Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Hogyan oldható meg az utolsó...

Hogyan oldható meg az utolsó ki nem fizetett nyugdíj kifizetése?

Figyelt kérdés
Elhunyt édesanyám utolsó nyugdíját nem fizette ki a posta. Azóta eltelt 8 hónap, kaptunk a közjegyzőtől egy öröklési bizonyítványt. Ennek hiteles másolatát elküldtem a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak. Visszaírtak, hogy nem csatoltunk jogerős hagyatékátadó záradékot. A közjegyző szerint viszont a fel nem vett nyugdíj nem képezi a hagyaték részét, ezért ezt a közjegyző hagyatékként nem adhatja át. Na most ez a tipikus róka fogta csuka esete, amikor nem tudom, hogy hová menjek? A fontos persze, hogy a közjegyző megkapta a jutalékát és részéről be van fejezve. Én pedig mehetek a sóhivatalba...
márc. 10. 04:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

A közjegyzőnek igaza van. Neki ez nem dolga.


Az elhalálozás hónapjára járó, a jogosult halála miatt fel nem vett ellátást az elhunyttal közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér ebben a sorrendben veheti fel. Ha nincs az elhunyttal közös háztartásban együtt élő rokon, akkor az örökös veheti fel az ellátást, a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül.


Az örökös részére a jogerős záradékkal ellátott öröklési bizonyítvány, illetve hagyatéki végzés alapján fizethető ki a fel nem vett ellátás.


A Nyugdíjfolyósító nem azt kéri, hogy a hagyatéki végzésben benne legyen a szóban forgó, ki nem fizetett ellátás összege, hanem azt kéri, hogy az öröklési bizonyítvány mellé csatold be a JOGERŐS hagyatékátadó végzést.


Nincs hozzá kötelező formanyomtatvány, szabad szövegezésben is leírhatod, hogy mit kérsz a nyugdíjfolyósítótól. Legyen benne az elhunyt adata, nyugdíjfolyósítási törzsszáma és csatold hozzá a kért 2 darab iratot.

Ha bankszámlára kéred utalni anyukád nyugellátását, akkor a bankszámlád adatait is add meg. Írd hozzá azt is, hogy melyik bankhoz tartozik a bankszámlád.

márc. 10. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Már mindent elküldtem nekik részletesen leírva! Ki állítja ki nekem a jogerős hagyatékátadó végzést?
márc. 10. 05:35
 3/17 A kérdező kommentje:
Mivel a közjegyzőnek igaza van és nem a hagyaték része, akkor hogyan adja át? Ugye?
márc. 10. 05:40
 4/17 anonim ***** válasza:

A jogerős hagyatékátadó végzést a közjegyzőtől kaptad meg, 15 nappal később a hagyatéki tárgyalást követően. Vagy postán küldik ki, vagy személyesen kell átvenni. Ha a nyugdíjbiztosító nem fogad el fénymásolatot, akkor a közjegyző titkárától kérjél egy másik példányt és küldd el azt neki.

Amúgy hogy nem sikerült a postának a nyugdíjat kikézbesíteni?

márc. 10. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Mint írta nincs hagyatéki végzés, csak őröklési bizonyítvány.
márc. 10. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

#5, bocsánat, felületes voltam, ezt benéztem..

De továbbra sem értem, hogy a posta miért nem adta át az utolsó nyugdíjat

márc. 10. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
6# lehet hamarabb meghalt, mint jött a nyugdíj, a postás meg meghatalmazás nélkül másnak nem fizeti ki.
márc. 10. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tényleg nem volt vele senki egy lakcímre bejelentve. És akkor sajnos így van.


Ezt találtam a neten az öröklési bizonyítványról


A közjegyző az örökös, a végrendeleti végrehajtó vagy a hagyatéki hitelező kérelmére öröklési bizonyítványt állít ki, ha az örökösök között öröklési jogvita nincs, és

a) a hagyatékhoz tartozó ingóság értéke a 300.000 forintot nem éri el

b) a hagyatéki vagyon értéke nem állapítható meg, vagy nincs hagyatéki vagyon, de az örökösnek vagy más érdekeltnek az eljárás lefolytatásához jogi érdeke fűződik;

c) csak az örökhagyót megillető társadalombiztosítási ellátás (nyugdíj, segély, járadék stb.) a hagyaték tárgya.


A c. pont alapján a nyufignak nem lenne kötelessége az Öröklési bizonyítványt elfogadni? Nem vagyok jogász, csak ötletelek.

márc. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
A postás nem fizetheti ki a nyugdíjat, ha tudja, hogy meghalt. Márpedig tudta. Sajnos a közjegyző még bele is írta az öröklési bizonyítványba, hogy a fel nem vett nyugdíj nem a hagyaték része (pedig az!). Mindegy, holnap irány a közjegyző és elmondom neki ezt az egészet. Ha nem segít, akkor megyek a Nyugdíjfolyósítóhoz. Ha ők is elzavarnak, akkor keresek egy újságot, ami ezt az egészet nyilvánosságra hozza.
márc. 10. 11:56
 10/17 A kérdező kommentje:
Nem egy lakcímünk volt.
márc. 10. 11:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!