Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Hány tyúk tartható családi...

Genlisea kérdése:

Hány tyúk tartható családi háznál?

Figyelt kérdés
A szomszéd tyúkokat tart tojástermelés céljából. Van neki kb 350-400 db nagyon szűk helyre bezsúfolva. A szag az rettenetes, még a második szomszéd is panaszkodik miatta, sokszor elviselhetetlen, dögszaghoz hasonló. A kerítés közelébe menni nem ajánlatos, mert szabályosan hányingert kelt. Mikor esik az eső, akkor még rosszabb a helyzet, térdig járnak a ganéban és még intenzívebb a bűz. Sajnos nem találtam meg a neten, hogy milyen törvényre hivatkozzunk, ha bejelentést szeretnénk tenni. Ez állatkínzás és a szomszédokat is zavarja.
2016. máj. 23. 12:59
 1/7 anonim ***** válasza:
7%
Igaz! Én sem tudom, de ha már annyit mondtok a szonszédotokkal (bejelentitek), hogy szűk helyen tartja őket akkor már büntetik, vagy haggyja, hogy az udvarba mászkáljanak, vagy lecsukják.
2016. máj. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Semmire nem kell hivatkozni, keresd meg a helyi önkormányzat jegyzőjét, és lehet szólni az állatvédőknek is.
2016. máj. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

350-400 az nagyon sok. Falun 30-50 tyúknál többet nem igen szoktak tartani.


Az meg pláne "vicc", ha térdig járnak a sz..rban. Pucolni kell a helyüket és szalmával felszórni.


Jelentsed csak be, nem kell hivatkozni semmire. Esetleg csinálhatnál róla képeket meg a szomszédok aláírását is megszerezhetnéd.

2016. máj. 23. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

2012-től alacsonyabb szintű jogszabály – például önkormányzati rendelet - nem korlátozhatja jobban a haszonállatok tartását, mint azt magasabb szintű szabályozás teszi.


A mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi szabályairól a 32/1999. (III. 31.) FVM rendelet szól. Az általános tartási szabályozáson kívül tartalmazza a baromfikra, és megkülönböztetve, a hús-, illetve tojás termelés céljából tartott csirkékre, tyúkokra vonatkozó konkrét, EK (Európai Közösség) irányelveken, rendeleteken alapuló előírásokat; valamint az ellenőrzésre jogosultakat.

Hatályos változata elolvasható, például, a Nemzeti Jogszabálytárban:

[link]


Az 1. § b) szerint, állattartó, lehet természetes személy is. A jogszabály engedélyezi a ketreces tartást is.


• A meghatározásokat, általános állatjóléti rendelkezéseket az 1 - 13. §-ok tartalmazzák.

Ezekben találhatsz a konkrét esetre vonatkozóakat, amelyek ismereted, illetve feltételezésed szerint, nem kerülnek betartásra.


Nem tudom, hogy a tartás hús-, vagy tojás termelés célú, felhasználású, esetleg vegyes e? És nem tudom, mennyire tudod pontosan a darabszámot.

• A tojótyúkok tartásának minimális követelményeit a 3. számú melléklet tartalmazza.

A melléklet 3. pontja kimondja, hogy „E melléklet előírását nem kell alkalmazni

a) a 350 tojótyúknál kevesebbet tartó létesítményekre” .

(A melléklet 4. pontja tartalmazza, amit már leírtam, hogy az 1–13. §-ban foglaltak ilyen darabszám esetére is vonatkoznak.)

• A hústermelés céljából tartott csirkék tartásának minimális követelményeit a 7. számú melléklet tartalmazza.

A melléklet 1.2. pontja kimondja, hogy „E melléklet előírásait nem kell alkalmazni

a) a kevesebb mint 500 csirkét tartó gazdaságokra;”


A jogszabályban „jegyző” szó, szórészlet nem szerepel. (Ő a kedvtelésből tartott állatok esetén az elsőfokú állatvédelmi hatóság.)

A 13/A. § szerint:

„(1) Az e rendeletben foglaltak végrehajtása tekintetében a megyei kormányhivatal járási hivatala járási állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatal (a továbbiakban: járási állategészségügyi hivatal) kockázatbecslés alapján, valamint az Európai Bizottságnak a bizonyos állatok tenyésztésével foglalkozó termelőhelyeken végzett vizsgálatok alkalmával történő adatgyűjtésre vonatkozó minimumkövetelményekről szóló, 2006. november 14-i 2006/778/EK határozatában foglalt követelményeknek megfelelő módon állatvédelmi ellenőrzést végez.

(2) Az ellenőrzésnek ki kell terjednie a tárgyi és a személyi feltételek, előírások vizsgálatán túl az állomány vagy az egyed vizsgálatára, szükség szerinti mintavételezéssel kiegészítve. A kockázatbecslés során meg kell határozni az egyes állatvédelmi hiányosságok által érintett egyedek számát az állomány nagyságához képest és az adott hiányosság állatokra gyakorolt hatásának mértékét is.”

Tehát, hozzájuk lehet fordulni.

2016. máj. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a fickó tyúkjai tojók, tehát nem a húsáért tartja őket. Mindenképp fogunk bejelentést tenni, mert szörnyűek az állapotok, van mikor egy tyúkot kiszemelnek a többiek és véresre csipkedik azt. Ahogy olvastam a jogszabályt, neki már egy felügyelő személyt is ki kell jelölnie - na de ilyen tartási körülmények akkor is elfogadhatatlanok.
2016. máj. 24. 06:43
 6/7 anonim ***** válasza:
Javult azóta valamit a helyzet?
2023. szept. 22. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jogod van a tiszta levegőhöz. Akár be is perelheted!
2023. szept. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!