Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Meddig kaphatom a TB-t ha...

Davids2525 kérdése:

Meddig kaphatom a TB-t ha Júniusban végeztem nappali tagozaton? (a kérdés összetettebb ne kövezzetek meg)

Figyelt kérdés
Igen tudom hogy november 1.én szűnik meg a hallgatói jogviszony és rá +45 napig tehát december 15. ig érvényes a TB-m. Azonban én már dolgoztam Augusztusban 1 hónapot, bejelentve igaz csak próbaidőn. A kérdésem az lenne hogy ezzel meg is szünt a hallgatói joviszonyom és nincs tb, vagy jogosult vagyok még Dec 15.ig rá ígyis.

#határidő #TB #nappali tagozat #Egészség biztosítási járulék
2013. dec. 3. 15:52
 1/4 anonim válasza:

Az Oktatási Hivatal fizeti utánad a TB-t, ameddig fenn áll a jogviszonyod. (Igazából ha júniusban ha júliusban szűnik meg, akkor is október 31-og van jogviszonyod.) De van a 45 nap türelmi idő, így december 15-től már saját magadnak kell fizetned (vagy munkáltatódnak ha van munkád, vagy szociális alapon megigényelheted, erről írok még később)

A bejelentett munkaviszonyod okozhatott "törést" a járulékfizetésedben, bár nem mindegy, hogy milyen bejelentés volt (több változata van). Nem hiszem, hogy ebből gond lenne, mert ameddig tudod igazolni, hogy te nappalis hallgató voltál, addig a TB-d rendezve van. A biztos ha bemész az OEP-hez és megmondod, hogy nézzék meg a jogviszonyod. Aláírsz egy nyilatkozatot hogy hozzájárulsz, az adataid ellenőrzéséhez és ekkor a TAJ számod bediktálásával megmondják, hogy él e a TB-d.

Amennyiben nem rendelkezel önálló jövedelemmel és nincs vagyonod (kocsi, ingatlan, rökség, stb a neveden vagy családtagjaid nevén /ide a családi ház, lakóház, amit életvitelszerűen használsz nem számít bele!!), akkor igényelheted a Járási Hivatal Szociláis osztályán, hogy szociális rászorultág alapján állapítsák meg neked a TB-d költségvetésből való finanszírozását. Mit kell ehhez tenned?

1. Regisztrálsz a munkaügyi központban (mivel egy hónapot dolgoztál, nem leszel jogosult álláskeresőire)

2. Elmész a Járási Hivatal Szociális osztályára (már nem a polgármesteri hivatal intézi..)

3. Elmondod, hogy a TB-d szeretnéd rendeztetni. Itt fogsz kapni egy igénylőlapot, amit kitöltesz azért, hogy kapj hatósági bizonyítványt tb rendezéséhez. Ki kell töltened egy vagyonnyilatkozatot és egy nyilatkozatot arról, hogy nem rendelkezel jövedelemmel. A családod (akikkel egy háztartásban élsz) jövedelme számít ilyenkor ha még nem vagy 20 éves /ha vagy már 20 éves, akkor is írom majd hogy mi a teendő/. A családtagjaid jövedelméről kell jövedelemigazolás, vagy számlakivonat (igénylés beadásától egy hónappal régebbi jó, tehát ha most adod be akkor novemberi). Fel kell sorolnod a veled egyháztartásban élőket, majd összesíteni a jövedelmet (minden beleszámít: nyugdíj, bér, egyéb juttatás pl szociális segély stb)Mindenkinek ki kell tölteni a vagyonnyilatkozatot. A lényeg, hogy senki nevén ne legyen túl nagy értékű vagyon.

És ha az egyfőre jutó jövedelem nem haladja meg a 37000 forintot, akkor jók vagyunk, megkapod, ha meghaladja, akkor el fognak utasítani.

HA más vagy 20 éves vagy elmúltál, akkor egyedülállónak számítasz. Ekkor csak a te jövedelemigazolásod számít és ilyenkor a jövedelmed (ha van) nem haladhatja meg a 47500 forintot. (nem teljesen pontosak az összegek de max 2-3száz forint eltérés van)

A beadás napjától számítva rendezve van a TB-d ha elfogadják a kérelmed. Ha fentiekben leírt feltételeknek megfelelsz, akkor egy évig fizetik a TB-d. Ha közben lesz munkahelyed vagy egyéb jövedelmed, akkor 8 napon belül a Hatósági Igazolványt (határozat, amit a kérelemre kapsz postán) kiállító hivatal jegyzőjének kell jelezned.

Ha megkapod, akkor nincs további teendő, mert jelzik elektronikusan az OEP felé, akik az APEH (mostmár NAV) felé.

2013. dec. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

De amennyiben még is csak elutasítják akérelmed a szociális alapon való TB rendezésére, akkor magad után kell fizetned. Bemész az APEH-hoz (NAV) és kötsz velük egy szerződést, hogy havi 6600 forint EÜ hozzájárulást fizetsz és így rendezve lesz TB-d. Ezt Dec 15-től számított 15 napon belül meg kell tenned. Ez a járulékfizetés kötelező, amennyiben nem fizeted, hiába nem mész orvoshoz gyűlik, majd ha elér egy x összeget, akkor adótartozás címen lesz a neveden... és előbb vagy utóbb behajtják (inkább utóbb, hogy jó sok számjegyű összeg legyen, és természetesen adókamat megy rá...)

Ha pedig még is lenne egy kis hátralékod mert a munkahely bekavart, kérelmezheted mind két esetben (szociálisan kapod és akkor is ha magadnak fizeted), hogy méltányosságból elengedjék, vagy ha nem engedik el a tartozásod, akkor részletben fizesd ki.

2013. dec. 4. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Ha valamit nem értesz, vagy segítség kell, akkor írj, segítek. Tudom, hogy bonyolult, de ez van, ez a magyar hivatalrendszer.... fájdalmasan lassú és bonyolult.
2013. dec. 4. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, megoldódott a kérdés :)
2014. jan. 28. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!