Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Egy hibrid fajból mikor és...

Egy hibrid fajból mikor és hogyan lesz a szülőfajoktól különálló faj?

Figyelt kérdés
2020. aug. 16. 01:18
 1/4 anonim válasza:

Hmm, nem is hallottam még ilyenről,de úgy tűnik létezik, bár elég ritka:

[link]


Arra, hogy mikortól lesz különálló faj, ugyanaz a válasz mint a "normál" fajképződésnél: mikor a biológusok leírják különálló fajként. Ha annyira megváltozik genetikailag, hogy már nem képes szaporodni a szülőfajokkal az egy elég jó jel, de nem feltétlen szükséges feltétel. (Hiszen a szülőfajok is kompatibilisek voltak, mégis külön fajként lettek leírva, különben nem beszélnénk hibridről.)

2020. aug. 16. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Azért a biológusok sem kényük-kedvük szerint sorolnak valamit egy fajba, ennek megvan a meglehetősen egzakt fogalma. Igaz, hogy néha előfordulnak határesetek - hiszen a világ nem fekete-fehér, az emberi szabályok viszont szeretnének azok lenni -, de döntő többségében könnyen el lehet dönteni egy populációról, hogy az egy faj-e.

#1 A szaporodást illetően tévedsz. Pontosabban: nem fogalmaztál helyesen. Az egyik fő szempont az egy fajba sorolásnál, hogy az egyedei egymás között TERMÉKENYEN szaporodjanak. Vegyük a lovat és a szamarat! Tudnak egymással szaporodni? Igen. És az utódok tudnak egymással szaporodni? Nem. (Pontosabban: néhány esetben volt már rá példa, de ami csak nagy ritkán fordul el, és nem általános jellemző, azt "nem"-nek szokták venni. Az, ha százezerből egy tud szaporodni, 99999 pedig nem, az inkább "nem", mint "igen". ;) Az már elgondolkodtatóbb lenne, ha mondjuk a hibridek egymás között 50%-ban tudnának szaporodni. Vagy 10%-ban. Akkor vajon egy faj lenne?...)

Egyébként csak hogy belekavarjak kicsit: ha a hibridek egymással termékenyen tudnak szaporodni, és a szülő fajokkal is, akkor viszont egy fajnak a különböző alfajairól, vagy változatairól beszélünk. :)

Növényeknél meglepően gyakori a természetes hibridizáció. Sok olyan növényünk van, ami természetes hibridként jött létre. A repce például a tarlórépa és a káposzta természetes, fajjá önállósult hibridje. Viszont egy érdekesség: a karalábé, karfiol, fejes káposzta és brokkoli pedig ugyanazon fajnak a különböző megjelenési formája.

2020. aug. 16. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"#1 A szaporodást illetően tévedsz. Pontosabban: nem fogalmaztál helyesen. Az egyik fő szempont az egy fajba sorolásnál, hogy az egyedei egymás között TERMÉKENYEN szaporodjanak. Vegyük a lovat és a szamarat! Tudnak egymással szaporodni? Igen. És az utódok tudnak egymással szaporodni? Nem. (Pontosabban: néhány esetben volt már rá példa, de ami csak nagy ritkán fordul el, és nem általános jellemző, azt "nem"-nek szokták venni. Az, ha százezerből egy tud szaporodni, 99999 pedig nem, az inkább "nem", mint "igen". ;) Az már elgondolkodtatóbb lenne, ha mondjuk a hibridek egymás között 50%-ban tudnának szaporodni. Vagy 10%-ban. Akkor vajon egy faj lenne?...)


Egyébként csak hogy belekavarjak kicsit: ha a hibridek egymással termékenyen tudnak szaporodni, és a szülő fajokkal is, akkor viszont egy fajnak a különböző alfajairól, vagy változatairól beszélünk. :)

"

Annyit érdemes itt pontosítani, hogy a faj definíciójánál az, hogy nem tudnak egymással szaporodni nem azt jelenti, hogy ne lennének rá képesek, hanem azt, hogy pl. más ökológiai fülkét töltenek be, más a násztáncuk, valami földrajzi okból nem képesek a populációik találkozni és ezen okokból nem képesek a szülőfajok egymással szaporodni viszont genetikailag / morfológiailag is jelentős eltéréseket mutatnak az már külön faj. Mondjuk halakból a Poecilia velifera és a Poecilia orri él egy élőhelyen viszont az udvarlási szokásaik teljesen eltérnek, ezért hibridek a természetben nem igazán jönnek létre tőlük, amennyiben létre is jönnek nem nagyon tudnak tovább szaporodni a fent említett okokból viszont teljesen termékenyek ezért ha akváriumban "kényszeríted" őket teljesen életképes és termékeny utódokat hoznak világra amelyek további szaporodásra képesek egymás és a szülőfajok között is. Amúgy a faj fogalma elég folyékony dolog.


A kérdésre is válaszolva: Ha a hibridek populációja nem olvad be a szülőkébe és versenyképes marad, elkülönül és valamiben egyedivé válik az már jó úton jár a faj felé, később a genomjukban mutációk folyamán elegendő "egyedi" tulajdonság keletkezik akkor már bizonyosan külön fajról van szó.

2020. aug. 16. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

#1-es vagyok, én nem írtam sehol a termékeny vs. meddő utódokról, nem tudom mire reagáltál pontosan. Meg azt sem írtam, hogy a biológusok kényük-kedvük szerint sorolnak valamit egy fajba. De a fajképződés egy fokozatos folyamat, általában nincs egy objektíven és egyértelműen meghatározható egyed vagy egyedek, akikre rá lehet mondani, hogy "igen, ők már az új fajba tartoznak, de a szüleik még nem." Valahol mégis meg kell húzni a vonalat, és ezt a vonalat a tudósok húzzák meg.

[link]

2020. aug. 16. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!