Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Vannak igazából suttogók?

Vannak igazából suttogók?

Figyelt kérdés
2009. márc. 9. 20:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, vannak. Ha elolvasod Jan Fennel Kutyapszichológia című könyvét, abban is írnak erről.
2009. márc. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Én igazából...olyan suttogókra gondoltam akik a lovakkal foglalkoznak.
2009. márc. 9. 20:41
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Monty Roberts, ő ihlette A suttogó című filmet. Telivérekkel dolgozott, több könyvet is írt.
2009. márc. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ja egyik könyvének címe:

Az igazi suttogó

2009. márc. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
80%

Első vagyok. A könyvben amit ajánlottam a lovakkal foglalkozó suttogóról van szó, csak a módszerét alkalmazták kutyáknál is. Íme a részlet a könyvből:


Be kell vallanom, hogy a kutyákhoz való viszonyom-és egyúttal az egész életem is - egy csapásra megváltozott egy délutánon, valamikor 1990-ben. Akkoriban éppen lovakkal is dolgoztam. Volt egy barátnőm, Wendy Broughton, aki megengedte, hogy China nevű lován lovagoljak néha. Előző évben Wendy ajánlotta, hogy nézzek meg vele egy amerikai cowboyt, bizonyos Monty Robertset. A királynő meghívására érkezett országunkba, hogy megmutassa különleges módszereit, amelyek úttörő jellegűek voltak a lovakkal való bánásmód terén. Wendy már látta őt egy bemutatón, ahol harminc perc alatt sikerült rávennie egy teljesen nyers lovat a nyereg és a zabla elviselésére, valamint fel is ült rá. A mutatvány nagyon meggyőző volt, Wendy mégis kételkedett. „Biztosan már előre gyakorolt a lóval" - mondta nekem. Azt hitte, csalás volt az egész.

Azután 1990-ben eljött az idő, hogy Wendy felülvizsgálja előítéleteit. Jelentkezett ugyanis egy hirdetésre, amelyet Monty Roberts adott fel a HORSE&HOUND (Lovak és kutyák) magazinban. Monty újabb nyilvános bemutatót szervezett, és olyan kétéves lovakat keresett, melyeken még nem ült senki, és még sosem voltak felnyergelve sem. El is fogadta Wendy jelentkezését, aki felajánlotta Ginger Rogers nevű telivér pej kancáját a próbára. Wendy igazából próbakőnek szánta a lovat, nem pedig jószívű segítségként. Ginger Rogers rendkívül makacs jószág hírében állt, és a magánvéleményünk az volt, Monty Roberts végre megkapja majd, amit megérdemel.

Úgy hiszem, ha valaki azt a szót hallja, hogy „cowboy", rögtön valamiféle John Wayne-szerű figura jut az eszébe, mozivászonnagyságban, Stetson-kalapban és bőrnadrágban, aki egész életében kevés egyebet művel, mint köpköd és folyamatosan káromkodik. Az ember, aki aznap délután a kis számú közönség elé lépett, nem is állhatott volna távolabb ettől a klisészerű képtől. Zsokésapkájában, elegáns ingében és drapp pantallójában sokkal inkább vidéki úriemberre emlékeztetett. Durvaságot sem sugárzott, harsányan hangos sem volt. Sőt kifejezetten csendesnek és magába fordulónak látszott. Mindazonáltal szokatlanul karizmatikusnak tűnt, valami különleges légkör lengett körülötte. Pedig még nem is sejtettem, miféle varázslatos dolgokra képes.

Körülbelül ötvenen gyűlhettünk össze a kör alakú karám korlátjánál, amit a lovak kifutójában emeltek számára. Monty először elmagyarázta, mi a módszer lényege, és hogy mit szeretne bemutatni nekünk. Az előjelek azonban nem voltak valami jók. Monty tudtán kívül Ginger Rogers éppen ott állt a férfi mögött. Ahogy az beszélt, a ló lassan bó1ogatni kezdett, ami teljesen úgy festett, mintha gunyorosan azt jelezné, mindenben egyetért vele. Mindenki nevetésben tört ki.

Amikor Monty megfordult, a ló abbahagyta a bólogatást, ám amikor a férfi újból a hallgatóság felé nézett, Ginger megint nekilátott a mókának. Wendy és én egymásra néztünk, arcunkon a mindentudók mosolyával. Mindketten ugyanarra gondoltunk: Monty alaposan benne van a csávában. Amikor végül a mondókája végére ért, és derékszíját felcsatolva nekilátott a mutatványnak, mi székünkben kényelmesen hátradőlve vártuk, hogy tanúi legyünk a csúfos kudarcnak.

Egészen pontosan huszonhárom és fél perc múlva be kellett látnunk, hogy csúnyán alábecsültük a képességeit. Mindössze ennyi időre volt Montynak szüksége ahhoz, hogy nemcsak hogy megnyugtassa Gingert, hanem könnyűszerrel meg is lovagoljon egy olyan lovat, amelyik eddig a legjobb tudomásunk szerint még sohasem viselt nyerget a hátán. Döbbent csöndben ültünk Wendyvel. Aki csak aznap látott minket, dermedt hitetlenkedést látott az arcunkon. Még jóval a bemutató után is szinte sokkos állapotban voltunk. Napokon keresztül egyéb témánk sem akadt. Wendy beszélt is Montyval a csodálatos műsorszám után, és hamarosan nekilátott a Monty által feltalált karám megépítésének, hogy maga is az amerikai módszerei szerint foglalkozhasson a lovakkal.

Számomra a bemutató olyan volt, mint amikor fénysugár hasít az éjszakába. Egyszer csak mintha minden a helyére került volna. Ma már az egész világon ismerik Monty technikáját, ahogy - az ő szavaival élve - „ráhangolódik" a lovakra. Amikor bent van a karámban, először kapcsolatot alakít ki a lóval, hogy később kommunikálni tudjon vele a ló nyelvén. A módszert egy egész élet gondos megfigyelései alakították, legfőképpen pedig az állatok természetes környezetükben történő tanulmányozása. Leginkább az volt lenyűgöző benne, hogy nem alkalmazott sem fájdalmas, sem pedig félelmet keltő eszközöket az állatokkal szemben. Úgy gondolta, hogy ha nem sikerül az állatot a magunk oldalára állítani szépszerével, akkor bármit teszünk is vele a későbbiekben, az erőszak lesz, akaratunk ráerőltetése egy tiltakozó lényre. Hogy mennyire különbözött az ő módszere az eddigiektől, jól látszott már abban is, ahogyan a ló bizalmába férkőzött. Nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a ló hagyja magát megérinteni a legsebezhetőbb pontján, a véknyánál. Ahogy néztem, micsoda összhang van közte és a ló között, miközben együtt dolgoztak, arra gondoltam, szinte eggyé váltak ők ketten. Olyannyira közel tudott kerülni a lóhoz, hogy az mindent megtett, amit csak Monty kért tőle. És nem volt semmiféle erőszak, sem fegyelmezés – a ló magától tett mindent. Közben persze már az járt a fejemben, vajon minderre hogyan lehetnék képes én a kutyáimmal. Szilárdan hittem, hogy a kutyákkal, hűséges társainkkal a vadászatban és gyűjtögetésben, történelmi szálak kötnek össze bennünket. A nagy kérdés már csak az volt: HOGYAN találhatnánk meg ezeket a szálakat?

2009. márc. 9. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A suttogók valójában nem beszélnek az állatokkal, csupán annyira ismerik az adott állat viselkedését és reakcióit, hogy azok alapján bármikor tudják éppen hogyan érzi magát az állat és hogy valószínűleg mit fog csinálni.

Ezek a roppant tapasztalt emberek képesek igazán eredményesen kiképezni és tanítani az állatokat, így a lovat is.

2009. márc. 15. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nicholas Evans Suttogó című könyvét vitték filmvászonra, aminek alapja a suttogók tevékenysége és létezésének alátámasztása volt. A suttogók technikáját lovakkal fejlesztették ki, gyakorlatban először Monty Robertsnek sikerült. Azóta természetesen vannak követői, Magyarországon ilyen Mészáros Gyula, külföldön Jean-Francois Pignon, Pat Parelli és még sorolhatnám. Ők Monty módszereit alkalmazva mutatják be az erőszakmentes lókiképzést, a lovakkal (és más állatokkal) végzett megértésen, bizalmon alapuló munkát. Aki érdeklődik a téma iránt, ajánlom neki Nicholas Evans Suttogó című művét és Monty Robertstől Az igazi suttogó-t. Ezenkívül érdekes lehet a Shy Boy, ami személyes nagy kedvencem, ebben egy igazi vad musztáng teljesen erőszakmentes betörését és megszelídítését írja le Monty. Természetesen a Suttogó című film is érdekes, bár Nicholas Evans csak az alapokat fektette le története számára, az igazi gyakorlati megvalósítás Monty munkája volt. Fiatalon sokáig figyelte a vadon élő musztángok viselkedését és szokásait, így megtanulta, hogyan közeledjen hozzájuk és mit tegyen, hogy az engedelmességüket kivívja. Én mindenképpen ajánlom a filmet és a fentebb említett olvasmányokat is, rám is nagy hatással voltak. :)
2010. márc. 21. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!