Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Magán egészségpénztári tagság...

Magán egészségpénztári tagság lényege? Hogyan működik?

Figyelt kérdés

Idén diplomáztam, azóta sikeresen elhelyezkedtem. Olvastam erről a magán egészségpénztári lehetőségről, ill. hogy sokan ajánlják. Személy szerint valahogy úgy képzelem el, hogy havonta valaki befizet egy x összeget, és amikor szüksége van rá, akkor attól függetlenül, hogy mennyi összeget fizetett be eddig, fel tudja használni. Kb. mint a lakásbiztosításnál, hogy akkor veszi igénybe, amikor szüksége van rá (pl. villám csapott a házba, fadőlés, árvíz, stb...). Tehát, ha pl. havonta 2 ezer Ft-ot fizetek be, és mondjuk fél év után szükségem lenne egy 70 ezres magánorvosi fogműtétre, akkor ez működőképes így? A másik kérdésem az lenne, hogy valóban érdemes babatervezés előtt 1-2 évvel tagságot igényelni? Ebben az esetben milyen összeget lehet visszaigényelni később, ill. valóban jár pénz GYED mellett, akinek egészségpénztári tagság van?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. nov. 23. 18:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

"Személy szerint valahogy úgy képzelem el, hogy havonta valaki befizet egy x összeget, és amikor szüksége van rá, akkor attól függetlenül, hogy mennyi összeget fizetett be eddig, fel tudja használni."


Ezt rosszul gondolod.



Egészségpénztárba befizetsz és később a saját pénzedet veheted ki.

Miért jó ez? Mert jár hozzá SZJA visszatérítés.

Ha 2 ezret fizetsz be 1 évig, akkor lesz benn 24ezer - amit a pénztár levon (kb 2ezer) + adójóváírás (kb 5 ezer) tehát összesen 27ezer. Ennyit tudsz elkölteni. És kivenni se olyan egyszerű, azt pénztárja válogatja, mire lehet pénzt kivenni.

Ha nincs SZJA fizetésed ne nyiss ilyet.

A lényeg, hogy csak azt veheted fel, amit te fizettél be, meg amit még az állam mellérakott. Ez nem egy biztosítás.


Létezik magán egészségbiztosítás ott van az, hogyha nagy bajod van a többszörösét kapod meg a biztosítási díjnak, ha nincs bajod, akkor csak fizeted a biztosítást és nem kapsz semmit.


Babák úgy jönnek a képbe, hogy szüléskor 1 milliót felvehetsz a korábban befizetett pénzből.

Tehát ha jövőre fogsz szülni, idén beraksz 750ezret ahhoz jön 150ezer adójóváírás - pénztár levon 20ezret.

Jövőre megszületik a baba és a berakott 750ezred helyett 880ezret vehetsz ki. 130 ezret kaptál ajándékba, az azért nem egy rossz buli úgy, hogy 1 évre volt csak "lekötve" a pénzed.

Ha párod is megcsinálja, az már 260ezer.

De persze ehhez kell 1,5 millió tőke is. Kisebb tőkénél is működik, akkor kisebb a nyereség, 750ezerrel lehet kimaxolni a dolgot.


Ha van baba az azzal kapcsolatos költésekre is felvehetsz pénzt, meg fizetés kiesésre is valamennyit.

Tehát ha van elég fizetésetek és havi 20-50 ezret be tudtok rakni egészségpénztárba, akkor lehet ezt okosan használni.


De úgy van kitalálva, hogy alacsony fizetésből nem nagyon lehet kihasználni, akinek van mit a tejbe aprítani az meg jól jár vele...

2020. nov. 23. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az egészségpénztárba befizetsz pénzt, és utána azzal fizethetsz magánorvosnál, gyógyszertárban meg még néhány helyen. Ahogy az egyes is írja, neked az a jó benne, hogy a befizetés 20%-át adóbevalláskor pluszban megkapod, tehát ha befizetsz idén 100 ezret, akkor jövő év elején kapsz még 20 ezret.

Akkor éri meg, ha sokat jársz magánorvoshoz - vannak pl helyek, ahol kedvezményt adnak, ha EP-vel fizetsz. Amíg évi párezres befizetésnél nincs értelme. Illetve ahogy írod, gyerekvállalás után ki lehet venni pénzt - de csak azt, amit befizettél, a pénztár nem pluszban.

2020. nov. 23. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
38%
Nem éri meg a macerát.
2020. nov. 23. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon is megéri a macerát, de kinek mi az aprópénz. :)

Az 1-es nagyon jól összefoglalta.

Eleinte pályakezdőként csak arra használtam, hogy gyűjtögessem rá a minimumot azért, hogyha egyszer beteg leszek, ne kopjon fel az állam hó végén a gyógyszervásárlástól. Aztán bővítették a szolgáltatási kört és az elfogadó helyeket is jelentősen és már én is sokkal több lehetőséget látok benne.

Ez nem egy biztosítás, ez gyakorlatilag egy előtakarékosság, amit csak is adott esetekben igényelhetsz vissza. (A saját befizetett pénzedet, nem egy fiktív összeget.)

A 180 napnál régebbi egyenleged az önsegélyező pénztárba kerül, amit születési támogatásként, gyermeknevelésnél, táppénznél fizetéskiegészítésként, illetve álláskeresési "támogatásként" is felhasználhatsz.

Az előnye az, hogy a befizetett összeg 20%-át (működési költségek után inkább 15) jóváírják következő év tavaszán az adódból. Ez az összeg rögtön az önsegélyező pénztárba kerül. Én az utóbbi két évben kihasználtam a maximális 150 ezer forintos adójóváírást, így nekem az önsegélyezőben már több, mint 1 millió forintom van. Ha megszületik a babánk, ezt az 1 milliót rögtön át is utaltathatom a saját folyószámlámra, valamint utána csed, gyed kiegészítésre a többit. Mivel a saját pénzemet kapom vissza, gyakorlatilag csak a 20%-ot (15%-ot) nyertem rajta kb. 1,5 év alatt.

2020. dec. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
#1 köszi az összefoglalást.
2020. dec. 18. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!