Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit javasolnátok egy akvárium...

Mit javasolnátok egy akvárium elindításához?

Figyelt kérdés

Felmerült, hogy akváriumot szeretnék, erről kérdezném a tapaszalt akvarisztikásokat.


Mit gondoltok a szettben kapható akváriumokról? Ezekben megfelelő a szűrő, a melegítő és a világítás?

(Persze ez lehet relatív, mert a halak más-más igényűek.)


Kezdőként milyen halat érdemes akváriumban tartani?

Van-e realitása, hogy abszolút kezdőként növényt is tegyek bele?


Milyen kiegészítőkre (pl.: vízkezelő cseppek) van szükség a biztos fenntartáshoz?


Hogyan tartható tisztán a víz (az egyes fajok igényeit szem előtt tartva)? Illetve milyen időnként szükséges a teljes vízkészlet cseréje?



Természetesen nem fogok most azonnal nekikezdeni. Ez nekem kicsit bonyolultnak tűnik így elsőre, és ha úgy látom, bármelyik feltételt nem tudom biztosítani a megfelelő körülmények eléréséhez, bele sem kezdek -így is elég állatkínzó van szabadon... :( nem az a cél, hogy "hullaházként" üzemeltessem az akváriumot.


Előre is köszönöm a válaszokat!


2019. aug. 18. 07:14
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
73%

Először is olvass SOKAT mondjuk itt: [link] , [link] , [link] , [link]


Kezdésnek jó lesz egy 60-80 literes akva (törvény tiltja a 30 liternél kisebben a gerinces állat tartását). S minél nagyobb annál könnyebb fenntartani a biológiai egyensúlyt. Hetente kell 20-30%-os vízcsere egy napig állott vízzel. Sose szabad teljes vízcserét csinálni. A szűrő szivacsát leengedett akvárium vízben kell kinyomkodni. Szettet ne vegyél, nem éri meg. Halakból 6-8 hím szivárványos guppy és kb ugyan ennyi panda harcsa jó lesz. Gyengébb/ közepes világítás alatt simán megmarad a gömbmoha, anubias, hólyagos vizikehely, békalencse, kocsánynélküli ambúlia, valisneria stb.

2019. aug. 18. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Skid05 ***** válasza:
73%

A szettek a fényben és a szűrésben nem teljesítenek jól, az áruk vonzó lehet és praktikusnak tűnhet az allinone vétel, de pont a két kritikus ponton hátráltatják a tulajdonost: a megfelelő szűrésben és az azt támogató egészséges növényzet nevelésében. Minimálisan telepítve faunával, igénytelen növényzettel némelyik elketyeg, a divatba jött „leddy” néven futó szettek valszeg még ezt a szintet se ütik meg. Dupla költség ezeket utólag cserélni.

„abszolút kezdőként növényt is tegyek bele” csak és kizárólag így van realitása, velük együtt kell a bejáratást elvégezni

ami a kiegészítőket illeti:

keménység teszt, meg kell mérni a felhasználni kívánt víz keménységét (GH, kH), ez körvonalazza mire elég a vized illetve esetlegesen min kell változtatni egy adott faj tartásához, ezzel kezdd

csapvíz esetében a klórtalanítást aszkorbinsavval el lehet végezni, olcsó és azonnali hatású

egy talajporszívó erősen javallott vagy gyári vagy DIY megoldással

„a teljes vízkészlet cseréje?” egyben soha.

„tartható tisztán a víz” megfelelő erejű motorral és térfogatú töltettel rendelkező szűrővel és következetes, heti léptékű vízcserékkel

Végezetül ezúton is gratula a preventív infogyűjtéshez, követendő példa.

2019. aug. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
67%

A szettek szarok.

Vannak kicsit szarok, amiknek csak gyenge a világítása, meg a szűrője, ezért csak 1-2 legárnyéktűrőbb növény éli túl alatta, és fele annyi halat rakhatsz bele, mint amit az akvárium elbírna.

Meg vannak nagyon szarok, amik ezek mellett még rossz minőségűek, és/vagy cserélni se lehet őket.


Sajnos a jó technika zsebbe nyúlós, szóval ha van egy keret, akkor úgy gondolkozz, hogy érdemes mindent külön megvenni. Kicsit drágább, de legalább alkalmas arra, amire használni akarod.


Bármilyen halat tarthatsz, ha előtte felkészülsz belőle. Afrikai sügérekkel is kezdheted, csak szánj rá egy hónapot, hogy tanulmányozd őket.

Amiket javasolni szoktak, hogy guppi, meg platti... na azokkal van a legtöbb baj, mert általában pont elevenszülőket javasolnak kezdőknek nagyon helytelenül, hiszen ez egy mesterséges környezet, természetes tápláléklánc nélkül, így pillanatok alatt kezelhetetlenül túlszaporodnak, állandó, és megoldhatatlan problémát okozva.

Amikkel talán egyszerűbb, lentről felfelé haladva

Páncélos harcsák, pontylazacok, esetleg törpesügérek, vagy csíkfélék, pontyfélék (razbózák, dániók) gurámik. Előbbiek dél-amerikaiak, többnyire utóbbiak délkelet-ázsiaiak.


A növényeknek inkább van realitásuk kezdőként, hiszen léteznek nem túl fényigényes fajták, amik egyéb igényeiket tekintve se kívánnak túl bonyolult, dolgokat, ellenben cserébe óriási részt vállalnak a biológiai stabilitásban, szóval meg lehet találni azt az utat, hogy aránylag kis befektetéssel sokat nyerj a dolgon.


A stabilitás fenntartásához megfelelő hal létszám kell, nem túletetve, hozzá megfelelő, beért biológiai szűrés, részleges vízcserék, és igen hasznos egy egészségesen fejlődő növényzet. Semmiféle csepp, meg kiegészítő nem kell.

A víz ugyanígy tartható tisztán.

Bárminemű egyéb tisztítást mindig több részletben kell csinálni. Egy külső szűrő szűrőanyagait is felváltva érdemes kiöblíteni.

Egy belső szűrő szivacsát is épphogy csak ki kell öblíteni leszívott akváriumvízben. Ha évek alatt elkoszolódik az aljzat, akkor ha szükséges az aljzat átmosása, akkor tilos ugyanakkor a szűrőt is kimosni, és az összes vizet el kell tenni. A teljes vizet soha nem szabad lecserélni. Aki ilyet mond, annak a válasza annyiban ér valamit, hogy onnantól kezdve tudhatod, hogy rá egész biztos nem szabad hallgatni.


Ha bele akarsz kezdeni, akkor majd ahogyan kell elindítani, ne egy eladó tanácsaira hallgass. Egyébként semmiben!!!!! A halakat csak egy aránylag beért vízbe lehet belerakni, ehhez hetek kellenek, hogy kialakuljon. És akkor se lehet őket egyszerre beletenni.

A fentebb linkelt akvagurun a kezdőknek és az akvárium fejezeteket úgy ahogy van, olvasd el!

2019. aug. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, mentek a zöldek mindenkinek!


Okosabb lettem, mint tegnap. Amit az első válaszoló ajánlott oldalakat és a harmadik hozzászóló is erősen szorgalmazott olvasásra, számomra nagyon összeszedett tájékoztató volt. Kb. két mondat után rájöttem, hogy -főleg a növények és a vízcsere kapcsán- mekkora hülyeségeket kérdeztem.

És persze a diszhal.info-n is olvasgattam kicsit, hogy miben gondolkozhatok majd (keménység, pH, hő), ha a vásárlásra kerül a sor.


A víz keménységét illetően, érdemes befolyásolni (keményíteni/lágyítani), vagy azzal dolgozzon az ember, ami van és úgy válassza ki a növényeket halakat?

Vagyis, ha nekiáll valaki -természetesen kellő odafigyeléssel és utánajárással- trükközni a keménységgel, annak nem lesz következménye, amit majd ellensúlyozni kell?

A pH-val ugyanez.



Tételezzük fel, van egy 50-60 l-es akvárium. Érdemes kicsit túlszámolni a felszerelést hozzá? Arra gondolok, hogy vannak különböző "szabályok" pl.: szűrő legalább 3x meg tudja forgatni a vízkészletet. Így akkor minimum 150-180 l/h teljesítmény kellene. Célszerű lehet inkább egy nagyobb mondjuk ~300 l/h-s szűrő? Bár olvastam és itt is írtátok, hogy nem csak ez a szám határozza meg a teljesítményt és hogy megfelelő-e.


A világítás. Rögtön az elején, mit értünk gyenge és közepes világítás alatt? Olvastam itt az oldalon is, hogy kb 0,5W/l (és fényigény függvényében ez több vagy kevesebb kell, hogy legyen). Ez megfelelő?


Ezzel összefüggésben. Jól értelmezem, inkább az alacsony (fény és egyéb) igényű növényekben kellene gondolkoznom kezdésként? Mármint nem mint negatív tényként kérdezem. Mert amik az 1. válaszban is vannak, ugyanúgy látványosak és -szvsz- részt vesznek(?) az egyensúlyban.


És még egy kérdés, a víz beéréséhez. Erről is olvastam az oldalakon és mindenhol egyeztek az infók (hogy legalább 2 hét folyamatosan üzemelő berendezésekkel és egy kis haltáp a lebontáshoz). Egy-egy helyen viszont megemlítették, hogy érdemes lehet baktérium indítókultúrát beszerezni -ezzel gyorsítva a folyamatot. Erről mit gondoltok? Nem kimondottan az idő miatt kérdezem, hanem segít-e vagy épp ellenkezőleg egy bolti "steril" kultúra?



Az eladókat tekintve -ezt is írták mindenhol-; kritikán aluli, hogy ez így megy. És így tízen pár, lassan 20 év után visszagondolva még bosszantóbb... A cseppek csak onnan maradtak meg bennem, hogy anno egy gyerekkel (voltunk vagy 8-9 évesek) a szomszéd utcából kitaláltuk, hogy nekünk kell akvárium. Na ennek az lett a vége, hogy elmentünk ott helyben egy boltba -ami gazdabolt és horgászbolt volt egyben és kb. mindent is lehetett kapni. Köztük "akvarisztikai felszereléseket". Megkaptunk egy kb 20-30 l-es akváriumot, bele a legolcsóbb szűrőt, kb 6-10 guppit, haltápot és vagy 3 fajta cseppet. Kb annyi tájékoztatót kaptunk, hogy várjunk 1-2 órát a vízzel rakjunk bele x cseppet ebből és abból, aztán mehetnek a halak. Meg a szűrőt kapcsoljuk be. Nyilván nem kell mondanom, mi lett a vége.


Szülők persze a lelkünkre kötötték, hogy nagyon alaposan kérdezzük meg az eladókat, mert ott úgyis van nagy akvárium, és hát ahhoz érteni kell, tudják mi kell majd nekünk. Meg is tettük és kivettünk a könyvtárból is pár könyvet; csak ugye nem a vásárlás előtt.

Ezzel persze nem mentegetőzni szeretnék, csak tényleg nagyon bosszantó és szomorú, hogy egy kereskedésben így felügyelnek állatokat.


Köszönöm még egyszer mindenkinek! :)

2019. aug. 19. 15:59
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Érdemes megmérni a csapvized értékeit ,hogy tudd mivel dolgozol. Általában a csapvíz igen kemény. Lágyítani főleg akkor kell ha komolyabban akarsz növényezni vagy kimondottan lágyvizes halakat akarsz tartani. Lágyítani lehet kevertágyas gyantával meg RO szűrővel is de akvarizálni lehet kemény vízben is. Esetleg akkor kell direktbe változtatni a vizeden ha az szikes.


A 0,5 W/l közepes fényerőnek számít, ez alatt már jópár növény megmarad bár ma már inkább a lument nézik (20-40 Lm/l számít közepesnek). Ennél gyengébb fénynél már nyilván kevesebb növényfaj marad meg, erősebb alatt több (de nem biztos ,hogy aminek kevés fény kell az megmarad az erős fény alatt) de ha nincs megfelelő növénytömeg akkor algásodás lesz a vége. Na meg kell megfelelő talaj, pl: kezdésnek jó a sóder is. Kezdőként nem ajánlok aktív talajt.

Illetve olykor azért szükséges a növényeknek folyékony növénytáp amivel pótolod a hiányzó mikro és/vagy makró elemeket. Érdemes lenne felnéznek a Növényes akvaristák közössége Facebook csoportba, ott elég sok mindenről pontosan tudnak tájékoztatni: [link]


A felszerelést illetően: szűrőt nem lehet túlméretezni. Úgy értem nyilván lehet túl erős motra a szűrőnek s így túl nagy áramlást csinál, de olyat nem lehet ,hogy túlszűrsz egy akváriumot. Ha egy 60 literesnek csinálsz egy 200 literes szűrőtartályt az sincs “túlszűrve”.(max kihasználhatatlanúl nagy).


Baktérium kultúrát vehetsz nyugodtan, sőt. Amit nem feltétlenül szükséges az a metilinkék, malahitzöld stb fertőtlenítő szerek. Ezeket csak karantén akváriumokba szabad használni. A fő akváriumba öntve csak megölik a szűrőbaktériumokat.


Az eladók tanácsai az esetek 99%-ban olyanok mint az akvárium szettek. Jónak hangzanak, működő képesnek látszanak laikus szemmel közbe pedig annyit ér mint eső ellen tarkón harapni magad.

2019. aug. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Illetve ajánlom B Joci videóit (ő is tagja a csoportnak): https://www.youtube.com/channel/UCTujcWPhnPFX2EZ_-vo7zpQ
2019. aug. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Skid05 ***** válasza:
100%

Ami a keménységet illeti, el kell dönteni, hogy mit mihez akarsz igazítani, vagy a tartott fajokat kell vízkémia szerint megválogatni, vagy a kémiát kell hozzájuk igazítani. Következetesen kell csinálni, hosszú távon de ennek költsége lesz. Ha megvan a keverési recept akkor a heti vízcseréket mindig azzal, ha párolog azt meg sima lágy vízzel pótolod. A pH-val meg ne foglalkozz.

Ami a szűrés túlbiztosítását illeti, halfaja válogatja. A szűrőt x mértékig meg lehet fogni, fojtani, de mondjuk egy betta egy erősebb esőztető nélküli belső szűrő áramlásától kiszenved, egy dánió meg elúszkál uott.

A bacikultúra a nitrit bontását gyorsítja, aki méregette a nitrifikációs értékeket a neptun biostarttal is mérhető eredményeket ért el, segített a rendszer felépülésében, előbb jelent meg a nitrát a vízben.

Az említett növények közül az anubias és gömbmoha dekor elemek, lassan növekednek, az igazi méregtelenítők, biológiai szűrők a hínárfélék közül kerülnek ki.

2019. aug. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!