Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hol érdemes lakáskasszát nyitni?

Hol érdemes lakáskasszát nyitni?

Figyelt kérdés

Nem sokat tudok egyenlőre róla azt amit a suliban tanultunk és amit neten olvastam róla.

Hogyan működik ez ? Befizetek egy összeget mindig havnta és ők erre tesznek nekem kamatot h a pénzem gyarapodjon ?majd 4 év után kapok +72 e Ft-t állami támogatásként ?

Nem tudom hogyan működik , mekily banknál a legjobb... csak elgondolkotam és eljátszttam a gondolattal h házra kell gyűjtenem........


2018. márc. 19. 23:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%
Tökre időben vagy vele, bár nem tudom, hogy mennyi idős vagy, de megrizikózom, hogy 20-25 között, esetleg alatta. Elöljáróban ennyi, hogy minél előbb köss. Az hogy hol, az szinte mindegy. Van amikor az OTP-s lakáskasszánál van nyitási kedvezmény, cserébe rosszabb a hozam és kötelező számlát nyitnod. A fundi viszonylag gyorsan fizeti ki a pénzed amikor lejár, a többinél akár több hónap is lehet, viszont a fundinál van egy 1%-os szerződéskötési díj, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogyha elég hosszú szerződéses időre kötöd, akkor az első éves állami támogatásoddal épp nullára jön ki a dolog. Egyébként évente jár a 72ezer állami támogatás havi 20.000ft megtakarítás esetén. De ez nem sokáig lesz így, szóval mindenképp köss most, és mindenképp hosszú időre. Nem baj, ha hamarabb szükséged lesz a pénzre, 4 év után kérhetsz kifizetést is akár. Viszont ha 4 éveset kötsz és 4 év múlva akarsz kötni egy újat, akkor elég nagy az esélye, hogy már nem ilyen jó hozama lesz és nem ezekkel a feltételekkel kötöd meg. Dióhéjban ennyi jutott eszembe most.
2018. márc. 19. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

"De ez nem sokáig lesz így, szóval mindenképp köss most, és mindenképp hosszú időre"

Ezt mégis honnan veszed?

Kérdezőnek: ott nyiss, ahol épp akciós. Üsd be google-be, hogy lakástakarék kalkulátor és lesz egy pár oldal ami az éppen aktuális ajánlatokat összeszedi. Egyébként nem olyan nagy a választék, csak 4 pénzintézetnél lehet ilyet kötni: OTP, Erste, Fundamenta, Aegon. Kamatot mind minimálisat ad (a kamat maga arra talán elég hogy a számlavezetési díj árát visszahozza). A buli az állami támogatásban van, ami a befizetésed 30%-a, de max évi 72000 forint. Ebből következik, hogy a maximális havi befizetés 20 ezer forint, arra már megkapod a maximális állami támogatást. Továbbá érdemes felfigyelni arra, hogy az állami támogatás összege nem változik az évek előrehaladtával (minden évben ugyan annyi), míg a saját pénzedből egyre több gyűlik a számlán. Így a kapott támogatás mértéke a bent lévő összeghez képest arányaiban egyre kevesebb. Ezt akkor fontos észben tartani, amikor futamidőt választasz. A futamidő minimum 4 év, maximum 10 év. A futamidő lejárata után tudod az addig felgyűlt pénzed elkölteni, kizárólag lakáscélra (felújítás, építés, vásárlás, lakáshitel előtörlesztése). 4 év után a maximális havi 20 ezer forintos összeget fizetve lesz kb 1,2 millió egy ilyen számlán. Ami például egy lakás vásárlásnál nem kimondottan sok. Ezért kecsegtető lehet hosszab futamidőt választani és előre gondolni a jövőre egy lakástakarékpénztári számla formájában, de az előbb részletezett okok miatt, azaz hogy az állami támogatás éves összege, amiért az egészet csinálod, nem nő, ahogy egyre több pénz van bent, kiderül, hogy ha 6-7 évnél tovább tartod bent a pénzed, akkor gyakorlatilag buksz az egészen. Ugyanis a jelenlegi kamatok mellett ennyi idő után egy prémium állampapír jobban hoz, ráadásul az szabad felhasználású. (Amennyiben a lakástakarékpénztárat nem lakáscélra használod fel, vagy egyáltalán nem használod fel, az állami támogatást bukod, a számlán lévő többi pénzt megkapod.)

További lehetőség hogy nyitsz a közvetlen hozzátartozóid nevére, magadat megjelölve kedvezményezettként, és azokra a számlákra is te fizetsz be. Így meg tudod sokszorozni a kapott állami támogatást. (Mert egy lakástakarékpénztári számlára ugye egy évben max 72 ezer jár)


Szóval az én meglátásom szerint rövid futamidőre érdemes ilyet nyitni, lehetőleg többet, több családtag nevére, akkor, ha biztosan el fogod költeni ezt az összeget lakáscélra, és már tudod is, hogy mikor, és addig nem fog kelleni ez a pénz.


Külön megjegyzésem, hogy lakáshitel mellé külön jó ilyet nyitni, és 4 év után ebből a hitelt előtörleszthetni, mivel a mostani hitelkamatok mellett 4 év alatt egy ilyen LTP számla több kamatot hoz, mint amennyivel kevesebb kamatot fizetnél a hiteledre, ha az LTPbe fizetett összeget oda fizetnéd.

2018. márc. 20. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Onnan veszem, hogy olvasok gazdasági híreket. Európai szinten példa nélküli a magyar LTP hozama és a választásokig már biztos nem, de utána valamikor csökkenteni fogják 10% körülire.
2018. márc. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Nekem csak az OTP-vel és a Fundival van tapasztalatom, a másik kettővel nem, de:

A Fundinál MINDEN a te költséged. Számlanyitási díj, módosítási díj, közjegyző, értékbecslő, stb stb, gyakorlatilag semmilyen díjat nem engednek el, cserébe viszont sokkal jobb a kapcsolódó hitel kamata, ami bőven behozza a költségeket.

Az OTP szokott kedvezményt adni a nyitási díjból és egyéb dolgokból, viszont magasabb a hitelkamat és kevésbé rugalmasak.

A megtakarításra mindkettő minimális kamatot ad, viszont a 30% állami támogatás miatt megéri, de az is leginkább úgy, hogy több szerződést fizetsz (családtagok nevére).

Összességben: ha a hitelt is fel akarod venni, akkor Fundi, ha csak a megtakarítást, akkor OTP, ott is a "Hozam plusz" konstrukció.

2018. márc. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Kedves Mindenki! Köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólást és a segítséget!


#1 Jó a tipp 22 éves vagyok idén töltöm novemberben a 23-at és sajnos vagy nem sajnos nagyszüleimmel élek és állandóan megkapom hogy ez nem az én házam , én csak ide be lettem fogadva legyek hálás ( ezért is szeretnék meg egyébként is mindneki szeretne egyszer saját házat családot...)

" van egy 1%-os szerződéskötési díj, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogyha elég hosszú szerződéses időre kötöd, akkor az első éves állami támogatásoddal épp nullára jön ki a dolog" ezt nem igazán értem, nem az lenne a lényeg h elég hosszú vagyis minnél hosszabb időre kössem?ennyire sokat jelent az 1% -os költség h az első évi 72e Ft támogatásom " el is úszik" ?

A 20e Ft az ugye minimum összeg ? ennél kevesebet szerintem nem is érdemes mert ki is számoltam hogy 4 év alatt + évi 72.000 Ft támogatással 1.248.000 Ft lesz abból még semmit nem veszek és ugye ez a pénz 4 év múlva már ennyit sem fog érni sajnos

Ha 4 évre kötöm és hamarabb ki szeretném venni akor ezt megtehetem úgy hogy az állami támogatásom elúszik?

OTP Junior bankszámlám van


#2 " Ebből következik, hogy a maximális havi befizetés 20 ezer forint, " Ez gondolom a minimum havi 20.000 Ft ? Olyat lehet esetleg hogy én havonta fizetek 20.000 Ft-ot és egyik hónapban lesz több pénzem és beteszek mondjuk 50.000 Ft-t az hülyeség? vagy ha mondjuk jobb állásom lesz és a 2. évtől én nem 20at hanem 30-at tennék be ? ." A futamidő lejárata után tudod az addig felgyűlt pénzed elkölteni, kizárólag lakáscélra (felújítás, építés, vásárlás, lakáshitel előtörlesztése)." Gondolom ezt akkor ellenőrzik is h én mire költöm el ? És nem tehetem meg azt hogy én öröklök egy házat és úgy döntök h a megspórolt pénzem inkább autóra költöm mivel az állam a házra adja a támogatást ez világos

" ahogy egyre több pénz van bent, kiderül, hogy ha 6-7 évnél tovább tartod bent a pénzed, akkor gyakorlatilag buksz az egészen" mst vagyk 22 6-7 év múlva leszek 28-29 addigra jó lenne egy lakás gondolkoztam albérleten is de talán az azért " felesleges pénz kidobás " mármint azt a pénz inkább spórolm mint hgy kifizetek LTP-be 20-at plusz 50-et alsó hangon rezsire és még éljek is úgy hogy tanulok

Amennyiben a lakástakarékpénztárat nem lakáscélra használod fel, vagy egyáltalán nem használod fel, az állami támogatást bukod, a számlán lévő többi pénzt megkapod.) EZt jó tudni! akkor szabad felhasználásúval az a gond hogy a 4X 72.000 Ft-t buknám de arra költöm amire szeretném " További lehetőség hogy nyitsz a közvetlen hozzátartozóid nevére, magadat megjelölve kedvezményezettként " akkor fizetnék magamnak is havi 20-at meg a másik számlára is az az 4-et de akkor a 4 évi 72.000 Ft duplázdna ez igazán jó ötlet kérdés hogy ki tudom -e gazdálkdni a havi 40-et és az hogy ki nevére ugyanis a nagyszüleim biztos hogy nem engednék a nevükre édesanyám oedig beteg és nem igazán ért ezekhez sajnos és nem szeretném úgymond kihasználni sem de ezen elgondolkzom köszönöm az ötletet ! :) Arra is gondoltunk h a barátom is nyitna és akkor össze dobnánk a pénzt de azért még fiatal vagyok nem lehet tudni h együtt éljük-e le az életünk jó lenne valamihez nyulni ha kell


#3 El kell gondolkoznom ezen a több családtag nevére köttetem és fizetek úgy 40 e ft-ot mivel a min 20e Ft

Hitelt nem szeretnék felvenni semmi képpen a pénz gyűjtés célából gondolkozom ezen igaz hogy 4 év alatt nem tudok össze gyűjteni annyi pénzt de a családtagok nevére osztok szorzok és számolok

Kicsit most is úgy érzem minhta hiteleznék h havonta egy fix összege min 4 évig fizentem kell és mindig úgy kell gazdálkdnom h azt a pénzt le kell tennem

de valahol el kell kezdeni

és ha esetleg úgy adódna h a pénzt ki kell vennem akkor ugye az összegyújtött pénzem kivehetem és ugrik a támogatás ha nincs 4 év ?

Félek is kicsit attól h befizetem a pénzt és nem kapom vissza viszont az hogy én itthon gyűjtük magamnak 20 e Ft-okat és én be is teszem minden hónapba az se nem kamatozik se 72e ft támogatást nem kapok

lehetséges hogy lakhatnék ebben a házban ha ... de van 3 gyerek ( édesanyám is aki beteg és elég valószinű h a nevén maradna a ház ) a 2 nagynénémnek van háza de azért úgy gondolom h jó ha van mihez nyúlni és esetleg saját házzal rendelkezni


Mindenkinek köszönöm szépen a segítségrt még 1x! :)

2018. márc. 20. 18:16
 6/11 anonim ***** válasza:

Nos az 1%-os szerződéskötési díjat azt úgy kell érteni, hogy szerződéskötéskor lesz egy u.n. szerződéses összeg. Ez az az összeg, amit lejáratkor (hitellel vagy anélkül) kézhez kapsz (állami támogatást beleszámítva). Tegyük fel, hogy nem akarsz hitelt, 4 évre kötöd, havi 20 ezer forinttal. Akkor 1248000 forint lesz a szerződéses összeged, aminek 12800 Ft az 1%-a. Ha viszont hosszabb időre vagy hitellel együtt kötöd, akkor lehet 7 millió is a szerződéses összeg (amiből már talán vehetsz is valamit), viszont akkor az az 1% el is viszi az első évi állami támogatást.


A hosszabb táv azért nem éri meg, mert az állami támogatás csak az azévi befizetésekre jár, nem a meglévő összegre. Azaz első évben befizetsz 240 ezret, arra jár a 72 ezer támogatás. Második évben is fizetsz 240-et, összesen már 480-at fizettél be, de a második év végén is csak 72 ezret kapsz, nem a dupláját. Ha pedig visszaosztod, akkor még a csekélyke 1% körüli kamatot beleszámolva is 4 évre évi 8%, 8 évre viszont csak kb 4% hozamot kapsz.


A pénzt kiveheted, vagy felhasználhatod nem lakáscélra, de akkor az állami támogatást és az arra járó kamatot bukod, szóval az egész konstrukció értelmét veszti.


Ha a barátod is akar kötni egyet, megteheti, de felhasználni együtt csak akkor tudjátok, ha házasok vagytok.

2018. márc. 20. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget !

Még azt szeretném kérdezni h arra miből lehet következtetni h még van ez a viszonyleg magas kamat és h ez lejebb fog menni ?

2018. márc. 20. 20:04
 8/11 anonim ***** válasza:
Semmiből. Évek óta megy a pletyka, hogy most kösd azonnal mert meg fogják szüntetni.
2018. márc. 20. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2018. márc. 20. 21:52
 10/11 anonim ***** válasza:

Nincs konkrét terv, de most a kormány nem is ezzel foglalkozik. Viszont jó eséllyel a választás után felül fogják vizsgálni és lentebb vinni a kamatot, merthogy a CSOK-ot nyomják inkább. Logikus, hisz a CSOK-hoz gyártani kell három gyereket, az LTP támogatás meg alanyi jogon jár, tehát több embernek kell kifizetni.

Ha jót akarsz, ne a Fideszre szavazz!

2018. márc. 21. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!