Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Meghiúsulási kötbért mikor...

Meghiúsulási kötbért mikor kell fizetni a vevőnek az ingatlan közvetítő felé?

Figyelt kérdés

Az eladó kötött az ingatlan irodával szerződést,nem kaptuk meg a bankhitelt.Utána azt mondtam hogy megyek másik másik bankhoz,de meggondoltam magam.

Az adásvételi szerződés még nem járt le.Ilyen esetben jár-e az ingatlanközvetítőnek a vevőtől kötbér??És ha igen mennyi??


2017. szept. 27. 20:03
 1/8 anonim ***** válasza:

A vevőtől általában nem jár semmi a közvetítő felé.

De attól függ, hogy mit írtál alá. Többnyire a vevővel csak azt szokás aláírni, hogy nem kerülheti meg az ingatlanost.

2017. szept. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha fizettél valamennyit foglaló jogcímen azt elveszítheted. Kötbért is de azt is az eladónak ha ki van kötve a szerződésben, ezt csak te tudod.

Az ingatlan közvetítő felé semmilyen kötelezettséged nincsen, őt az eladó fizeti ha sikeres az ügylet.

2017. szept. 27. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Attól függ aláírtál-e valamit.


Mi tavaly mikor házat kerestünk egy ingatlanos pofátlanul bepróbálkozott egy olyan papírral, ami szerint nekem, mint VEVŐNEK felé kötelezettségem van ha... kiröhögtem, elküldtem a francba...

2017. szept. 27. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 xswerdy ***** válasza:

most ha jól értem, akkor elálltál a szerződéstől? Ha fizettél foglalót, azt buktad, kivéve, ha a szerződésben rögzítettétek, hogy ha a hitel miatt lépsz vissza, akkor visszajár a foglaló.


Az ingatlanossal jelllemzően az eladó van szerződésben. Az ő szerződésük jellemzően olyan, hogy az első pénzmozgáskor jár a jutalék, ami tipikusan a foglaló átadása. Jellemzően nincs ollyam kitétel, hogy a jutalék visszajárna, ha az ügylet mégis kútba esne.


Szóval előállhat az a helyzet, hogy az eladó már kifizette a jutalékot, ami nem is jár neki vissza, a foglalót viszont vissza kell adnia, mert úgy szerződtetek, hogy ha a hitel miatt lépsz vissza, akkor az visszajár.


Ugyanakkor ha visszalép az egyik fél a szerződéstől, és tegyükfel nem volt foglaló, akkor is meg kell térítenie a másik fél tényleges kárát. Úgyhogy jelen eetben az ingatlanos jutalékát követelheti tőled az eladó. Ez tehát akkor van, ha amúgy a foglaló visszajárna (vagy nem volt foglaló), tehát semmiképpen sem az elbukott foglalón felül kell még "meghiusulási kötbért" fizetned.

2017. szept. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.A szerződésben nem volt kötbér említve.És a hiteltől tettük függővé a fizetést, nem foglalóként hanem vételár előlegként szerepel az adásvételiben,mely visszajár ha a bank nem ad hitelt.Nem állok el a vételi szándéktól,hanem egy 3.személy(bank ) miatt hiúsul meg.

Ilyen esetben is kell az eladónak jutalékot fizetni az ingatlanosnak?Ez gondolom a szerződéstől függ amit kötöttek

2017. szept. 29. 13:38
 6/8 anonim ***** válasza:

Na, akkor jó vagy.

Az hogy az eladó és a közvetítő között mi van tök mindegy, téged nem érdekel.

2017. szept. 29. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 xswerdy ***** válasza:

az eladó és a vevő közötti megkötött szerződéstől a felek valamelyike állhat el. Jelen esetben te készülsz elállni a szerződéstől.


Ha előleget fizettél, az akkor is visszajár, ha csak úgy, különösebb ok nélkül lépsz vissza. Ugyanakkor ez esetben meg kell térítened a másik fél igazolható kárát. Ha fizetnie kellene az ingatlanosnak, az jó eséllyel illyen kárnak minősülne. De szerintem nem kell az eladónak kifizetnie a jutalékot, hiszen olyan vevőt hozott az ingatlanos, aki csak bizonyos feltétellel vállalta a vásárlást, amely feltétel viszont nem teljesült. Az első pénzmozgáskor valószínűleg kifizette az eladó a jutalékot, de azt vissza kell kapnia az ügynöktől.

2017. szept. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
nem állok el a szerződéstől hanem egy 3. személy(bank)miatt meghiúsul.ki nem ejtem a számon hogy elállok mivel nem igaz az állítás.megszűnik a szerződés egy 3. fél miatt.ezt írtuk alá az adásvételiben.
2017. szept. 29. 21:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!