Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » GYED lejárta után munkáltatói...

GYED lejárta után munkáltatói felmondás esetén biztosított leszek még a GYES lejártáig? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Munkáltatómnak bejelentettem kb. 1 hónappal ezelőtt, hogy a GYED lejárta után szeretnék visszatérni dolgozni. Mivel a budapesti központú, de országos cégnél nagy szervezeti átalakulások voltak az elmúlt évben, így abban a városban, amelyikben én dolgoztam, megszűnt az iroda, így eredeti munkakörömbe nem tudnak visszavenni. Felajánlottak egy másik munkakört, egy másik városban lévő irodában, de ez elfogadhatatlan számomra, mivel a napi ingázás ilyen távolságban vállalhatatlan (főleg kisgyermekek mellett). Így ezt vissza fogom utasítani, ezt ebben a formában nem tudom vállalni.


1. kérdés: Ha visszautasítom a felajánlott munkakör (ami szerintem méltánytalan a távolság miatt), így felmondhat nekem a munkáltatóm?

Ha felmond akkor végkielégítést (8 éve vagyok a cégnél), szabadságaim megváltását és felmondási időt is köteles kifizetni?


2. kérdés: A GYED lejárta után GYESRE leszek jogosult így is, ha felmondanak, mivel az alanyi jogon jár, ugye?

Ha felmondanak nekem, akkor a fizetés nélküli szabadság megszüntetésével és a munkaviszony megszűnésével megszűnik a biztosítási viszonyom (vagyis kell ebben az esetben TB-t fizetnem), vagy ugyanúgy biztosítva leszek a GYES ideje alatt a gyermek 3 éves koráig?


Nagyon sokat olvastam a témában, de sok ellentmondásos információt találtam, ezért kérem, aki tud benne segíteni írjon! :)



2023. márc. 31. 17:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem mondhatnak fel a gyerek három éves koráig, neked pedig eszedbe ne jusson!

Ha megszűnik a jogviszony, gyes alatt nem leszel biztosított, csak eü szolgáltatásra jogosult. Egy következő baba esetén emiatt bukhatod a pénzbeli ellátást.

2023. márc. 31. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Már ha nem mész vissza dolgozni... Ha visszamész, nem vagy védett.
2023. márc. 31. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt. Es ilyenkor mit lehet tenni ha ragaszkodom ahhoz h vissza akarok menni dolgozni, de ok nem tudnak poziciot ajanlani, vagy amit ajanlanak nem tudom vallalni a tavolsag miatt? Itt tobb mint 100 km tavolsagrol van szo. En semmikepp nem fogok felmondani, mert tudom, hogy akkor bukom a vegkielegitest.

Babat a kozeljovoben (a kovetkezo 3 evben nem tervezunk). Az, hogy nem leszek igy biztositott a gyes alatt van mas negativ kovetkezmenye?

2023. márc. 31. 19:44
 4/6 anonim ***** válasza:

Mivel ők nem tudják biztosítani a munkaszerződésben vállalt kötelezettségüket, ezért őket illeti a felmondás joga.

Te tudnád a szerződésben vállaltakat teljesíteni, ők nem tudják azt biztosítani, a felajánlott másik dolog pedig téged érint hátrányosan.


A felmondás indoka a munkáltató részéről megfelelő, meglépte által jár neked a végkielégítés, és a felmondási idő is. A felmondási idő felének megfelelő időtartamra a munkáltató köteles a munkavégzés alól felmenteni abban az időpontban, amit megjelölsz. Maximum két részletben kérheted, tovább aprózni nem lehet. A felmentési időre munkavégzés nélkül is jár bérezés.

A munkaviszony megszűnésekor pedig az időarányosan járó de ki nem vett/ki nem adott szabadságodat pénzben köteles megváltani.


Ha a GYES alatt nincs munkaviszonyod, akkor nem vagy biztosított. Munkaviszony nélküli GYES ellátás egészségügyi ellátásra jogosít csak, járulék fizetése nélkül is. Mivel a GYES ellátásból nyugdíjjárulékot vonnak, ezért az öregségi nyugdíjhoz ez az időszak szolgálati időként beszámítandó.

2023. ápr. 1. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
4, nem fognak felmondani. Ajánlottak más munkakört, nem fogadja el. A gyerek három éves koráig csak a munkavállaló beleegyezésével foglalkoztatható másik munkahelyen. Ha nem egyezik bele, marad a fiznélküli és a gyes. A munkáltatónak nincs indoka a felmondásra.
2023. ápr. 1. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Ha nem egyezik bele, marad a fiznélküli és a gyes."


A fizetés nélkülit nem erőltethetik rá a dolgozóra, ugye azt tudod?


Ha a dolgozó megszakítja a fizetés nélküli szabadságát, mert visszatér a munkába, akkor a munkáltatónak 30 nap után kötelessége továbbfoglalkoztatni. Ha nem tudja az éppen hatályos szerződésben foglaltaknak megfelelően, és a megajánlott másik lehetőséget a munkavállaló nem fogadja el, akkor mondja fel a dolgozó munkaviszonyát, mert a szerződésben foglaltakat a munkáltató nem tudja teljesíteni. A dolgozó dolgozna a szerződésének megfelelően. Ő tudja teljesíteni, a munkáltató nem.

2023. ápr. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!