Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A bankok kötelesek részletesen...

A bankok kötelesek részletesen indokolni, ha elutasítanak egy hitelkérelmet?

Figyelt kérdés
Nem vagyok bar listás! Nincs hitelem, nem vagyok büntetett előéletű. A családom össz havi bevétele nettó 600ezer forint. Az eddigi hiteleimet mind visszafizettem és soha nem nem késtem a részletekkel. A hozzám hasonló ügyfelekért tíz körömmel kaparnak a bankok. Ennek ellenére a szlovákiai VUB és a szintén szlovákiai OTP bank elutasította a hitelkérelmemet. Magyar állampolgár vagyok, Magyarországon születtem és már tíz éve Szlovákiában élek, miközben Magyarországon dolgozom. A szlovákiai házamra szerettem volna hitelt felvenni, hogy felújítsam. Minden feltételt teljesítettem, ennek ellenére elutasítottak, méghozzá indoklás nélkül! Tudtommal ez eujog ellenes eljárás és nem csak jogom van, de a bankoknak maguktól kötelességük lett volna részletesen indokolni, hogy miért nem adnak hitelt. Sajnos azonban nem vagyok teljesen biztos benne, tudna valaki segíteni?

2017. okt. 15. 18:01
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Hét évvel ezelőtt hasonló körülményekkel az egyik kolegám simán kapott 30ezer euró hitelt.
2017. okt. 15. 18:03
 2/16 anonim ***** válasza:

Sajnos nem kötelesek indokolni.

Én sem vagyok Bar listás, 40 éve lakom ugyanazon a helyen, 20 éve vezetem ugyanannál a banknál a számlám, nincs semmilyen hitelem, 9 hónapos munkaviszonyom van (+ 6 éve főállásban vállalkozó), nettó 80 felett állítólag már megadják az agyonreklámozott Wizzair hitelkártyát, nekem nettó 117-re nem adták meg. Nem tudom, miért? Nem indokolják, nem is kötelesek, sajnos. Biztos hiper-szuper titkos :D

2017. okt. 15. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Én úgy hallottam, hogy régen indoklás nélkül elutasíthattak, a régi rendszerben. De az eu-ban jogom van tudni a részleteket, hogy ne lehessen az embereket megkülönböztetni. Tudna valaki ezzel kapcsolatban pontos információt?
2017. okt. 15. 18:50
 4/16 anonim ***** válasza:
Mondom, hogy nem kötelesek, de ha nem hiszel nekem, akkor várj, amíg más is megerősíti ezt. (2-es)
2017. okt. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem kötelesek. Semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy kötelesek lennének.


"Ne lehessen embereket megkülönbözteti?"


A bank a hitelkockázatelemzés és hitelezési döntéshozás során éppen ezt csinálja, törvényesen!

Felméri a kockázatokat, elvégzi az ügyfélminősítést és ez alapján dönt. Összetett folyamat, minél nagyobb az igényelt hitel összege, futamideje illetve a típusának függvénye is, de annál komolyabb adatgyűjtés és elemzés szükséges egy döntéshez.


Természetesen adott esetben mondhatja azt is a bíráló, hogy így nem jó, de kér hozzá például kezest és akkor engedélyezi a hitelszerződést.


Három eset van:

1) pozitív döntés

2) negatív döntés

3) további feltételek megkövetelése

Utóbbi esetben a feltétel teljesülése esetén végül születik meg a döntés, ami ilyenkor már általában pozitív.


Viszont a bírálati szempontok és a döntés indoka titkos. Üzleti titok illetve bankbiztonsági szempontból sem nyilvános.


Az ügyfélnek nem is kell erről tudnia. Éppen elég ha az eredményt tudja illetve adott esetben, hogy mit kell még teljesítenie.



Szlovákia másik ország, saját nemzeti jogrendszerrel, de kizárt, hogy törvény kötelezze arra a bankokat, hogy ilyen információt megosszon.



Az EU jogot pedig nincs értelme ide hozni, mivel ez nem EU hatáskör. De ha az lenne sem hoznának ilyen jogszabályt. Sem az országoknak sem az EU-nak nem érdeke maga ellen (pénzügyi rendszere ellen) cselekedni.

2017. okt. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

# 5/5 Időpont ma 20:30


Ami előbb kimaradt:


Megkülönböztetni természetesen nem lehet például nemzetiség vagy bőrszín alapján, de egy pénzintézet ilyet amúgy is miért tenne?


Viszont egy hitelezési döntés kockázatelemzéssel jár. A nevében is benne van.

Ahány ember annyi jövedelmi helyzet, vagyoni állapot, KHR történet, stb... Ezek alapján besorolják az embereket. Mondhatjuk megkülönböztetésnek is, de ez törvényes.


Amikor az egyenlőség elvéről beszélünk, az sem mindegy, hogy állami intézményről vagy egy bankról van szó.

Protitorientált piaci szereplő a bank.

2017. okt. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 xswerdy ***** válasza:
egyes EU tagországokban a bankszámlát nyitni akaró ügyfelek egy részét is elutasítják, indoklás nélkül.
2017. okt. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ.

Ettől függetlenül nagyon érdekelne, hogy miért utasítottak el. Minden feltételt teljesítettem.

Közben az ipolysági OTP-ből kaptam egy fülest, miszerint "központilag és csakis szóban" megtiltották a hitelezést magyar állampolgárok részére. Szép!

Na ez nagyon csípi az igazságérzetemet!

2017. okt. 16. 00:29
 9/16 anonim ***** válasza:

"Közben az ipolysági OTP-ből kaptam egy fülest, miszerint "központilag és csakis szóban" megtiltották a hitelezést magyar állampolgárok részére. Szép! "


1. - ez egyáltalán nem biztos, hogy így van - lehet, hogy csak az ottani ügyintéző pletykája, szóbeszéde

2.- ilyen alapon most akkor én mondjam azt, hogy azért nem kaptam Wizzair hitelkártyát, mert az Erste osztrák bank és biztosan nem szívesen hitelez a magyaroknak? (még mindig a 2-es)

2017. okt. 16. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 xswerdy ***** válasza:

Azért itt nem ugyan arról van szó. Az Erste-nek van egy magyar leánybankja, ez a Wizzair hitelkártya kifejezetten a magyar bank terméke, alapvetően magyaroknak van szánva, fel sem merül, hogy azért nem kaptál, mert magyar vagy.


Ugyanakkor az érthetően egy kicsit több macera a banknak, ha valaki egy szlovák banktól akar felvenni hitelt, szlovákiai ingatlan bővítésére, de ehhez magyar jövedelemigazolást visz. Lehet, hogy ilyesmivel nem akarnak aktuálisan foglallkozni.

2017. okt. 16. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!