm a pénzt a végtörlesztésre.


Vagy valakinek van jobb ötletel?



2014. júl. 14. 16:11
 1/9 anonim ***** válasza:

A lakáshitelekben nem vagyok otthon, de szerintem kizárt, hogy a lakás értékének 80%-át beterheljék (az pedig már mesekategória, ha önerő se kell).


4-6 millió kp-vel én inkább a 10-12 milliós ársávot tartanám reálisnak (kivéve ha havi nettó fél milla felett keresel), különben az egész életed kb. 20 évig csak a hiteltörlesztésről szólna.

Kíváncsiságból megnéztem az OTP, honlapján a támogatott hiteleket, és a kalkulátor szerint 10 misi (és ennél a fajtánál ez a maximum!) 20 évre havi 72000 Ft körül mozog.


De piaci kamatozású lakáshitelnél 20 misi, 20 évre már 165 530Ftól indul(!). Ha feltételezem, hogy ez változatlan (jó eséllyel emelkedni fog), akkor is a 20 év alatt kb. 40 milliót fogsz visszafizetni.


Vagyis én azt mondom, hogy minél kevesebb hitelt veszel fel, annál jobban jársz.

Olyan apróságokról meg nem is beszélek, hogy egy ilyen hitellel gyakorlatilag évtizedekre röghöz kötöd magad, így ki tudja milyen álláslehetőségektől fogsz elesni a jövőben.

2014. júl. 14. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ha hitelt veszel fel, akkor érdemes a legkedvezőbb konstrukciót választani, ami most egyértelműen a Fundamenta. Én anno igényeltem Fundamentás lakáshitelem és azt kell mondjam, hogy jól döntöttem.

Nagyon hosszú futamidőre nem igazán van értelme felvenni, mert nem tudhatod, hogy akár 5-10, pláne 20 év múlva mi történik veled...

2014. júl. 15. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Egy gyakran tapasztalt félreértés (szándékosan nem akarok félrevezetést sugallni), hogy a banki hiteleknél azt kommunikálják, hogy a lakás értékének 80%-áig terhelhető az ingatlan. Ez azonban nem fedi a valóságot. Ugyanis nem a valós érték 80%-át veszik alapul, hanem egy menekülési értéket. A Fundamenta ezzel szemben az értékbecslő által becsült érték 75%-áig vállal kockázatot. Mindettől függetlenül akadnak olyan helyzetek, amikor kifizetődőbb banki hitellel indítani, ami a későbbiekben átváltható a Fundamenta kölcsönére. Ez több tényezőtől függ.
2014. júl. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Azt kellene tudnunk, hogy:

- pontosan most mennyi az önerőd (vagy a lakásvásárláskor mennyi lesz)? Mennyi pontosan az a "pár millió" 2 vagy 22? :)

- ettől függ az, hogy reális-e az elképzelésed a huszonmilliós ingatlanvásárlásról

- alapvetően a munkaviszony mellett még feltétel az is, hogy legalább az ingatlan piaci értékének (vételárának) 30-50%-a legyen önerőd, tehát akkor legalább 10 MFt tőkéről beszélsz, ugye? (ha nem, akkor érdemes jobban elgondolkodni a lehetőségeidről, igényeidről)

- természetesen sokkal ésszerűbb a meglévő megtakarítások felhasználásával ingatlant vásárolni a lehető legkevesebb hitellel a nyakadban- az totálisan ésszerűtlen, hogy tovább gyarapítod a megtakarításodat és hitelt veszel fel. Nézd meg egy kicsit jobban a betéti kamatokat és a hitelkamatokat :)

Lehet hitelt felvenni, nem ördögtől való az sem, csak legyél megfontolt, legyen kellő önerőd, járd körül jól ezt a kérdést.

(és abba is gondolj bele, hogy az ingatlanvásárlás még milyen további egyszeri költségekkel jár a vételáron felül, soha ne centizd ki magad, gondolj a később is rendszeresen felmerülő állagmegóvási, karbantartási költségekre, a nagyobb ingatlannal járó megnövekedett rezsiköltségekre, biztosításra is).

2014. júl. 15. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
3 millió a saját, nagyjából 5 millióval segítenének a szülők. 230k huf fizetés, illetve barátnőmmel tervezzük a házasságot, és ő is programozó, azaz részéről is min. 200k huf nettóval lehet számolni.
2014. júl. 15. 15:29
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem mellesleg köszönöm az eddigi hosszászólásokat! :)
2014. júl. 15. 15:29
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

4. válaszoló vagyok.

Ilyen kondíciókkal még inkább bátorítanálak arra, hogy ne rögtön a 20-24 milliós ingatlant célozzátok meg, hanem egy 1,5 szobásat és mondjuk 15 millióig (kérdés persze, merre éltek, de budapesti viszonylatban is lehet 15 MFt-ért már élhető ingatlant vásárolni).

Így 50% önrészed már eleve a saját vagyonodból megvan- a maradék 50%-ot pedig közösen tudjátok hitelből pótolni.

Érdemes ennek megfelelően rendezni a tulajdonviszonyokat is.


Hitel annyit és CSAK annyit vegyél fel, ami szükséges és biztonságban vagy akkor kb. ha 50% önerő megvan, marad megtakarításod valamennyi, kiszámolod, hogy családostól nem megy el minden fillér, ne centizd ki a törlesztőrészletet és a biztosítást, legalább +30% "mozgástérrel" számolj legalább.

2014. júl. 15. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
A fundamentát felejtsd el, nem éri meg az idegeskedés.
2015. jan. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Micsoda meglepetés...itt is feltűnt kampányoló barátunk :)
2015. jan. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!