Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A páromnak van egy régi...

A páromnak van egy régi Cetelem hitele, ami úgy tűnik, hogy az évek során elévült. Senki nem foglalkozott vele /a bank is elfeledte/, de most hirtelen kb.2 hónapja lefelezték a fizetését emiatt. Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Bocsi, ha picit hosszú lesz. Aki elolvassa és válaszol, annak köszönöm!


A párom bírósági alkalmazott, 20 éve ugyanaz a munkahelye van, biztos az állása, normálisan dolgozik. A jövedelme körülbelül nettó 100 ezer körül van /20 év munkaviszony után.../.

Sajnos szegények voltak mindig is, így volt, hogy annak idején hiteleket vett fel, hogy picit jobb életszínvonalat teremtsen magának és a szüleinek. Nem kell nagy lábon élésre gondolni, mindössze ennyi, hogy néha megvehessen 1-2 ruhát magának /azt is inkább kínaiban vagy turiban/, vagy tudjanak venni egy normális mosógépet, TV-t, vagy ilyeneket. Tehát ne csak nyomorogjanak, hanem valamilyen szinten azért megéljenek.


Most jelenleg úgy áll a dolog, hogy van 3 hitele:

-egy OTP-s, amit a számlájáról vonnak le

-egy takarékszövetkezetes, amit havonta ő fizet

-és egy cetelemes, ami az évek során valahogy elévült. Ez utóbbival nemhogy ő, de még maga a bank se nagyon foglalkozott vele.


Aztán kb. 1-2 hónapja lefelezték a fizetését, emiatt a Cetelemes hitel miatt... Mikor erről beszélgettem vele, kérdeztem, hogy nincs valahol a közelben a Cetelemnek központja /ő Békés megyében lakik/, ahová be lehetne menni és megkérdezni őket erről a dologról. Erre ő azt mondta, ez Budapesten van csak. Ő annak idején telefonon/neten vett fel tőlük áruhitelt a mosógépre, ami ki is lett fizetve. Viszont adtak hozzá akkoriban valami hitelkártyát és volt, hogy arról is vásároltak, mert egyébként nagyon szegények voltak mindig is. /Mondom, nem kell rongyrázásra gondolni./


Az évek során ez a hitel valahogy elévült. Ő sem foglalkozott már vele és a bank sem kereste, felszólító leveleket sem kapott. SEMMIT!


De most hirtelen jött az égből a villámcsapás, hogy letiltották a fizetését a felére EMIATT. :SSSS Ráadásul a papíron, amit a munkahelyén alá kellett írnia erről, nem is a Cetelem neve szerepel, hanem valami másik cégé. Mert állítólag ezek egymás között adják-veszik a tartozásokat... Szóval most nemhogy egy rég elfeledett dolog miatt nem fér hozzá a fizetése nagy részéhez, hanem egy másik szinte majdhogynem egy másik cégnek/banknak tartozik... Oké, abban egyetértek, ha valakinek tartozása van, fizesse ki /bár elég inkorrekt és undorító, hogy az emberekkel jóval többet fizettetnek ki, mint amennyit eredetileg felvettek/.


De ez milyen gyomorforgató már, hogy valakinek egy olyan tartozás miatt felezik le a fizetését, ami már évek óta halott volt, ráadásul átvette egy másik cég!?!?!?


Eddig úgy nézett ki a dolog, hogy a kb. nettó 100 ezres fizujából vonták a 35 ezres OTP hitelt. Ezzel még úgy ahogy kevesebb baj van, mert ez már hónapok-évek óta így megy. Tehát nagyon régóta csak 70 ezer körüli összeget tud kivenni, de ehhez már hozzászokott. Ebből fizeti a takarékszövetkezetes hitelt, az albérletet, a havi kaját, a rezsiből valamennyit. Illetve anyagilag segít neki az apukája /anyukája már nem él/ és segítek neki néha én is, amit tudok.


De most már az van, hogy miután lefelezték a fizetését, így még abból is vonják a 35 ezres OTP hitelt, így összesen marad neki kb. 20 ezer forint, amiből az albérletet ki tudja fizetni, semmi mást...


Mivel BAR-listás, ezért sajnos nem tud felvenni nagyobb hitelt, hogy mindent egyben kifizessen, és havonta törlesszen mindössze egyet. Korábban próbáltunk egy ilyen fogyasztói csoportot is, ami persze átverés volt. Azzal hirdettek, hogy fel lehet venni X milliót, azt pedig havonta X éven keresztül törleszteni és a BAR-lista sem akadály hozzá. Be kellett fizetnünk 200 ezer Ft előleget, de természetesen átverés volt az egész.



Szóval az egész lényege az, hogy most igazából az a fő baj, hogy egy régóta halott tartozás miatt felezték le az amúgy is csonka fizetését, ráadásul egy másik cég csinálta ezt, mint akiknél annak idején ezt felvette.


Lehet tenni valamit ez ellen? Nagyon kétségbe vagyok esve, mert hogy még intenzívebben segítsünk neki, azt már az édesapja és én se tudjuk megtenni anyagilag.


Aki elolvassa és próbál segíteni, annak nagyon nagyon köszönöm és hálás vagyok neki!!!!!!


2014. okt. 27. 12:27
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

Az a másik cég, aki most jelentkezett, az behajtó, vagy végrehajtó.Azokkal kell felvenni a kapcsolatot.

Sajnos, a tartozást fizetni kell. Lejárt tartozásra meg sok-sok pénz a büntikamat.

Tudod, hitelt felvenni nagyon meggondoltan kell. Még akkor is, ha nem flancolásra kellene.

2014. okt. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Követeléskezelő cégnél dolgozom.

A hitele valószínűleg NEM évült el (bár időpontot nem írtál, hogy mikor vette fel, de az általános elévülési idő a ptk-ban 5 év).

Tehát az alábbi esetek lehetségesek:

1. nem telt el a hitelkártya esetében az 5 év (vagyis nem a mosógép hitel számít, hanem a hitelkártya használat utáni fizetési kötelezettség elévülése, ami biztosan későbbi). Az, hogy az élettársad nem kapta meg esetleg a felszólító leveleket (nem vette át, nem jelentette a lakcímváltozását stb.) az nem számít.

2. a követelés még nem évült el, bár az irányadó 5 év már letelt. Vagyis 2009 előtti ügylet is még simán lehet élő és behajtható. Ennek annyi a "titka", hogy a Cetelem vagy az általa megbízott behajtó cég az elmúlt 5 vagy X. évben legalább egyszer megszakította az elévülést. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy küldött egy könyvelt küldeményt pl. tértis levelet, fizetési felszólítést, egyenlegközlőt, amit természetesen bizonyítani is tud (pl. postakönyvvel, ragszámmal stb.)- akkor is megszakad az elévülés, ha a címzett, vagyis az élettársad nem vette át, mert pl. nem kereste. Ha a központi lakcímnyilvántartó adatai szerint a levél kézbesítésekor az volt a lakcíme, akkor bizony jogosan járt el a követeléskezelő/cetelem.

3. az is lehet, hogy a követelés valóban elévült és a követeléskezelő/cetelem nem szakította meg az elévülést, de ez a lehető legritkább. Előfordul azért, hiszen mindenütt emberek dolgoznak- valaki megfeledkezett az időpontról. Még azt is el tudom képzelni kb. 0,1%-ban, hogy ennek ellenére bepróbálkoznának egy felszólító levéllel- DE! amennyiben fizetésletiltás történt, az már egy törvényes végrehajtási cselekmény, amit NEM a követeléskezelő cég visz véghez, hanem egy független bírósági végrehajtó!

Ezt a 3. lehetőséget kizárnám, mert nem lenne jogalapja tiltatni a fizetést bemondásra meg arra hivatkozva, hogy "elfelejtettük megszakítani az elévülést" (természetesen be kell menni az ügyfélszolgálatra és bele lehet tekinteni az aktába stb.)


Ha a fizetését tiltották (=végrehajtás munkabér ellen) a végrehajtó kezdeményezi, érvényes ok nélkül nem tesz ilyet (NEM ő a követeléskezelő cég!!!). Mivel azt írod, hogy az 50%-át tiltották, ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy TÖBB követelésből adódóan kerül sor ekkora tiltásra vagy valamilyen kivételes körülmény merült fel, mert általános gyakorlat szerint a munkabér 33%-át szokták végrehajtás alá vonni, több követelés esetében játszik az 50%.


Amit még jó, ha tudsz: a letiltott összegből a végrehajtó jutalékot kap, tehát nem megy minden a tartozás csökkentésére! A letiltás addig tart, míg a végrehajtást kérő jelzi, hogy megtérült a követelése, vagy a letiltási iratban szereplő összeg kifizetésre került.

A meg nem fizetett tartozás természetesen tovább kamatozódik (késedelmi kamatozás magasabb, mint a korábbi ügyleti kamat és sajnos a fedezet nélküli hitelkártyák esetében tényleg extrém magasak a kamatok egyébként is!).


Sajnos amit tenni tudtok az nem sok, de:

- a végrehajtónál lehet pontosan érdeklődni, hogy pontosan mely cég kezdeményezésére, milyen összegű követelésre indult a jövedelemből a letiltás

- sajnos amíg ki nem fizeti, addig továbbra is BAR listás lesz (nem haragudj, de nem véletlenül: aki ennyire túl van terhelve, az ne akarja hitelspirálba verni magát még jobban, nem véletlen, hogy megbízható pénzintézetek általban nem adnak már további nagyobb hiteleket!)

- tudom, megértem, hogy nehéz helyzetben az élettársad, de valami nem kerek ebben a történetben, lényeges elemek hiányoznak, mert a hitelkártyahasználat után fizetendő minimális "tölesztő" meg nem fizetése, a hitelkártyaszerződés felmondása és a fizetés tiltása között bizony nem 1-2-3 hónap van, hanem éves viszonylatban kell gondolkodni! Soha senkitől (se cetelem, se követeléskezelő, se végrehajtó stb.) semmiféle levelet, telefonhívást nem kapott soha és semmifeél adata, elérhetősége nem változott, vagy ha igen, akkor azt tisztességesen bejelentette?

Nem hinném...


Azzal lehet segíteni neki, ha kifizetitek a tartozást, ha lehet minél előbb és ha lehet egy összegben, mert a fennmaradó tartozás is tovább kamatozik sokkal nagyobb kamattal, mint egy normál lakossági hitel.


Hosszú távon pedig valahogy ki kellene szabadulni az adósságspirálból- tudom, nehéz. De azért valljuk be- nem hitelkártyából kellene fogyasztási cikkeket vásárolni: se tévét, se mosógépet.. ez már messzire vezet, de csak tudatosan, lemondások árán, nagyobb pénzügyi kultúrával lehet elérni valamit lépésről lépésre.

Én is ember vagyok, így megértem a nehéz helyzetét, de a NINCS-ből nem szabad eladósodni, tovább költekezni, hiteleket egymásra halmozni... ha NINCS, akkor NINCS.

Sajnos.


Minden jót kívánok, remélem sikerült megérteni a folyamatot, ha tudok még valamiben segíteni, szívesen megválaszolom a kérdésedet.

2014. okt. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Első:

Igen, majd őket fogja felhívni. Mondtam is neki, hogy tegye meg, mert csak ő tud intézkedni. Hitelkártyaszámot meg ilyeneket én nem tudok helyette megadni...


Második:

Köszönöm! Szép hosszú választ adtál! Még átolvasom, és ha van kérdésem írok Neked privátot, ha az úgy megfelel! Sok dologra csak a párom tudna válaszolni ezzel a Cetelemes hitellel kapcsolatban. Hogy mikor vette fel, azt se tudom. Majd még kérdezgetek tőle ezt-azt. Bár intézkedni úgyis csak ő fog tudni, nem én.

Átolvasom, amit írtál. Megpróbálom felfogni is, mert sajnos gőzöm sincs az ilyen hiteles dolgokról. Ha van még kérdésem, írok privátot. Köszi még egyszer!

2014. okt. 27. 13:24
 4/4 A kérdező kommentje:

Átolvastam, amit írtál. Huhhh, ez nem könnyű. :S Ahol látom, az alapja az, hogy mikor is vette fel a hitelt. Szinte tuti, hogy 2009 előtt. Talán 2007-re vagy 2008-ra tippelnék. Abban az időszakban vette fel sok ember hiteleket, aztán ugye jött a gazdasági válság...

A három pont, amit írtál:


1. Az 5 év eltelt, mert szinte biztos, hogy 2009 előtti ez a hitel. Tehát ez kilőve.


2. Ez az "elévülés újraindítás" valószínű lehet, mert nekem is valami ilyesmit magyarázhatott a párom. Tehát ha felvette pl. 2007-ben, akkor ugye 2012-ben évül el. De ha mondjuk 2010-ben küld valami ezzel kapcsolatos levelet, értesítést, akkor 2010-től kell számítani az újabb 5 évet, tehát 2015-ben jár le? Így van valahogy? :/ Amúgy azon túl, hogy pontosan mikor is vette ezt fel, azt sem tudom, hogy mikor kapott utoljára valami levelet/értesítőt ezzel az üggyel kapcsolatban. Nekem ezt mondta a telefonban /most messze lakunk egymástól éppen/

, hogy éveken keresztül nemhogy ő nem vett át semmit, de nem is küldtek. Legalábbis ahogy ő elmondta. Ő tartotta volna velük a kapcsolatot, ugyanis egy másik hitelét /a takarékszövetkezetest, amit az egyik a 3 hitel közül, amit felsoroltam/ a mai napig fizeti normálisan. De ezek valahogy semmilyen formában nem keresték, így már a párom is szinte elfelejtette az évek alatt, hogy valaha felvette ezt a hitelt...


3. Ha erre a pontra szerinted is nagyon minimális az esély, akkor szerintem ezt ne forszírozzuk. :) Így is elég sok nekem ez az egész így hozzá nem értőként...



Teszek fel még kérdéseket /és ha ezt olvasod, akkor lehet, hogy mégsem írok privátot, ha itt is meg tudjuk beszélni :)/, mert eléggé laikus vagyok ebben a témában. Azt hogy érted, hogy több követelés? Írtad ugye, hogy több követelés után jön csak az 50%-os tiltás /egyébként meg "csak" 33%/. Vagyis hogy többször kapott felszólítást/értesítést vagy akármilyen levelet, de ő nem vette át? Mondom, az ő elmondása alapján évek óta SEMMI nem volt... Tehát ő tartotta volna a kapcsolatot velük, szóval ha kapott volna valamit, azt nyilván átvette volna. DE egyszerűen SEMMI. Pont ezért írtam, hogy emiatt felejtette el már ő maga is az évek alatt azt, hogy egyáltalán felvette ezt a hitelt. Erre bumm, ma kinyögte a telefonban, mikor faggattam, hogy mi a baja, hogy 2 hónapja letiltották a fizetése 50 százalékát emiatt... :SSSS



Az összes tartozás amúgy ilyen 1-2 millió körül van, bár fejből ezt nem tudta ő se mos tígy hirtelen megmondani. Ő ugye hitelt nem tud felvenni, a BAR-lista miatt. Valaki másnak kéne felvenni ennyit és annak a havi törlesztőrészleteit a barátnőm majd kifizeti neki mindig havonta. Ez lenne talán az egyetlen megoldás az egész kifizetésére. Amúgy ma mikor beszéltem vele, mondta, hogy megpróbál majd részletfizetést kicsikarni ettől a másik cégtől. De ha mondjuk minimum havi 40 ezret be kell fizetni, akkor szinte semmivel sincs előrébb. :S De ha havi 10-15 ezerbe belemennének, az még elég jó lenne a kialakult körülményekhez képest. Egyébként ha nem mennek bele a törlesztőrészletbe, akkor mindez kb. 1-2 évig tartana, hogy csak a fizetése 50%-át tudja kivenni.

Illetve 2015 végén jár le az OTP-s hitele, vagyis akkor már nem von le tőle az OTP 35 ezret, tehát hozzáfér a teljes 50%-os fizujához hozzáfér, ami úgy 55-60 ezer körül lehet. Kb. akkor lenne megint ugyanott, mint ahol most volt, mielőtt megjött ez a felezés...



Ezt a hitelkártyás/áruhiteles vásárlást pedig sok ember csinálja. Pláne magyar emberek. Legalábbis gondolom, amilyen a helyzet itthon... Eleinte, mikor ezeket felvette, nem is volt adósságcsapdában. Viszont a fizetése kb. arra volt elég, hogy legyen valami kaja és a számlák is nyögvenyelősen ki legyenek fizetve. Plusz még a szüleinek is segített, mert ők is hiába melóztak hosszú évekig becsületesen, a nyugdíjuk is elég alacsony /az apukája a mai napig kénytelen kiegészítőmunkaként újságot hordani és szombat esténként a helyi kocsmában pultozni.../. Szóval ilyen helyzetben az ember nem tud félretenni és egyről a kettőre jutni fokozatosan. Az pedig szerintem tök természetes, ha az ember akar egy normális /még nem is a leghiperszuperebb, de azért viszonylag modern/ automata mosógépet, esetleg egy LCD TV-t. Soha életében nem futja rájuk, hitel nélkül pedig esély sincs, hogy ilyenek legyenek. Ezért felveszik a hitelt az emberek, hogy tudjanak venni maguknak 1-2 dolgot. Mert a saját pénzükből semerre nem fognak tudni tovább lépni...


Amúgy a barátnőm évekkel ezelőtt vállalt másodállást is a fő munkája mellé. De az kb. olyan volt, hogy délután 4-kor végzett a bíróságon, utána ment a másik munkahelyre /moziban volt pénztáros, büfés és gépkezelő/, ott volt éjfélig, ment haza, majd reggel 7-re megint a bíróságra... Volt olyan hét, amikor ezt hétvégén is el kellett játszania. Ma már ezt nem akarja bevállalni, de meg is értem. Azért dolgozzon szinte szó szerint EGÉSZ NAP még plusz 10-30 ezerért /ennyit kaphatott a moziban talán/, hogy aztán 1-gyel vagy 2-vel több számlát be tudjon fizetni!?


Kilátástalan ez a helyzet. :(


/Ha valaki tud még valamit mondani, akkor szívesen várom! Minél több tanács-ötlet, annál jobb!/

2014. okt. 27. 14:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!