Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Mi az a panda elv?

Mi az a panda elv?

Figyelt kérdés
Valaki tudja esetleg? Etológiával kapcsolatos, még az is lehet, hogy emberrel kapcsolatos, fogalmam sincs.

2017. jún. 27. 09:13
 1/6 A kérdező kommentje:

Ha valaki keresi, nagy nehezen megtaláltam:

"The evolutionary principle using biological traits at hand to solve adaptive problems. Named after Stephen J Gould's essay about the "panda's thumb." (The panda's "thumb" is really a wrist bone that functions as a thumb. The first digit was not available to respond to a dietary selection pressure (which could be coped with by an ability to strip bamboo leaves from stalks); this influenced the evolution of a wrist-bone "thumb" because in the panda's ancestors the "real" thumb was incorporated into a foot adapted for running."

2017. jún. 27. 09:16
 2/6 anonim válasza:

Honnan jött hogy panda elv?

Ez a cikk nem is ír erről. Annyit ír hogy a pandáknak a csontozata, annak ellenére hogy medvealakú (tehát járójábas, így nincs opponálható ujj) úgy alakult hogy lett egy új, opponálható csontrészlet.

2017. júl. 2. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igazad van, valóban nincs benne, de ebből már ki lehet következtetni, hogy ez a panda elv valójában arról szól, hogy ha nincs kényszer rá, vagy nagyobb nyereség belőle, nem is fejlődik tovább egy adott, alig valamire jó jelleg..
2017. júl. 4. 01:58
 4/6 A kérdező kommentje:
Vagyis nem alakul ki egy valódi hüvelykujj, csak az alapfunkciókat ellátó csontrészlet.. Valahol olvastam egy olyan cikket is, ahol ezt az írógéppel vetették össze.. Az írógép (azt hiszem feltalálója/tökéletesítője) sok betűkiosztást próbált, de nagyon sokszor összeakadtak a gépben a betűkarok. Ebből alakult ki végül a QWERTY/QWERTZ kiosztás. Ma már semmi hasznát nem élvezzük semmilyen előnyét ennek a kiosztásnak, mivel nem akadhatnak össze a betűkarok(nincsenek). Mégis megmaradt a kisztás, mert bár nem teljsesen optimális a gyorsgépelés szempontjából, de éppen eléggé megfelel, ezért ígymaradt. (Ha jól emlékszem.)
2017. júl. 4. 02:04
 5/6 anonim válasza:
Ez oké, de semmi köze az etológiához :D
2017. júl. 4. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Azért van hozzá köze, mert ez magatartásokra, és mozgásmintázatokra is éppúgy vonatkozik. A kérdésben leírtam, hogy akkor alapvetően fingom nem volt arról, hogy mi ez, de gondoltam, hogy etológiával kapcsolatos lehet, mivel valamikor az egyetemem etológia kurzusának vizsgáján kérdés volt, és semmijen jegyzetben/diasorban nem találtam rá választ. :D
2017. júl. 5. 01:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!