Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Kölcsönadtam egy kisebb összeget?

Logout99 kérdése:

Kölcsönadtam egy kisebb összeget?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Kicsit pontosítanék.. nem is kölcsön adtam, hanem jószándékból, mert segíteni akartam. Nem írtunk róla semmilyen papírt, tanú nincs rá. Egy bankszámlára utaltam, ráadásul nem is annak a számlájára, akinek adtam a pénzt. Most szükségem lenne a pénzre, de állítása szerint nem tudja megadni. Tulajdonképpen nincs is mit megadni, mert mint írtam, nincs róla semmilyen papír, vagy megegyezés. Most szükségem lenne rá, kértem is tőle..akár visszaadás címen, akár segítség kérés képen...de hiába. Esetleg ügyvédhez, vagy valahova érdemes -e fordulni , vissza tudom- e valahogy szerezni ?

2016. márc. 8. 09:54
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Szomorú, de ezzel nem érdemes sehova sem fordulni, jogi úton esélyed sincs. Ajándék volt.
2016. márc. 8. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

Ha nem rosszhiszemű akinek kölcsönadtál, csak nem tudja megadni, akkor írjatok két tanúval kölcsönszerződést (ne visszadátumozva, mert az alapból törvénytelen) vagy írjon ő tartozáselismerő nyilatkozatot. Szintén két tanúval.

Ez utóbbi közjegyző előtt lenne a legjobb, de annak díja van, amit nyilván nem akar fizetni.


Viszont ha rosszhiszemű és nem megy bele ilyenbe, akkor esélytelen.


Fizetési meghagyást indíthatsz ellene, aminek ha 15 napon belül nem mond ellent jogerős lesz és végrehajtható.

Mihelyst jogerős lett hiába hivatkozik bármire, nem támadhatja meg utólag.


De ha ellent mond neki a 15 nap alatt, akkor per lesz, ahol szerződés és mindenféle bizonyíték hiányában neki lesz igaza.

2016. márc. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
53%
Az utalással bizonyítani tudod, hogy átadtad valakinek a pénzt, viszont nem a végső címzettől tudod követelni, hanem attól, akinek a számlájára küldted a pénzt. Őt ismered? Vele kellene felvenned a kapcsolatot.
2016. márc. 8. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Már nem vagyunk "jóban" a szóban forgó illetővel, ezért úgy gondolom hogy esze ágában nincs megadni, mivel tényleg én csak segítettem, és nem kölcsönadtam neki. Csak most ugye nekem is szükségem lenne segítségre, ezért kérem vissza.. pedig tényleg szó nem volt a kölcsönről..

Ez a fizetési meghagyásos eljárás... nekem úgy hangzik, hogy akkor bárki felé nyújthat be az ember ilyet... hogy bizonyítom, hogy valóban tartozik nekem, ha egyetlen tollvonás sincs róla ?

2016. márc. 8. 10:09
 5/10 A kérdező kommentje:
Az, hogy átadtam a pénzt... vagyis hogy elutaltam egy bizonyos összeget egy bankszámlára.. az mit bizonyít ? Pláne, hogy már egy éve volt, és készpénz befizetés volt, nem kártyáról kártyára való utalás...ha ez számít valamit. Tehát a kérdésem az, hogy egy szimpla tranzakció, egy pénztári befizetés xy számlájára mit bizonyít ? Azt hogy én utaltam neki x összeget.. de hol van az, hogy miért ?
2016. márc. 8. 10:11
 6/10 anonim ***** válasza:
46%

# 3


Pénzt lehet adni bárkinek. Ha nincs a közleménybe pl.: hogy kölcsön, akkor ajándék volt, amit nem kell visszaadni. Ez semmit nem ér a bíróságon. Pláne, hogy még a kérdező is állítja, hogy csak "segített". Ennyi, a jó tett helyében jót várj nem egy jogi fogalom.

2016. márc. 8. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
69%

Előbb kellett volna gondolkozni...

tanulópénz. :-/

2016. márc. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Na, akkor kezdjük elölről, mert úgy látom, kicsit összekuszálódtak a dolgok :-)


1.- jószántadból adtál valakinek pénzt, papír nincs róla,esélytelen, hogy visszakapd - különösen, ahogy írtad, hogy már nem is vagytok jóban.

2. mivel nem is annak a számlájára fizettél be, aki kapta a pénzt, megint csak esélytelen.

3.- fizetés meghagyás csak akkor működne, ha lenne papír, melyet 2 tanú is aláírt, s azzal tudnád bizonyítani, hogy KÖLCSÖN adtad valakinek, nem örökbe.


Mivel eleve örökbe adtad a pénzt, felejtsd el és legyen jó érzésed, hogy segítettél valakinek (még akkor is, ha most Te szorulsz segítségre). El kell engedni ezt a dolgot, mivel semmiképpen nem tudod visszakérni - semmilyen jogi lehetőség nincs rá.


Nem tudom, miért és miben szenvedsz szükséget, de próbálj meg más utat keresni a megoldásra.

2016. márc. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
59%

2/8 10:02 válaszoló vagyok


Fizetési meghagyást bárki ellen lehet kezdeményezni. És valóban így van. Ha 15 napon belül szabályosan nem mond ellent, akkor jogerőre emelkedik.

Onnantól fogva végrehajtható, akkor is ha amúgy jogtalan lenne a követelés.


Már jó ideje létezik ez az eljárás. Éppen azért vezették be, hogy gyorsabbá tegyék a követelések érvényesítését és ne terheljék a bíróságokat.


Nem tudom mennyire van képben az ilyen dolgokban.

Ha hülye az illető, akkor meg tudod oldani, hogy végül kénytelen legyen fizetni.

A hülye alatt nem azt értem, hogy nem ért a témához, hanem, hogy egy közjegyzői felszólítást figyelmen kívül hagy és nem próbál meg tájékozódni, ha nincs otthon a témában.


Vigyázni kell vele, mert ha ellentmond, a bíróságon nem fogod tudni bizonyítani a kölcsönt és a te fogod elbukni a pert. A perköltséget is neked kell viselned.


Az a kisebb összeg mekkora? Azért kérdezem, mert ha tényleg nem nagy, akkor nem biztos hogy megéri kockáztatni.


A fizetési meghagyásos eljárásnak, majd később a végrehajtási eljárás megindításának is van illetéke, amit az eljárást kérőnek (neked) kell megelőlegezned, de ráterhelik az adósra és a kölcsönnel együtt azt is visszakapod.

Persze kivéve ha ellentmond és a bíróság neki ad igazat.



Nagyon mérlegelned kell, hogy szerződés hiányában meg mered-e lépni ezt.

Neked kell ismerned a másikat, hogy van-e annyi esze, hogy nem hagyja rá, ha FMH-t kap.


Amúgy nem tudnál vele megegyezni abban, hogy oké, most nem kell a pénz egy darabig, de írjatok szerződést vagy tegyen tartozás elismerő nyilatkozatot?

Valószínű, hogy nem, de ha te azt ajánlanád, hogy egy darabig nem kéred vissza, cserébe viszont legyen korrekt, talán, talán...

2016. márc. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, de elég nem szép tőled, ha most pénzre lenne szükséged, akkor ne attól kérjél, akinek pénzt ajándékoztál, mert ez nem szép dolog, ha már egyszer odaajándékoztad, azt nem kéri vissza az ember. Én is voltam így, de eszembe nem jutott visszakérni az illetőtől, és 20 év után jutott olyan helyzetbe, hogy magától megadta, de sosem kértem tőle, mindig mástól, akik adtak is, vissza is adtam nekik, de attól, akinek odaajándékoztam, nem kértem. Vagy már megbántad? Ne legyél ilyen anyagias, ha ajándékoztad, örülj, hogy valakinek adhattál valamit.
2016. márc. 10. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!