Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Algásodik az akváriumom....

Gyezo01 kérdése:

Algásodik az akváriumom. Milyen algák és mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől, mert felütötte több alga fajta a fejét az akváriumomban.Olvastam már sok fórumot, de mindenki mást mond.Pár hónapja lett indítva újra.Előtte sem volt teljesen minden rendben,mert a növények mindig kihaltak.Most próbálok jobban odafigyelni a dolgokra, ezért kérek tanácsot. Adott egy bruttó 86L akva, amiben Tetra EX600 szűrő, 2db sera LED X-Change daylight sunrise 520 2x16W (746lm/db) világít 12 órán át. Indításkor a szűrőbe ment a baktérium+beletettem a régi szűrőszivacsot is egy ideig.Hetente (max 2 hetente) 20L vízcsere, ami aquatannal kezelve és 1-2 napig pihentetve van.5 black Molly,3 platti,9 Endler guppi, 2 tetra, 2 anci,2 páncélos van az akváriumban.A JBL EasyTest 6in1 alapján: NO3 15-20mg/l,NO2 0mg/l,GH 7-10,KH ~15,PH 7,8. Látszólag megvan a vízforgás is. Próbálkoztam az EasyLife Profito táppal,de nagyon gyorsan megjelent az üvegen a por alga.Egy hete nem adok semmilyen tápot, most megjelent még, de jelentősen kevesebb. Néhány hétig az Anubias is szépen zöldült,növekedett,de mostanra meglepték az algák.Azt szeretném kérdezni, hogy milyen algák ezek pontosan és hogyan lehetne eltüntetni ezeket hatásosan?Min kellene változtatnom?Algaölő szert nem akarok használni!

Itt van pár kép:

[link]

[link]

[link]

[link]

Előre is köszönöm a segítséget!


2019. szept. 4. 11:11
1 2
 1/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Így előljáróban rossz a társítás s a halmennyiség pl: molly brakkvizi 100-120 litertől tartható háremben; anci minimum 90 liter bár a 86 még elmegy; tetra rajhal szintén 100 liter körül tartandó stb.

A 12 óra világítás kocsit sok, ez már high tech szint. Milyen növények vannak még ? Mert az olyanok mint az anubias lassan növő kevés fényt igényel s könnyen algásodik. Hiába tápozol s világítasz fél napot ha nincs növénytömeg ami felhasználja ezeket így minden marad az algáknak. Ha jól tudom a zöldalgafélék a túl sok fényt míg a barnák a kevés fényt szeretik. De persze egyenetlen tápanyag eloszlásra is vevők ami származhat a halállományból is (figyelembe kell venni tápozáskor ,hogy a halak folyamatosan termelik a makróelemeket (is) ).

2019. szept. 4. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Teljesen igazad van! A társítás nem az igazi,de nem friss vásárlás.Anno az eladó sem mondta,hogy ez nem a legjobb összetétel.A két tetra a legrégebbi,3 molly pedig születésből maradt meg.Gondolom a tetrák intézték a többi sorsát.Gondoltam,hogy visszább kellene vennem a világítás tartamát min. 2 órával,csak a megerősítésre vártam :) A tápozást meg pont azért hagytam abba,hogy megnézzem mi történik. Vallisneria,átokhínár, lándzsás vizipáfrány? meg még valami.A növények neveit egyáltalán nem tudom. Csinálok majd képeket.
2019. szept. 4. 12:53
 3/18 Skid05 ***** válasza:

„Néhány” észrevétel: a JBL gyorstesztje nem a legmegbízhatóbb fajta (sőt), viszont amennyiben mégis eltalálta az értékeket, akkor a vized szikesnek minősül, ami a kemény víz legrosszabb válfaja, sem a növényzetnek, sem a halaknak nem jó. Nem lepődnék meg ha tévedne, de meg kéne mérni egy neptun teszttel a kH és a GH értéket.

A fény…ha hihetünk a gyári leírásnak és 750 lument tud a pilács darabja, akkor ez egy orbitális átverés a Serától, hogy 16 wattból ennyi lument tudtak kihozni és azt ennyiért árulják. Mondjuk a B energiaminősítés egy led lámpánál nem sok jóval kecsegtet. Szóval 17 lm/litered van ami egy gyenge fény kategória még piros ledekkel kombinálva is, így nem gondolnám, hogy az idő lenne feltétlenül sok, azt már inkább, hogy adott növényfajnak maga a fényerő kevés.

A problémát egyértelműen a Profito okozta. Ugyan nem akként hirdeti magát, de ez egy akvakertész táp, tehát nem egyszerű vele egy sima halas akvában tápozni, különösen nem a flakonon lévő gyári ajánlás szerint. Tendál a lehetetlen felé. Mikroelemeket és káliumot tartalmaz, viszont a mikroelemek között egy akkora vasdózist, ami társas akváriumban nagy %ban szükségtelen, algásodást okoz. Vannak algák melyek az extra vasra igen jól reagálnak, a képeken is ez látható, agancs és ecsetalga kezdemények.

2019. szept. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Skid05 ***** válasza:

A páfránynál és az anubiasnál az algával fertőzött levélszéleket egy (neptun/easy mindegy) carbo nevű szerrel le lehet égetni. Fojtott szűrő mellett 1:2 arányban akvavízzel hígítva egy fecskendőből a napi gyári adagot közvetlen közelről a fertőzött partíciókra nyomni, 1 perc után a szűrő újra mehet, naponta ismételhető. A szálas növényeknél (valis, densa) várd meg az új hajtásokat, majd a régi algásakat fokozatosan ritkítsd tőből levágva.

Meg kéne sűríteni a vízcseréket heti 2 alkalomra pár hétig, és keresni egy vállalható vasértékű mikroelemes növénytápot (TF Planter, Tropica Premium). Óvatosan adagolva (akár a gyári ajánlás alatt) indítani, figyelve a reakciókat, célszerű naponta adni, nem gond ha eleinte kevesebb, mint kéne, a többletet nehezebb kezelni, a növényzet mutatja mi az ami már elég. Ha az no3 szintet (megint a JBL teszt kérdőjele) heti vízcserékkel ezen a szinten tudod tartani az egy halas akvában ideálisnak számít.

A növényeket a Pl@ntNet appal többeknek sikerült azonosítani.

A társítást fentebb részletezték.

2019. szept. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Sokat világítasz, elég 7-8 óra , és nen tudni semmit a színhőmérsékletről, tehát hogy hogy kelvines.
2019. szept. 4. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

A világítást akkor csökkentem egy kicsit. A carbos megoldást már olvasta máshol is,de még nem mertem alkalmazni.Van itthon EasyLife Carbo,azzal megpróbálom. A Sera florena nem jó a növényeknek?A GA micro,macro tápokat is ajánlották már,de szerintem az is akvakertész cucc inkább,nem?

A növényeket akkor megpróbálom beazonosítani.

2019. szept. 4. 18:29
 7/18 anonim ***** válasza:
Továbbra is: a nem megfelelő színhőmérséklet is algásít!!! Hány kelvines a pilács?
2019. szept. 4. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

ja, igen. A gyári adatok szerint 6000-8000 Kelvin.Ennyi van megadva.

Közben keresgettem a növényeket,valamelyikben nem vagyok biztos,de szerintem ezek vannak:Microsorum,Anubias,Elodea Densa,Vallisneria Americana,Bacopa Monnieri?,Najas(Guadelupai tüskéshínár)?.

A kép láttán valaki talán pontosabban meg tudja mondani.

[link]

2019. szept. 4. 20:34
 9/18 A kérdező kommentje:
Az a Najas? nevű növény szépen növekszik, látszólag nincs semmi hiánya,már ritkítanom is kellet. A napokban szándékoztam ismét kicsit megmetszeni, hogy ne árnyékoljon be annyira.
2019. szept. 4. 20:47
 10/18 Skid05 ***** válasza:

Próbáld ki a carbót, persze csak úgy van értelme, ha néhány extra vízcserét beiktatsz és a vas szintje is lecsökken. És csakis a gyári ajánlást, fölé ne menj, nettó víztömegre. Tehát felszívsz 0.7-0.8ml carbót naponta, majd mellé kb 1.5ml akvavizet, szűrő lefojt, carbo rányom, hatásszünet, szűrő vissza. Mindezt a világítás indulásával párhuzamosan célszerű, a vízben kb 6 óra alatt bomlik, éjjelre nem kéne a vízben maradnia.

A florena kevésbé gazdag összetételű mint a konkurencia, és a legkevésbé sem gazdaságos, ezért nem javasoltam.

A GA tápjai egyértelműen nem idevalók, ahogy írod.

Nem a kelvinnel van itt a gond, hanem a lámpa fényáramával. 16 wattal 746 lument leadni rosszabb mint egy fénycső hatékonysága. Arcpirítóan kevés, pedig a gyártó is ezt írja.

[link]

A növény neve Pogostemon Stellatus Octopus.

2019. szept. 4. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!