Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Először fizetem magam után a...

Először fizetem magam után a TB-járulékot. Elmehetek holnap orvoshoz?

Figyelt kérdés

Hallgatói jogviszonyom volt, a diákom okt. 31-ig volt érvényes, utána még 45 napig vagyok biztosított, tehát dec. 15-ig. December 16-tól van járulékfizetési kötelezettségem. Ezt bejelentettem online, az ügyfélkapun, ill. a NAV-on keresztül, látom is a NEAK rendszerében, amikor lekérdezem a jogviszonyomat.


Jól értem, hogy január 12-ig, tehát visszamenőleg kellene fizetnem az első összeget? Erről kapok valami értesítést?


És mi a helyzet akkor, ha most beteg vagyok, és el kellene mennem orvoshoz?


Volt már valaki ilyen vagy hasonló helyzetben?



2023. jan. 1. 20:44
A kérdező szavazást indított:
Persze, simán mehetsz orvoshoz, aztán szépen fizeted a járulékot, amikor kell.
Nem, ez nem így megy. Elmagyarázom neked.
5 szavazat
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

2020. július 01-je óta nem kell bejelentkezni járulék fizetésére, a járulék előírása automatikusan megy, amit nem a NAV végez, hanem a NEAK. A NAV csak nyilvántartja a NEAK által előírt járulékkötelezettségeket és a hozzá kötődő befizetéseket, valamint írásban ő tartja a kapcsolatot az adózókkal is ezt érintően.


Tehát kell, hogy kapj majd a NAV-tól írásban értesítést arról, hogy december 16-tól járulékfizetési kötelezettséged keletkezett. Ezt nyilván akkor tudja elküldeni részedre, ha a NEAK értesíti róla őt is, hogy lett ilyen kötelezettséged. Miután ez megtörténik, akkor írják elő az adószámládon a fizetendő járulékot.


Az adott havi egészségügyi szolgáltatási járulékot a következő hó 12-ig kell megfizetni késedelmi pótlék felszámítása nélkül. Tehát nem csak az első összegre vonatkozik ez, hanem mindegyikre. A december havi járulékot ráérsz január 12-ig megfizetni, a januárit ráérsz február 12-ig, stb.


Te jelenleg nyugodtan mehetsz orvoshoz, semmi különleges nem fog történni ahhoz képest, amit eddig megszoktál.


Probléma akkor kezdődik, ha járulékban 6 havi összegnek megfelelő tartozást halmozol fel. Ebben az esetben "érvénytelenítik" a TAJ-számodat az egészségügyben, és csak fizetős ellátást vehetsz igénybe egészen addig, amíg az utolsó fillérig be nem fizeted a hátralékodat. Magyarul ellátnak az orvosok, de fizetned kell érte.


Mielőtt ez megtörténne az NAV szokott "figyelmeztető" levelet küldeni. Szokott, tehát nem mindig történik meg a dolog.


2022-ben a havi járulékösszeg 8.400 forint volt (napi 280,-). Ez 2023-ban 9.600 forint lett (napi 320,-).


2022. évben 16 napra kell fizetned járulékot, mivel nem teljes hónapban áll fenn a fizetési kötelezettséged.

16 nap x 280,- = 4.480,- (ezt kell 2023. január 12-ig megfizetned).


Egyébként a járási hivatal rászorultság alapján mentesíteni tud a fenti járulékkötelezettség alól. Ehhez be kell nyújtani hozzájuk egy kérelmet. Ha megállapítják a rászorultságodat, akkor maximum 1 évre megadható a mentesítés. A rászorultság napjától nem kell fizetned a járulékot, maximum 1 évig. Ez a dolog nem visszamenőleges, a jövőre nézve igaz, tehát a már felhalmozott tartozást meg kell fizetni, csak továbbiak nem íródnak elő.

A hivatal döntéséről tudni fog a NEAK is, aki ez által a továbbiakban leállítja a járulék előírását és ezt jelzi a NAV-nak is. Erről is fogsz kapni írásban értesítést a NAV-tól.

2023. jan. 2. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!