Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Állatoknál miért nincs vérfert...

Állatoknál miért nincs vérfertőzés?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy még a macska testvérek is tudnak párzani anélkül, hogy az utód genetikailag veszélynek lenne kitéve. Az állatoknál miért fordulhat ez elő?

2022. febr. 9. 10:50
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
94%
Ezt hol olvastad ?
2022. febr. 9. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
91%

Az állatoknak nagyobb a genetikai variabilitása.


Talán ez a válasz.

"Az örökítőanyag változatossága meglepően kicsi más fajokhoz képest; ez egy 100 ezer évvel ezelőtti palacknyak hatásra utal, amikor az emberi faj néhány ezer szaporodóképes párra csökkent"

[link]

2022. febr. 9. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
94%
Ha testvérek, netán pl anya-fia párzik, az utódokban sokszor kijönnek genetikai hibák,betegségek.
2022. febr. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
0%

3

milyen állatfajnál?

2022. febr. 9. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 B2man ***** válasza:
50%
Az állatoknál a beltenyészet, rokontenyészet emberi beavatkozás eredménye! A vérfertőzés csak akkor, ha alacsony a népsűrűség
2022. febr. 9. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
11%
Egy szot figyelmen kivül hagytál. Pontosabban: még az EGYNEMÜ macska testvérek is tudnak párzani anélkül, hogy az utód genetikailag veszélynek lenne kitéve:-) Ugyanis az állatvilágban is elöfordul és ugyanolyan genetikai következményei vannak mint az embereknél.
2022. febr. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
92%
Kedves 6os, az biztos hogy ket kandur parzasabol nem lesz beteg utod, meg ugy semmilyen. :D
2022. febr. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
65%

#4 "milyen állatfajnál?"

Mindegyiknél, ha történetesen egy recesszíven öröklődő betegséet hordoz a szülő.

Javaslom tanulmányozni Mendel munkásságát.

2022. febr. 9. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
30%

8

Tisztában vagyok az elmélettel (tanultam mendeli genetikát is), de ezt a nagy beltenyésztéses leromlást gyakorlatban nem/ritkán látom megnyilvánulni.



"az utódokban sokszor kijönnek genetikai hibák,betegségek."

Sokszor?

Ez biztos?

A gyakorlatban még több generációs szülő-utód, testvér-testvér párosításokból is csak ritkán "sikerül" leromlást előidézni.


Gyakran alkalmazott tenyésztési eljárás a haszon-, és díszállatok között a beltenyészet több generáción keresztül.


Csak kutyáknál fajtatisztatenyésztésnél tapasztaltam ilyesmit, de ott évtizedek óta megy a szigorú bel-, és rokontenyészet.

Egy-egy fajtán belül már felszaporodtak a jellemző betegségek.



A megoldást a kettes válaszban megírtam.

2022. febr. 9. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
80%
hogyne lenne. embereknel se feltetlenul jonnek ki a difik az elso generacioban, ahogy allatoknal se
2022. febr. 9. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!