Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Hogyan kell ejteni? Lent a többi.

Hogyan kell ejteni? Lent a többi.

Figyelt kérdés
Muslica vagy Muslinca?? O.o na valaki mondja meg!

2012. ápr. 16. 19:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Muslica.
2012. ápr. 16. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Muslica, n nélkül.

De ha a hétköznapokban mondod, akkor lényegtelen, mert nálunk mindkét változatot használják. De hivatalosan muslica, de hívhatod akár gyümölcslégynek is.

2012. ápr. 16. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A muslica ősrégi szavunk, és ez a szótári alak. Később bekerült az "n" járulékhang. Mindkettő elfogadott, helyes szó.
2012. ápr. 16. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"A muslicák (más néven: harmatlegyek, ecetlegyek, gyümölcslégy-félék) igen apró termetűek, 2-4 mm nagyságúak és szürkés színűek. Hazánkban kb. 30 fajuk él. Leggyakoribb a piros szemű közönséges muslica (Drosophila melanogaster)."


Ezen kívül mindenhol, még a wikipédián is muslicának írják.

Szerintem a musliNca egyfajta népies elnevezés lehet.

2012. ápr. 16. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ó, bocsánat, úgy tűnik, túl vagyok pörögve. :)

Közben bejött egy oldal, amin azt írják már maga a muslica név is egy népies elnevezés az effajta legyekre.

Ennek ismeretében az N betűvel kiegészült változat szerintem talán azért alakulhatott ki, mert így könnyebb volt kiejteni, vagy valaki még réges régen félre értette, és így adta tovább a társainak és akkor már sokan használták ezt a formát is és fennmaradt.


Összegezve, a muslica a helyes, "fontos" írásokban vagy beszélgetéseknél azt használd. De a muslinca is helyes a helyesírási szótár szerint. Bár ott is gyakoribbként említik a muslica szót, az N-es változatnál.

2012. ápr. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszöntem a válaszokat^^
2012. ápr. 27. 17:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!